Kde je Lenin, když ho potřebujeme?
Člověk může načrtnout historické paralely jen potud, dokud se nezhroutí. Žádná dvě období nejsou zcela stejná, ale někdy lze mezi nimi vidět nápadné podobnosti. To platí i pro současnou válku na Ukrajině a první světovou válku. Ačkoliv je dnešní situace velmi odlišná od období let 1914-1918, některé podobnosti tu přesto existují.
Učitelé dějepisu obvykle zdůrazňují čtyři hlavní příčiny vzniku první světové války: 1) imperialismus; 2) militarismus; 3) nacionalismus; a 4) tajné aliance. Každý z těchto faktorů hraje roli i v současném konfliktu.
Imperialismus: Dnes probíhá střet imperiálních ambicí mezi Ruskem na jedné a Spojenými státy a jejich hlavními evropskými spojenci v NATO na druhé straně.
Nacionalismus: Ruská i ukrajinská vláda žádají svůj lid o podporu na základě nacionalistických argumentů.
Militarismus: Stačí se jen podívat na miliardy dolarů vydávaných Spojenými státy na zbraně dodávané ukrajinskému režimu. Ale stejně tak Rusko se rozhodně nedrželo v koutě; má jednu z největších armád a jeden z největších vojenských rozpočtů na světě a týdny před invazí shromažďovalo své jednotky u hranic Ukrajiny. Oba státy organizovaly v oblasti předtím, než došlo k současné válce, sérii vojenských cvičení.
Tajné aliance: Ačkoliv nejsou tajné, NATO je hlavním hráčem dnešního dění. To dává Spojeným státům podporu k prosazení jejich programu narušení ruského vlivu ve východní Evropě.
V roce 1914 tyto ingredience explodovaly do, do té doby, nejkrvavější války v lidských dějinách. Výdaje na válku, počet ztracených životů a zkáza daleko překročily jakýkoliv jiný konflikt od počátku historie (překonán byl pouze druhou světovou válkou. Člověk se jen zachvěje při představě, jak by vypadala třetí světová válka.)
V té době působily ve většině průmyslových zemí světa socialistické strany, na venek představující zájmy dělnické třídy. V Británii to byla Strana práce – Labour Party, v Německu Sociálně demokratická strana, v Rusku Sociálně demokratická dělnická strana a ve Francii Socialistická strana, kromě jiných. Ve Spojených státech hrála Socialistická strana malou, ale důležitou roli. Před válkou se všechny tyto strany spojily do Socialistické internacionály, hnutí majícího cíl ukončit kapitalismus a nahradit jej novým ekonomických řádem.
V tomto duchu deklarovaly všechny strany v běhu událostí směřujících k vypuknutí nepřátelských válečných akcí svůj odmítavý postoj k imperialistické válce. Když ale k válce došlo, většina jejich vůdců ucukla a podpořila válečné úsilí svých zemí.
Byli tu ale také ti, co se nepodvolili. Socialistická strana Ameriky zaujala silně protiválečné stanovisko a její nejvznámější vůdce, Eugene V. Debs, šel za odmítání války do vězení. Jiné strany se rozštěpily a přední mezi nimi byla ruská strana. Bolševické křídlo vedené Vladimírem Leninem se ostře postavilo proti válce.
V listopadu 1914 napsal Lenin v článku Válka a sociální demokracie Ruska: „V čele jedné skupiny válčících národů stojí německá buržoazie. Balamutí dělnickou třídu a pracující masy ujišťováním, že vede válku proto, aby bránila vlast, svobodu a kulturu, aby osvobodila národy utlačené carismem […] V čele druhé skupiny válčících národů stojí anglická a francouzská buržoasie, která balamutí dělnickou třídu a pracující masy ujišťováním, že vede válku za vlast, za svobodu, za obranu kultury proti německému militarismu a despotismu.“
Obyčejný voják nebyl na obou stranách ničím jiným než potravou pro děla v kapitalistické válečném úsilí, tvrdil ruský předák.
Leninovo principiální stanovisko proti imperialistické válce představovala pobídku ruské dělnické třídě a rolníkům k povstání, ke svržení cara, k nahrazení zkorumpované Prozatímní vlády a k převzetí moci s cílem ukončit ruskou účast v mlýnku na masu tak, aby mohlo být zahájeno budování socialismu.
Toto historické vítězství, které otřáslo světem, spojilo bojovníky a aktivisty z celého světa k založení Komunistické internacionály. Hlavní síla revolucionářů se stala hlavní oporou v růstu světového komunistického a dělnického hnutí a ve třicátých letech posloužila k položení základů pro následnou porážku fašismu v druhé světové válce.
I dnešní komunisté, ač ve velmi odlišné formě, zůstávají věrni světové solidaritě v Mezinárodním setkání komunistických a dělnických stran.
Dnes je třeba, aby všichni mírumilovní pokrokoví lidé a organizace odsoudili tuto válku [na Ukrajině] a vyzvali ke svolání mezinárodní konference k vyřešení otázky evropské bezpečnosti a bezpečnosti celého světa. Nemůžeme ponechat na vládách hlavních atlantických mocností, aby měly v řešení budoucnosti naší planety jediný hlas.
Musíme organizovat masivní mírové demonstrace stejně jako jsme je organizovali před začátkem války v Iráku. Potřebujeme šířit petice a hlasy miliard lidí celého světa, které touží po míru. Potřebujeme silné a živé mírové hnutí. Žádná jiná alternativa není.
Převzato z: https://peoplesworld.org/