• Úvodní stránka
  • Kdo jsme
  • Články
  • Právní poradna
    • Občanské právo
    • Pracovní právo
    • Správní právo
    • Právní rady pro aktivisty
    • Novinky a články
    • Zákony a příručky
  • Publikace
  • Odkazy
  • Kontakty
  • Kemp
facebook

12
SRP
2020

Kuba: Od kasáren Moncada k první linii boje s koronavirem

Štítky: Latinská Amerika, Svět, Zdravotnictví
Autor: Alicia Jrapko
komentář : vypnuto

V uplynulých dnech Kuba oslavila 67. výročí útoku na kasárna Moncada a kasárna Carlose Manuela de Céspedese, který vyznačuje začátek kubánské revoluce. Tímto okamžikem se začalo odvíjet kubánské úsilí učinit svět bezpečnějším a zdravějším.

Kuba se vyvinula ve společnost, která dává vše, co má k dispozici, aniž by za to očekávala nějaké výnosy. Existují stovky příkladů dokládajících tento přístup: v roce 1986 po katastrofě v jaderné elektrárně v Černobylu, kdy se Kuba pod americkou blokádou postarala o 20 tisíc mladých obětí rakoviny a jejich příbuzných, kterým v letech 1989-2011 zajišťovala zcela bezplatně lékařskou péči, školy, oblečení, potraviny, ubytování, herní a sportovní vyžití.

Jiným příkladem hodným připomenutí je odpouštění, když byl v roce 2007 Mario Terán, bolívijský seržant, který 9. října 1967 zavraždil Che Guevaru, bezplatně operován kubánskými doktory, kteří mu v nemocnic darované kubánskou vládou Bolívii a slavnostně otevřené prezidentem Evo Moralesem ve městě Santa Cruz de la Sierra vrátili zrak.

A nyní je Kuba na světové scéně uprostřed nebezpečné světové pandemie a je to zase ona, která pokračuje v záchraně životů, zatímco vláda Spojených států a její média místo konstruktivní pomoci v boji s nemocí jenom zesilují svoji kampaň na diskreditaci kubánské pomoci dalším zemím. Šíření dezinformací ale nepřekvapí od země, kde prezidentovy projevy představují chrlení nekonečného proudu lží.

Dokonce i věrní Trumpovi podporovatelé musí začít vidět kontradikci, kdy nejbohatší země světa není schopná zastavit šíření viru, má největší počet nakažených i mrtvých na světě a žádné světlo na konci tunelu, a přitom napadá Kubu, zemi, která nejen byla schopná dostat pandemii pod kontrolu, ale také solidárně pomohla mnoha dalším národům.

Místo aby se zaměřila na společenské a lidské ztráty v USA, se Trumpova vláda prioritně věnuje snahám o diskreditaci kubánských mezinárodních misí, které v řadě zemí zachraňují životy, což je zdrcující a zločinné jednání. Trump, jeho protikubánští přátelé na Floridě a mainstreamová média namíchala směs ignorance a zlovůle a nikdy se ani slovem nezmiňují, že se Kubě podařilo silně zploštit křivku šíření viru a v posledních třech týdnech zaznamenala pouze jediné úmrtí na Covid-19.

Všechna ta prázdná slova šířená o kubánských lékařských brigádách, že jezdí do cizích zemích na základě nucené práce, se nejen neopírají o žádné důkazy, ale neumí ani vysvětlit, proč je mnohem větší zájem o práci v misích, než je volná kapacita. Bílý dům ani ministerstvo zahraničí a jejich média se nikdy nezmíní ani slovem o šedesát let trvající americké blokádě a jejím dopadu na ostrov, který způsobuje zbytečné utrpení kubánskému lidu. V Americe si mnozí zvykli, že Trumpova vláda ráda hází na jiné bláto a čeká, co se chytne.

Před pár dny si svoji polívčičku přihřál Kenneth Roth, výkonný ředitel Human Rights Watch, organizace s dlouhou historií papouškování oficiální politické linie USA. Ve svém tweetu uvedl: „Kubánští doktoři rozmístění v zahraničí poskytují cenné služby ale na úkor své svobody.“ Tak aspoň že pan Roth uznává, že kubánští lékaři poskytují cenné služby, nicméně pro zbytek svého tvrzení opět nepodává žádné důkazy. Podle něj „mohou být lékaři potrestáni, pokud mají přátele s nepřátelským nebo protichůdným pohledem na kubánskou revoluci“ a mohou čelit obvinění, pokud „utečou“ ze svého zaměstnání. Tolik výkonný ředitel mezinárodní tzv. lidskoprávní organizace, který opět není schopen poskytnout jediný důkaz nebo příklad.

Kuba s něco více než 11 miliony obyvatel má 95 tisíc doktorů, devět na každých tisíc obyvatel, a více než 85 tisíc sester, které jsou součástí 492 tisíc pracovníků v kubánském zdravotnictví (údaj ze Statistické ročenky pro rok 2019).

Podle Panamerické zdravotnické organizace (PAHO) byla první kubánskou zdravotnickou brigádou poskytující služby v cizině ta v roce 1963 v Alžírsku. Od té doby již ve 164 zemích Latinské Ameriky, Karibiku, Afriky, Blízkého východu, Asie a v Portugalsku sloužilo na 400 tisíc kubánských zdravotníků.

Tato služba je mezi lidmi známá jako „lékařské mise“ a zahrnuje vysílání profesionálních zdravotníků do zemí, které o to oficiálně požádají kubánskou vládu. Ti, kdo se misí účastní tak jednají na základě dobrovolnosti, protože jsou součástí společnosti, která klade lidský život jako svoji ústřední hodnotu. Opouštějí svoje rodiny na Kubě kvůli dobré věci, ale také ví, že kubánská vláda se o jejich rodinné příslušníky postará.

Kuba je ve světě natolik respektovanou, že bylo nedávno osm kubánských vědců zvoleno Poradci pro Světový boj proti Covid-19 v rámci Inter-akademického panelu (IAP). V roce 200 IAP založil Meziakademickou radu (IAC) a Meziakademický lékařský panel (IAMP) a v současnosti jsou jeho členy 140 národních i regionálních akademií věd zahrnujících všechny obory vědy, techniky a lékařství na celém světě.

Navzdory pomluvám Kuba s hrdostí pokračuje v rozšiřování své pomoci dalším zemím. V současnosti se 43 brigád Henryho Reevese účastní 3000 osob stojících v čele boje s pandemií Covid-19 v 37 zemích světa.

Útoky na Kubu ze strany USA ale nikdy neskončí. 8. května 2020 vyčlenila Americká agentura pro mezinárodní pomoc (USAID) další dva miliony dolarů na poškozování činnosti lékařských brigád a o měsíc později pak hlava však protikubánských řvounů Marco Rubio společně s dalšími republikánskými senátory navrhl zákon „trestající“ země, které podepíšou s Kubou smlouvu o tomto druhu pomoci. Rubiova věrohodnost byla už v minulosti zpochybněna, když byl nachytán při lži: tvrdil, že jeho rodiče přišli do Spojených států po Fidelově převratu na Kubě, zatímco ve skutečnosti emigrovali z Kuby už v roce 1956, tři roky před vítězstvím revoluce během represí batistovského režimu sponzorovaného Spojenými státy.

Člověk by si myslel, že vládní představitelé na Floridě jako je Rubio se budou prioritně věnovat zastavení epidemie Covid-19 ve svém státě, který se stal epicentrem nových infekcí a úmrtí, a oni zatím upínají všechny síly na očerňování Kuby, která v boji s pandemií dosahuje takových úspěchů.

Část lékařského personálu se nyní vrací ze svých misí na Kubu a vlastními slovy předává prostřednictvím videokonferencí své zkušenosti lidem. Tyto profesionály uvítal i kubánský prezident Miguel Diaz Canel.

Dr. Edelsy Delago, specialista z jednotky intenzivní péče z nemocnice Gustavo Aldereguía v Cienguegos si po tři měsíce strávené při poskytování pomoci v Andoře psal deník. Když se vrátil, prohlásil: „Věřte mně, reprezentovali jsme Kubu na té nejvyšší úrovni“.

Ledisbet Lopez centerová, sestra z Camaguey, nesoucí vlajku, nemohla zadržet své slzy, když vystoupila z letadla, které s ní přiletělo do Havany, a na uvítacím videu viděla mluvit svoji matku a svého syna.

Dr. Michael Cabrera Laza, který stál v čele pětičlenné skupiny zkušených konzultantů v Nikaragui, neskrýval své pohnutí, když mluvil o cestování všemi 17 regiony Nikaragui a ve všech oblastech zaznamenal práci kubánských doktorů, učitelů, nebo přítomnost komunitních předáků, kterým se dostalo vzdělání či na Kubě. „V každé aktivitě, kterou jsme prováděli, byl s námi i Fidel.“

Zdravotní sestry a bratři Franciso Gonzales Prada ze Sancti Spiritus, Liliana Martinezová z Holguinu a Aldo Moreirová z Camaguey, kteří se zapojili do brigády v Antigue a Barbudě, vypovídali o vlastních pocitech, když viděli pocity pacientů ve chvíli, když zjistili, že o ně budou pečovat Kubánci. „Neudělal jsem chybu; Jsem právě tam, kde mám být.“

Ano, Kuba je skutečně bez váhání právě tam, kde má být.

Alicia Jrapko je jednou ze spolupředsedů Nobelova cena míru pro kubánské doktory ve Spojených státech a spolupředsedkyní Národní sítě pro Kubu. Pokud chcete vědět o kampani udělení Nobelovy ceny míru kubánským lékařům více, navštivte stránku

https://www.cubanobel.org/nobelcuba

http://nnoc.info/cuba-from-the-moncada-to-the-front-lines-of-the-pandemic/

Profilový obrázek
O autorovi

Komentáře

comments

Social Share

  • google-share

Právní poradna

Zápis závazku prodat v budoucnu nemovitost do katastru

28 září, 2021

Minusové hodiny - nepravidelně rozvrhovaná pracovní doba

27 září, 2021

Má zaměstnavatel nárok na náhradu při vracení pracovní pomůcky?

15 srpna, 2021

Odkazy

Nadcházející akce

  • Momentálně nejsou naplánované žádné akce
AEC v1.0.4

Kalendář akcí

AEC v1.0.4

Štítky

Afrika Akce Amerika Antifašizmus Antikapitalismus Antirasizmus Armáda Asie Blízký východ Bydlení Česká politika čína Ekologie Ekonomika Evropa Evropská unie Filosofie Historie imperialismus Kultura Latinská Amerika Levá perspektiva Levice Liberec Média Odbory a pracoviště Palestina Politika Potraviny Praha Protivládní hnutí Rozhovor Rusko Školství Socialismus Sociální otázky Společnost Spravedlnost Svět Ukrajina válka Vězeňství Z domova Zdravotnictví Ženy a gender

Video

Levá Perspektiva o.s.

Občanské sdružení na obranu sociálně vyloučených, upozaděných a
diskriminovaných lidí včetně prevence sociální exkluze. Provozujeme
levicový, informačně-publicistický web a internetovou právní poradnu.
Aktivně vystupujeme proti fašismu, rasismu, homofobii a všem formám
diskriminace.

Aktuální články

20 let od americké války v Iráku – ohlédnutí

22 března, 2023

Na konferenci Budoucnost demokratické Ukrajiny v Kodani zazněl hlas ukrajinské levice

21 března, 2023

Zrada na Julianu Assangeovi

21 března, 2023

Návštěva Si Ťin-pchinga v Rusku a 12bodový čínský plán na mírovou dohodu s Ukrajinou

20 března, 2023

Mexiko, Kolumbie a Kuba vytvoří regionální agenturu pro zdravotnické vybavení

19 března, 2023

Archivy

  • Březen 2023
  • Únor 2023
  • Leden 2023
  • Listopad 2022
  • Říjen 2022
  • Září 2022
  • Srpen 2022
  • Červenec 2022
  • Červen 2022
  • Květen 2022
  • Duben 2022
  • Březen 2022
  • Únor 2022
  • Leden 2022
  • Prosinec 2021
  • Listopad 2021
  • Říjen 2021
  • Září 2021
  • Srpen 2021
  • Červenec 2021
  • Červen 2021
  • Květen 2021
  • Duben 2021
  • Březen 2021
  • Únor 2021
  • Leden 2021
  • Prosinec 2020
  • Listopad 2020
  • Říjen 2020
  • Září 2020
  • Srpen 2020
  • Červenec 2020
  • Červen 2020
  • Květen 2020
  • Duben 2020
  • Březen 2020
  • Únor 2020
  • Leden 2020
  • Prosinec 2019
  • Listopad 2019
  • Říjen 2019
  • Září 2019
  • Srpen 2019
  • Červenec 2019
  • Červen 2019
  • Květen 2019
  • Duben 2019
  • Březen 2019
  • Únor 2019
  • Leden 2019
  • Prosinec 2018
  • Listopad 2018
  • Říjen 2018
  • Září 2018
  • Srpen 2018
  • Červenec 2018
  • Červen 2018
  • Květen 2018
  • Duben 2018
  • Březen 2018
  • Únor 2018
  • Leden 2018
  • Prosinec 2017
  • Listopad 2017
  • Říjen 2017
  • Září 2017
  • Srpen 2017
  • Červenec 2017
  • Červen 2017
  • Květen 2017
  • Duben 2017
  • Březen 2017
  • Únor 2017
  • Leden 2017
  • Prosinec 2016
  • Listopad 2016
  • Říjen 2016
  • Září 2016
  • Srpen 2016
  • Červenec 2016
  • Červen 2016
  • Květen 2016
  • Duben 2016
  • Březen 2016
  • Únor 2016
  • Leden 2016
  • Prosinec 2015
  • Listopad 2015
  • Září 2015
  • Srpen 2015
  • Červenec 2015
  • Červen 2015
  • Květen 2015
  • Duben 2015
  • Březen 2015
  • Únor 2015
  • Leden 2015
  • Prosinec 2014
  • Listopad 2014
  • Říjen 2014
  • Září 2014
  • Srpen 2014
  • Červenec 2014
  • Červen 2014
  • Květen 2014
  • Duben 2014
  • Březen 2014
  • Únor 2014
  • Leden 2014
  • Prosinec 2013
  • Listopad 2013
  • Říjen 2013
  • Září 2013
  • Srpen 2013
  • Červenec 2013
  • Červen 2013
  • Květen 2013
  • Duben 2013
  • Březen 2013
  • Leden 2013
  • Prosinec 2012
  • Listopad 2012
  • Říjen 2012
  • Září 2012
  • Srpen 2012
  • Červenec 2012
  • Červen 2012
  • Květen 2012
  • Duben 2012
  • Březen 2012
  • Únor 2012
  • Únor 2010
  • Leden 2010
  • Prosinec 2009
  • Listopad 2009

Štítky

Afrika Akce Amerika Antifašizmus Antikapitalismus Antirasizmus Armáda Asie Blízký východ Bydlení Ekologie Ekonomika Evropa Evropská unie Filosofie Historie imperialismus Kultura Latinská Amerika Levice Levá perspektiva Liberec Média Odbory a pracoviště Palestina Politika Potraviny Praha Protivládní hnutí Rozhovor Rusko Socialismus Sociální otázky Společnost Spravedlnost Svět Ukrajina válka Vězeňství Z domova Zdravotnictví Česká politika čína Školství Ženy a gender
© 2013 Levá perspektiva, o.s. Všechna práva vyhrazena.