Ke Dni učitelů
Dnes je tomu 428 let, co se narodil významný český pedagog, myslitel, filosof a spisovatel, poslední biskup Jednoty bratrské Jan Amos Komenský. Doma i ve světě je tento Učitel národů považován za zakladatele moderní pedagogiky a den jeho narození, tedy 28. březen, se u nás slaví jako Den učitelů. Však také dílo Komenského je v mnohém nadčasové a dotýká se závažných problémů minulosti i současnosti, vztahů mezi lidmi a mezi národy, svobody člověka, jeho rozvojem a vzděláním. Jak aktuálně znějí i po víc jak 400 letech jeho slova: »Nevěřte všemu, co se vám k věření předkládá: Zkoumejte vše a přesvědčujte se o všem sami! Síla pravdy vyzbrojená světlem poznání je nepřemožitelná.«
Letošní celostátní aktiv se měl věnovat tématu nanejvýš aktuálnímu, a to je přepisování dějin. V té souvislosti zveřejňuji na tomto místě prohlášení naší odborné sekce školství, které jsme měli v úmyslu předložit účastníkům aktivu. Přestože se z výše uvedených důvodů aktiv ke Dni učitelů konat nemohl, jsem přesvědčena, že se s prohlášením ztotožní velká část pedagogů, historiků i veřejnosti. Zde je jeho obsah:
My, učitelé a vychovatelé, protestujeme proti lživému výkladu dějin, jehož jsme v poslední době svědky stále častěji a jenž obrací historii naruby. Zvlášť výrazně se tato falzifikace projevuje v moderních dějinách 20. století při objasňování příčin, průběhu a výsledků druhé světové války a v hodnocení let následujících.
Při vědomí tisíců nevinných obětí této nejstrašnější války v dějinách lidstva, při vědomí zavražděných, popravených a umučených hrdinů, kteří se postavili na odpor německému nacismu, při vědomí těch, kteří položili své životy na frontách za mír a svobodu, odmítáme nehorázné lži a pomluvy směřující v prvé řadě proti těm, kdo přinesli oběti největší, proti Sovětskému svazu a Rudé armádě.
Odsuzujeme poslance, kteří zvedli ruku pro usnesení Evropského parlamentu O významu evropské paměti pro budoucnost Evropy, přijatého v září 2019. Toto usnesení bezostyšně obviňuje Sovětský svaz z toho, že zapříčinil, stejně jako Německo, druhou světovou válku. Usiluje o anulaci výsledků a závěrů Postupimské konference a staví na stejnou úroveň komunistickou a nacistickou ideologii, socialistické a nacistické režimy. Evropské usnesení je hanebnou výzvou k politickým zásahům do výuky na školách a k likvidaci památníků osvoboditelů.
Stejně tak odmítáme bezprecedentní útoky politiků a médií v ČR na historickou pravdu. Záměr radnice Prahy 6 odstranit pomník maršála I. S. Koněva, odpor pražského primátora Zdeňka Hřiba vrátit desku vděčnosti Rudé armádě za osvobození Prahy na Staroměstskou radnici, jeho provokaci s přejmenováním náměstí Pod Kaštany v Praze 6, kde sídlí Velvyslanectví Ruské federace, na náměstí Borise Němcova nebo rozhodnutí Zastupitelstva městské části Praha Řeporyje v čele se starostou Pavlem Novotným postavit pomník vlasovcům. Toto všechno je plivnutím do tváře těm, kdo položili své životy, abychom my mohli žít.
Tito všehoschopní falzifikátoři dějin vyvolávají vášně a nenávist a podněcují vandaly hanobící pomníky rudoarmějcům v městech a obcích (jako např. v Brně, Ostravě, Novém Strašecí i jinde), nabádají k jejich stržení a likvidaci. Převracejí nejsvětější lidské hodnoty, pravdu vydávají za lež a lež za pravdu, hrdiny za vrahy a vrahy za hrdiny.
Jako učitelé, kteří dnes a denně usilujeme o vzdělanost každého jedince i celého národa, jednoznačně odsuzujeme tyto nemorální činy, které přispívají ke ztrátě paměti národa, k eskalaci násilí, k ohrožení bezpečnosti a míru. Vyzýváme všechny pedagogy a vychovatele, politiky a média, ale především všechny slušné lidi k obraně historické pravdy ve jménu přítomnosti i budoucnosti.