Konec listopadového pastorále aneb ryjeme držkou v sametu
Dvacet let tvrdila oficiální propaganda, že jsem nepřítel socialismu, že chci v naší zemi obnovit kapitalismus, že jsem ve službách světového imperialismu, od něhož přijímám tučné výslužky, že chci být majitelem různých podniků a vykořisťovat v nich lidi, a tak dále a tak dokola. Byly to všechno lži, jak se záhy přesvědčíte, protože tu brzy začnou vycházet mé knihy, z nichž bude zřejmé, kdo jsem a co si myslím. (Václav Havel, Projev k občanům před volbou prezidenta republiky, Československá televize, 16. prosince 1989)
Ekonomickou reformou k prosperitě…
…[Valtr Komárek] Spolu s dalším místopředsedou Vladimírem Dlouhým a Václavem Klausem, ministrem financí, tvoří ekonomický tým, který je nám zárukou cesty ke skutečné ekonomické reformě. Polovičatá přestavba, jak byla dosud připravována, by znamenala neštěstí pro naši ekonomiku. Rychle se musí pokojně a bez jakýchkoli sociálních otřesů proměnit ve skutečnou ekonomickou reformu. (Projev Václava Havla k demonstrantům na Václavském náměstí, v němž jsou shrnuty výsledky, kterých po 17. listopadu 1989 dosáhlo občanské hnutí, 10. prosince 1989)
Zadlužení veřejných rozpočtů ČR (2013): 1,849 bilionu Kč
Zadlužení domácností a podniků v ČR (2013): 2,1 bilionů Kč
Roční daňové úniky v ČR (2013): 150-200 miliard Kč
Roční ztráty ČR v důsledku vyhýbání se zdanění v daňových rájích a offshorech (2013): 40 miliard Kč
Roční odliv kapitálu vypláceného vlastníkům na dividendách do zahraničí: 200 miliard Kč
Průměrný denní počet bankrotů živností a podniků v ČR (2013): 15
Odhad hodnoty vytunelovaného a zdevastovaného majetku podniků původně ve vlastnictví státu po roce 1989: 1-2 biliony Kč
Sociální jistoty budou daleko větší, než poskytovalo to, co se nazývalo socialismem…
Pro mě není rozhodující, s jakým slovem jsou sociální jistoty spojovány, ale to, jaké jsou. Já si představuji, že by měly být daleko větší, než jaké poskytovalo to, co mnozí nazývají socialismem, a to, co je spojeno se čtyřicetiletou érou totalitního způsobu vlády. (Rozhovor redaktorů Československé tiskové kanceláře s Václavem Havlem o jeho kandidatuře na úřad prezidenta republiky, 15. prosince 1989)
Věk odchodu do důchodu (mužů i žen bez ohledu na počet dětí) pro narozené v roce 1977: 67 let
Celkový počet zahájených exekucí vůči občanům (2012): 816 tisíc
Počet exekucí na starobní důchody občanů (2013): 68 tisíc
Počet osobních bankrotů občanů ČR (2012): 17 tisíc
Počet zaměstnanců oficiálně pracujících za minimální mzdu (2012): 91 tisíc
Počet sociálně vyloučených lokalit (2013): 400
Počet lidí žijících v sociálně vyloučených lokalitách (2013): 90 tisíc
Počet lidí pobírajících dávky v hmotné nouzi – příspěvek na živobytí (2013): 130 tisíc
Počet lidí žijících v chudobě (2013): 990 tisíc
Nikdo nebude bez práce, nikdo nebude na dlažbě…
Domnívám se, že nikdo v této zemi nebude na dlažbě, nebude trpět hladem, a domnívám se, že pro každého se najde přiměřený způsob zaměstnání, odpovídající jeho kvalifikaci. (Výňatky z tiskové konference Václava Havla o jeho kandidatuře na úřad prezidenta republiky, 19. prosince 1989)
Oficiální počet nezaměstnaných evidovaných na úřadech práce (2013): 557 tisíc
Oficiální počet nezaměstnaných evidovaných na úřadech práce déle než rok bez práce (2013): 159 tisíc
Odhadovaný počet lidí bez domova (2013) : 30 tisíc
Počet lidí bez domova, kteří v ČR kvůli mrazu zemřeli na ulici (zima 2009/10): 42
Lepší potraviny a lepší nemocnice už nesmí být výsadou…
Žádné lepší potraviny či nemocnice už nesmí být výsadou mocných, ale musí být nabídnuty těm, kteří je nejvíc potřebují. (Václav Havel, novoroční projev prezidenta státu, 1. leden 1990)
Výběr ze současných médií:
Češi jedí odpad, kvalitní potraviny putují do zahraničí! (EuroZprávy.cz, 2. 1. 2012)
Ústavní soud neodradil vládu, aby otevřela dveře novým nadstandardům. Včetně kyčlí. (Týden, 5. 7. 2013)
Postižení, staří, děti a jinak hendikepovaní nebudou trpět existenční nejistotou a strádat…
Všichni chceme republiku sociálně spravedlivou, v níž nikdo nebude trpět existenční nejistotou, v níž nebudou strádat lidé postižení, staří, děti či lidé jakkoli jinak hendikepovaní. (Václav Havel, Projev ve Federálním shromáždění, 23. ledna 1990)
Výběr ze současných médií:
Pracovali, ale nedostali za to ani korunu. Více než tisícovka lidí z Moravskoslezského kraje se v loňském roce ocitla bez peněz, protože jim zaměstnavatel nevyplácel mzdu. (iDnes, 18. 1. 2013)
Stovkám dětí hrozí ústav. Klokánky nedostaly peníze. Klokánky, které se starají o ohrožené děti nebo děti bez rodiny, jsou v kritickém stavu. Chybí jim pět milionů, aby mohly svým zaměstnancům uhradit mzdy aspoň za prosinec. (Týden, 14. 2. 2013)
Dávky opět nepřišly! Stovky pěstounů, maminek na mateřské, ale i nemocných mají problémy. Stále se opakující problémy s výplatou sociálních dávek pokračují. Pěstouni, maminky na mateřské, ale i nemocní kvůli tomu, že jim pozdě chodí peníze, mají problémy. (Mediafax, 4. 4. 2013)
Handicapovaní si stěžují na „zázračné uzdravení“. Tisíce lidí přichází v Česku kvůli systému hodnocení handicapů po sociální reformě o invalidní důchod. (Česká televize, 31. 3. 2013)
Vedoucí marketu vzala pokladním židle. Budete jen stát, přikázala. Sezení zpomaluje práci…“Byl to pro mě velký stres. Honili nás, ať zrychlíme. Měřili čas, za který odpípáme zboží. Omezovali nám množství pití, abychom nechodili často na ten záchod. Zákonná přestávka na jídlo tam vůbec neexistovala. A když jsem si potřebovala odběhnout alespoň na ten záchod, hned mě vyvolávali zpátky“, líčí své zkušenosti mladá žena (iDnes.cz, 14. 11. 2013)