Kurdové se snaží zachovat autonomii a jejich vojenské jednotky jednají s Damaškem
Tisková agentura ANHA v sobotu informovala o tom, že se ji dostal do rukou seznam 10 podmínek sepsaný autonomní administrativou v severní Sýrii, s nimiž hodlá jít do vyjednávání se syrskou vládou.
Občanská vláda severní Sýrie vstupuje podle zdrojů blízkých úřadům v Rojavě do vyjednávání s vládou v Damašku s tím, že chce zachovat své místní rady, vojenské jednotky a jazyková práva.
Severosyrská enkláva vytvořila vládní systém založený na filozofii demokratického konfederalismu Abdullaha Ocalana. Tyto rady nyní kontrolují více než čtvrtinu země včetně dlouhého pohraničního pásu s Tureckem a Irákem, úrodné oblasti kolem Hasaky, město Raqqa, ropná pole u Dair ez-Zor a kurdská území Rojavy.
Existence těchto rady je nyní ohrožena, když jejich spojenec USA začal opouštět území Sýrie a vystavil je hrozbě turecké ofenzívy. Ankara považuje kurdské jednotky za teroristickou skupinu.
Místní administrativa, Syrská demokratická rada (SDC) zahájila ve snaze zachránit vytvořený systém jednání s vládou v Damašku. Prvním bodem je „jednota syrského území“. Autonomní administrativa nikdy neusilovala o nezávislost na Sýrii, ale ráda by viděla více prvků federalismu v jednotné Sýrii.
V druhém bodě se autonomní administrativa vidí jako součást „demokraticko-republikánského“ systému v Sýrii. Zástupci lokální vlády mají zasednout do syrského parlamentu a účastnit se činnosti syrské vlády, o čemž se detailněji rozepisuje třetí bod zmíněného seznamu.
Podle čtvrtého bodu bude místní vláda usilovat o oficiální uznání své vlajky jako rovnocenné s vlajkou Sýrie.
Zapáté se autonomní vláda severní Sýrie zavazuje, že její diplomatická činnost „nepůjde proti zájmům syrského lidu a syrské ústavy.“
Autonomní administrativa dále žádá oficiální uznání Syrských demokratických sil (SDF), Kurdy vedených vojenských jednotek, které byly vycvičeny a vyzbrojeny mezinárodní koalicí států proti Islámskému státu. Jde o multietnické síly složené z místních jednotek Kurdů, Arabů a křesťanských etnik.
Autonomní vláda bude chce usilovat, aby se SDF staly „součástí syrské armády a získaly zodpovědnost za ochranu syrských hranic.“
Další ozbrojené jednotky, tzv. vnitřní bezpečnostní síly (Asayish), které byly rovněž cvičeny mezinárodními spojenci, nesmí být rozpouštěny, ale musí pracovat při místních radách „způsobem nenarušujícím syrskou ústavu,“ píše se v sedmém bodě návrhu.
Osmý a devátý bod se týkají jazyka. Arabština se v nich uznává za oficiální národní jazyk Sýrie, ale zároveň se usiluje o právo na vzdělání v mateřských jazycích místních obyvatel. Konečně v posledním bodě se autonomní úřady vyslovují pro spravedlivé rozdělení bohatství země napříč regiony.
Vládní představitelé v Damašku v tuto chvíli vyjadřují ohledně dohody s Kurdy vedenou vládou severní Sýrie optimismus. Dohodu mezi oběma stranami, která by vládě v Damašku umožnila získat zpět kontrolu nad severní Sýrií podporuje i Rusko, klíčový spojenec syrského režimu.