Julian Assange navržen na Nobelovu cenu míru
Zakladatel Wikileaks Julian Assange byl za svůj boj za lidská práva, demokracii a svobodu tisku navržen na Nobelovu cenu míru.
Německý poslanec Evropského parlamentu Martin Sonnenborn (Die PARTEI) odpověděl na výzvu Assangeovy partnerky Stelly Morisové právě krátce před uzávěrkou podání nominací.
„Julian Assange mimořádně a nepochybně přispěl k míru tím, že rozptýlil válečnou mlhu,“ prohlásila Morisová, když sháněla podporu pro novináře, který zůstává uvězněn ve věznici Belmarsh s nejvyšší ostrahou.
Sonnenborn uvedl, že navrhl Assange za „jeho boj za lidská práva, demokracii a svobodu tisku.“
Ve své nominaci německý europoslanec zmínil, že vrací Nobelovu cenu míru za rok 2012, která byla „omylem“ udělena Evropské unii za její „podporu míru a usmíření, demokracie a lidských práv v Evropě.“
Norský Nobelův institut, který ceny uděluje, potvrdil úspěšné podání návrhu udělit ji Julianovi Assangovi.
Minulý rok se Nobelův výbor dostal pod palbu za „zlé opomenutí“, když neudělil cenu Assangovi jako společnému příjemci s novináři Marií Resou a Dmitrijem Muratovem, kteří ji dostali za „úsilí při obraně svobody projevu,“ což je podle výboru „podmínka demokracie a trvalého míru.“
Bývalý předseda Výboru pro udílení Nobelovy ceny míru a bývalý norský předseda vlády Thorberg Jagland ale uvedl, že ocenění „musí zvýšit tlak na požadavek propuštění Assange a omliostnění [Edwarda] Snowdena.“
Assangeovi hrozí ve Spojených státech až 175 let vězení podle drakonického Zákona o špionáži, neboť odhaloval zločiny a bestiality spáchané Američany v Iráku, Afghánistánu i na jiných místech. Organizace bojující za svobodu tisku uvádějí, že Assange je terčem „politicky řízené perzekuce“ za zveřejnění detailů týkajících se nejbohatší a nejmocnější světové elity.
Minulý rok se přišlo na to, že se američtí a britští špioni domluvili na údajném spiknutí připraveném v Bílém domě s plánem zabít Assange přímo v ulicích Londýna. Přesto ale britský soud rozhodl, že Assange může být vydán do USA, když zvrátil předchozí rozhodnutí nižšího soudu, že takové vydání není s ohledem na riziko sebevraždy možné.
Minulý týden dal vrchní soud Assangovi možnost odvolat se proti vydání k Nejvyššímu soudu, který se musí případem zabývat dříve, než by k případnému vydání došlo. Než se ale soud rozhodne vyslechnout Assangovy argumenty, mohou uplynout měsíce. V tomto čase se dále zhoršuje jeho duševní zdraví. Zvláštní zpravodaj OSN Nils Melzer popsal podmínky, v nichž je Assange držen, jako případ mučení.
Převzato z: https://www.morningstaronline.co.uk/