• Úvodní stránka
  • Kdo jsme
  • Články
  • Právní poradna
    • Občanské právo
    • Pracovní právo
    • Správní právo
    • Právní rady pro aktivisty
    • Novinky a články
    • Zákony a příručky
  • Publikace
  • Odkazy
  • Kontakty
  • Kemp
facebook

23
LIS
2022

Je čas převzít sociální média do vlastních rukou

Štítky: Amerika, Ekonomika, Média, Svět
Autor: Melinda Butterfield
komentář : vypnuto

Chaotické převzetí Twitteru miliardářem Elonem Muskem, kdy více než polovina ze 7 500 zaměstnanců společnosti byla propuštěna a zablokovaly se jí účty, spolu s následným oznámením hromadného propouštění ze strany Facebooku/Mety, zdůrazňuje naléhavou potřebu kontroly těchto komunikačních platforem zaměstnanci a uživatelskou komunitou, miliardami lidí po celém světě.

Muskovo rodinné jmění pocházelo z vykořisťování pracovní síly jihoafrických horníků v době apartheidu a rozšířilo se prostřednictvím automobilky Tesla a vojenských dodavatelů Starlink a Space X. Nyní Musk otevřel dveře Twitteru fašistickým skupinám a krajně pravicovým provokatérům poté, co 27. října dokončil svůj výkup za 44 miliard dolarů.

Mezi propuštěnými byl celý tým moderátorů obsahu odpovědný za řešení případů nenávistných projevů a výhrůžek vůči lidem jiné barvy pleti, ženám a LGBT.

Ochrana Twitteru byla vždy nedostatečná a špatně vynucovaná. Ale všechna opatření vnucená společnosti v důsledku povstání Black Lives a útoku na Capitol 6. ledna 2020 byla smetena. „Varování“ Twitteru zaměřená na média a úředníky ze zemí, na které se zaměřuje americký imperialismus – včetně Kuby, Íránu, Číny a Ruska – však zůstávají pevně nedotčena.

Útok na dělníky

Business Insider uvedl: „Pět z propuštěných podalo 3. listopadu hromadnou žalobu na Twitter a obvinili Twitter z porušení smlouvy a porušení zákona WARN, který vyžaduje, aby společnosti upozornily zaměstnance před hromadným propouštěním.“

Nouzový návrh přidaný k žalobě ve středu tvrdil, že slibem, že pracovníci dostanou alespoň odstupné, pokud budou po akvizici propuštěni, Twitter „přesvědčil zaměstnance, aby nehledali ani nezískavali zaměstnání jinde během nejisté doby předcházející Muskově koupi společnosti.“

„Poté, co byly v dubnu poprvé oznámeny Muskovy plány koupit Twitter, se ‚mnoho zaměstnanců Twitteru‘ zeptalo vedení na změny, které to společnosti přinese, ‚zejména na hromadné propouštění‘,“ uvedli bývalí zaměstnanci.

Ti, kdo žalobu iniciovali, byli mezi prvními, které Musk vyhodil. Ale přes noc, 3. až 4. listopadu, až 3 700 dalších pracovníků Twitteru zjistilo, že jejich práce je pryč – nikoli z oficiálního oznámení, ale proto, že jim byly zablokovány účty Slack a další firemní platformy.

Dominové efekty právě začaly

„Po propuštění poloviny zaměstnanců na začátku tohoto měsíce Twitter v sobotu [listopad. 12] začal s vyřazováním svých rozsáhlých řad smluvních zaměstnanců, potvrdily zdroje společnosti Axios.

„Stejně jako mnoho společností tvoří zaměstnanci Twitteru mix zaměstnanců na plný úvazek a také smluvních pracovníků, kteří pracují pro třetí stranu. Twitter omezil blíže nespecifikovaný počet dodavatelů v různých oblastech, včetně moderování obsahu, potvrdily zdroje. …

„Někteří dodavatelé se mezitím obávají, zda dostanou zaplaceno za poslední dva týdny, protože řada dodavatelů skončila v týmech bez zaměstnanců Twitteru na plný úvazek a nenechali nikoho, kdo by podepsal jejich pracovní výkazy,“ uvedly zdroje Axios.

Hromadné propouštění v technologickém průmyslu

Muskovo teatrální chování získalo lví podíl na titulcích, ale celý technologický průmysl se nachází uprostřed hluboké krize, kterou se snaží přehodit na bedra svých zaměstnanců a uživatelů závislých na jejich platformách.

„Desítky tisíc technologických pracovníků byly propuštěny během několika dní, protože techničtí giganti včetně Meta, Twitteru, Salesforce a dalších omezují počet zaměstnanců v posledním období roku,“ uvedla CNBC 10. listopadu. „Nejméně 20 300 amerických technologických pracovníků podle Layoffs.fyi, která sleduje propouštění v terénu, bylo propuštěno ze zaměstnání v listopadu a od začátku roku jich bylo už více než 100 000.“

9. listopadu Meta – mateřská společnost Facebooku, největší platformy sociálních médií na světě s 2,9 miliardami uživatelů, Instagramu a WhatsAppu – oznámila propouštění více než 11 000, což představuje asi 13 % její celosvětové pracovní síly.

Facebook ztrácí půdu pod nohama v konkurenci s Twitterem, TikTokem a dalšími platformami sociálních médií. Mark Zuckerberg, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Meta, vložil obrovské množství kapitálu do vývoje softwaru pro virtuální realitu, který byl zesměšňován, že je horší než široce dostupné herní systémy VR.

14. listopadu přinesly noviny New York Times zprávu, že Amazon plánuje propouštění 10 000 zaměstnanců neboli 3 % své celosvětové pracovní síly, v „organizaci samotného zařízení Amazon, včetně hlasového asistenta Alexa, stejně jako v maloobchodní divizi a v oblasti lidských zdrojů.“

Ačkoli je Amazon známý především jako největší internetový obchod na světě a také neblaze proslulý díky podmínkám svých skladníků a doručovatelů, má své ruce v mnoha podnicích – od řetězce potravin Whole Foods přes robotický průmysl až po hlavní platformu sociálních médií Twitch. AWS (Amazon Web Services) má desítky miliard ve smlouvách s Pentagonem a Národní bezpečnostní agenturou.

„Podle zprávy Bloomberg se Amazon stal první veřejnou společností na světě, která ztratila bilion dolarů na tržní hodnotě, protože kombinace rostoucí inflace, zpřísňování monetární politiky a neuspokojivé aktualizace zisků vyvolala v tomto roce historický výprodej akcií,“ uvedl Mint.

Společnost Lyft zabývající se aplikací pro sdílení jízd plánuje omezit počet svých zaměstnanců o 13 %. A seznam pokračuje.

Techničtí pracovníci nejsou jediní, kdo bude postižen. Dominový efekt zasáhne výrobní, doručovací, restaurační a zdravotnické pracovníky, abychom jmenovali alespoň některé, protože americká ekonomika se řítí směrem k nové kapitalistické recesi.

Dělníci, komunity spojte se!

Některá Muskova schémata již se smíchem selhala – například jeho plán zrušit ověřovací systém Twitteru pro veřejné osobnosti a společnosti účtováním 8 dolarů měsíčně za ověření „modrým šekem“.

Během několika hodin po implementaci systému byl Twitter zaplaven falešnými „ověřenými“ účty, jako byl jeden pro farmaceutický gigant Eli Lilly. Akcie společnosti se zhroutily poté, co parodický účet na Twitteru uvedl, že společnost zbezplatní svůj život zachraňující inzulín. (Inzulin by měl být samozřejmě zdarma.)

V důsledku Muskova ověřovacího schématu a šíření nenávistných projevů vyzval reklamní gigant Omicron – zastupující obrovské značky jako McDonald’s a Apple – své klienty, aby pozastavili reklamu na Twitteru, uvádí agentura Reuters. Mezi společnosti, které stáhly svou reklamu, jsou zatím General Motors, Volkswagen a United Airlines.

Platformy sociálních médií jako Twitter, Facebook a YouTube (vlastněný společností Google) se staly nejdůležitější formou komunikace pro miliardy lidí na celém světě. Dělníci, jejich rodiny a utlačované komunity – zejména mladí lidé – na ně spoléhají nejen ve vzájemném kontaktu, ale často jako na hlavní zdroj zpráv a informací.

Současná vlna úsilí o organizování odborů ve Starbucks, Amazonu a dalších obřích řetězcích využila Twitter a další sociální média k vybudování veřejné podpory a šíření informací mezi pracovníky po celé zemi. Stejně tak skupiny a antifašisté vedené lidmi nebílé pleti využívaly tato média k tomu, aby se dostaly ke slovu o pravicových útocích a organizovaly svůj odpor.

Elon Musk si na Twitteru udělal zvláštní cíl z utlačovaných komunit, jako je trans, nebinární, genderově nekonformní a intersexuální komunita. Po léta mnoho zranitelných a izolovaných skupin a jednotlivců využívalo platformu k budování komunity a hledání podpory a sebepotvrzení. Musk obviňuje je a „skupiny za občanská práva“ z toho, že od jeho převzetí poškozují příjmy z reklamy na Twitteru.

Dopad zasáhne daleko za břehy USA. Význam těchto platforem pro světovou populaci se odráží v důrazu, který Washington klade na jmenování cenzurních rad, aby umlčely hlasy médií a organizací kritických k americkým sankcím a vojenským dobrodružstvím po celém světě.

Převzetí Twitteru Elonem Muskem a blížící se hromadné propouštění v celém technologickém průmyslu ukazují, že už dávno uzrál čas, kdy se Twitter, Facebook a podobné platformy měly stát veřejně vlastněnými nástroji pod kontrolou svých pracovníků a komunit, kterým slouží, u nás i po celém světě.

Vznesme tedy požadavek: sociální média lidem a pro lidi!

Převzato z: https://www.struggle-la-lucha.org/

Profilový obrázek
O autorovi

Komentáře

comments

Social Share

  • google-share

Právní poradna

Zápis závazku prodat v budoucnu nemovitost do katastru

28 září, 2021

Minusové hodiny - nepravidelně rozvrhovaná pracovní doba

27 září, 2021

Má zaměstnavatel nárok na náhradu při vracení pracovní pomůcky?

15 srpna, 2021

Odkazy

Nadcházející akce

  • Momentálně nejsou naplánované žádné akce
AEC v1.0.4

Kalendář akcí

AEC v1.0.4

Štítky

Afrika Akce Amerika Antifašizmus Antikapitalismus Antirasizmus Armáda Asie Blízký východ Bydlení Česká politika čína Ekologie Ekonomika Evropa Evropská unie Filosofie Historie imperialismus Kultura Latinská Amerika Levá perspektiva Levice Média Německo Odbory a pracoviště Palestina Politika Potraviny Praha Protivládní hnutí Rozhovor Rusko Školství Socialismus Sociální otázky Společnost Spravedlnost Svět Ukrajina válka Vězeňství Z domova Zdravotnictví Ženy a gender

Video

Levá Perspektiva o.s.

Občanské sdružení na obranu sociálně vyloučených, upozaděných a
diskriminovaných lidí včetně prevence sociální exkluze. Provozujeme
levicový, informačně-publicistický web a internetovou právní poradnu.
Aktivně vystupujeme proti fašismu, rasismu, homofobii a všem formám
diskriminace.

Aktuální články

Veřejný sektor v Německu vstoupil do výstražné stávky

16 března, 2023

Británie si stále myslí, že je impériem, ale císař je nahý

16 března, 2023

Otřes amerického finančního světa po pádu dvou velkých bank

15 března, 2023

Protestní pochod dělníků a studentů v Ekvádoru

15 března, 2023

140 let od úmrtí Karla Marxe

14 března, 2023

Archivy

  • Březen 2023
  • Únor 2023
  • Leden 2023
  • Listopad 2022
  • Říjen 2022
  • Září 2022
  • Srpen 2022
  • Červenec 2022
  • Červen 2022
  • Květen 2022
  • Duben 2022
  • Březen 2022
  • Únor 2022
  • Leden 2022
  • Prosinec 2021
  • Listopad 2021
  • Říjen 2021
  • Září 2021
  • Srpen 2021
  • Červenec 2021
  • Červen 2021
  • Květen 2021
  • Duben 2021
  • Březen 2021
  • Únor 2021
  • Leden 2021
  • Prosinec 2020
  • Listopad 2020
  • Říjen 2020
  • Září 2020
  • Srpen 2020
  • Červenec 2020
  • Červen 2020
  • Květen 2020
  • Duben 2020
  • Březen 2020
  • Únor 2020
  • Leden 2020
  • Prosinec 2019
  • Listopad 2019
  • Říjen 2019
  • Září 2019
  • Srpen 2019
  • Červenec 2019
  • Červen 2019
  • Květen 2019
  • Duben 2019
  • Březen 2019
  • Únor 2019
  • Leden 2019
  • Prosinec 2018
  • Listopad 2018
  • Říjen 2018
  • Září 2018
  • Srpen 2018
  • Červenec 2018
  • Červen 2018
  • Květen 2018
  • Duben 2018
  • Březen 2018
  • Únor 2018
  • Leden 2018
  • Prosinec 2017
  • Listopad 2017
  • Říjen 2017
  • Září 2017
  • Srpen 2017
  • Červenec 2017
  • Červen 2017
  • Květen 2017
  • Duben 2017
  • Březen 2017
  • Únor 2017
  • Leden 2017
  • Prosinec 2016
  • Listopad 2016
  • Říjen 2016
  • Září 2016
  • Srpen 2016
  • Červenec 2016
  • Červen 2016
  • Květen 2016
  • Duben 2016
  • Březen 2016
  • Únor 2016
  • Leden 2016
  • Prosinec 2015
  • Listopad 2015
  • Září 2015
  • Srpen 2015
  • Červenec 2015
  • Červen 2015
  • Květen 2015
  • Duben 2015
  • Březen 2015
  • Únor 2015
  • Leden 2015
  • Prosinec 2014
  • Listopad 2014
  • Říjen 2014
  • Září 2014
  • Srpen 2014
  • Červenec 2014
  • Červen 2014
  • Květen 2014
  • Duben 2014
  • Březen 2014
  • Únor 2014
  • Leden 2014
  • Prosinec 2013
  • Listopad 2013
  • Říjen 2013
  • Září 2013
  • Srpen 2013
  • Červenec 2013
  • Červen 2013
  • Květen 2013
  • Duben 2013
  • Březen 2013
  • Leden 2013
  • Prosinec 2012
  • Listopad 2012
  • Říjen 2012
  • Září 2012
  • Srpen 2012
  • Červenec 2012
  • Červen 2012
  • Květen 2012
  • Duben 2012
  • Březen 2012
  • Únor 2012
  • Únor 2010
  • Leden 2010
  • Prosinec 2009
  • Listopad 2009

Štítky

Afrika Akce Amerika Antifašizmus Antikapitalismus Antirasizmus Armáda Asie Blízký východ Bydlení Ekologie Ekonomika Evropa Evropská unie Filosofie Historie imperialismus Kultura Latinská Amerika Levice Levá perspektiva Liberec Média Odbory a pracoviště Palestina Politika Potraviny Praha Protivládní hnutí Rozhovor Rusko Socialismus Sociální otázky Společnost Spravedlnost Svět Ukrajina válka Vězeňství Z domova Zdravotnictví Česká politika čína Školství Ženy a gender
© 2013 Levá perspektiva, o.s. Všechna práva vyhrazena.