Julian Assange, politický vězeň
Nejdřív to nejdůležitější: Kdo je Julian Assange? A zadruhé, proč je jeho boj pro nás důležitý?
Assange narozený v Townsville, v australském Queenslandu v roce 1971 je zakladatelem světové on-line mediální služby známé jako Wikileaks. Assange je tedy novinářem. Jeho skupina působila jako vyhledavač trháků, která získávala a předávala složky a interní dokumenty vlád po celém světě.
Za tuto činnost byl Assage pronásledován, naháněn a vězněn, nyní je již více než 50 týdnů ve vazbě za údajné porušení podmínek kauce v Británii, a snaží se zabránit vydání do Spojených států, které ho chtějí odsoudit za porušení Zákona o špionáži.
Jak jsem uvedl, Assange se narodil ve státě britského Commonwealthu (Austrálii), není Američan a není Americe povinován žádnou věrností.
Ale impérium Spojených států dnes ovládá celý svět nejen americké území.
25. července 2010 Wikileaks zveřejnila na svých stránkách okolo 75 tisíc dokumentů týkajících se války proti Afghánistánu. Tyto dokumenty ukázaly činnost amerického impéria ve velmi nelichotivém světle.
Když napadnete impérium, impérium udeří zpět.
Za zveřejnění dokumentů, které ztrapnily Spojené státy, čelí Assange v případě odsouzení hrozbě až 175 let ve vězení. Jako na cizího občana se na jeho obranu nevztahuje První dodatek americké ústavy. Ale počkejme… Spojené státy uplatňují své trestní právo na území celého světa, ale Listina práv se nevztahuje na cizince? To zní vážně férově…
Války v Iráku i v Afghánistánu jsou dnes široce považovány za obrovská selhání americké zahraniční politiky, neboť tyto války o změnu režimů byly postaveny na vrstvě lží a dezinformací (Rychle vzpomeňme: „zbraně hromadného ničení“).
Kolik tisíců a desetitisíců lidí zemřelo na základě amerického přeludu?
Assange díky svým novinářským odhalením pomohl probudit generace lidí a upozornit je na prvky imperiálních válek. Nebyl to špion. Špioni pracují pro vlády a armády. Novináři pracují, aby informovali lidi a rozšířili dosah demokracie.
V ne tak dávné minulosti používalo impérium Spojených států k umlčení svých oponentů nástroje represe, a to i když šlo o americké občany.
Připomeňme si Juliuse a Ethel Rosenbergovi; byli označeni za špiony a následně popraveni na elektrickém křesle.
Vybavuje se i případ Sacco a Vanzettiho, italských imigrantů.
Na mysl přijde útok na newyorksou pobočku strany Černých panterů a soudní projednávání 21 členů Panterů na základě smyšlených obvinění.
Julian Assange je vězněm politické msty. Je tedy politickým vězněm?
No to si pište!
Autor je politickým aktivistou a novinářem, bývalým členem strany Černých panterů. Od roku 1982 sedí ve věznění za údajnou vraždu policisty, ke které se nikdy nepřiznal; Amnesty International považuje jeho soudní proces za podjatý, podle jiných organizací je přímo politickým vězněm. V roce 2011 mu byl původně vynesený trest smrti změněn na doživotí.