Lidem se zdravotním postižením mohou pomoci i zdánlivé maličkosti
Nepochybně skvělou zprávou je, že stávající vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL v Poslanecké sněmovně prosadila zvýšení příspěvku na péči, který dostává více než 300 tisíc spoluobčanů, trpících zdravotními problémy, kteří jsou odkázáni na pomoc druhých. Od 1. srpna letošního roku se příspěvek zvýší o 10 procent, a to ve všech stupních zdravotního postižení. „Senioři a lidé s postižením nebudou muset o navýšení žádat, stane se tak automaticky,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). V současné době je výše příspěvků na péči pro dospělé v rozpětí 800 až 12 000 korun měsíčně, pro děti 3000 až 12 000 korun – dle stupně postižení. Nově to bude pro dospělé od 880 do 13 200 korun, pro děti od 3300 do 13 200 korun.
Problém ale je, že sněmovnou neprošel pozměňovací návrh poslankyně Jany Hnykové (Úsvit), který by mohl vrátit systém přidělování příspěvku na péči do stavu před asociální reformou prosazenou někdejším ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem (TOP 09). Schválen nebyl navzdory tomu, že garanční výbor pro sociální politiku mu vyjádřil podporu. Její návrh byl jednoduchý a formálně obsahoval jen dva paragrafy, plno lidem by ale zjednodušil život. Deset životních situací, na základě kterých je příspěvek na péči přidělován od roku 2012, návrh Hnykové rozšiřoval zpět na někdejších šestatřicet (a dalších 129 činností).
Petici podepsalo více než 11 500 lidí
Pro bohužel zvedli ruku vedle poslanců Úsvitu jen komunisté a několik nezařazených. Z přítomných 160 poslanců to bylo pouhých 38. Teoreticky by úpravu mohl do hry vrátit ještě Senát, kam norma putuje, sněmovna by pak rozhodovala znovu… Situace je přitom vážná – v současné době jsou mnozí noví žadatelé o příspěvek zařazeni do nižšího stupně závislosti na pomoci druhého člověka, než na který skutečně dosahují jejich možnosti zvládat základní životní potřeby. Na stávající praxi padaly výtky i v rámci loňského sněmovního semináře uspořádaného Nadačním fondem Kateřiny Klasnové a Jaroslava Petrouše KlaPeto. Do sněmovního petičního výboru byla – taktéž v roce 2015 – předána petice s více než 11 500 podpisy lidí žádajících návrat před Drábkovu „reformu“. Po změně dlouho volá Sdružení zdravotně postižených v ČR v čele s právničkou Zdeňkou Cupkovou.
Hnyková již před časem návrh předložila i samostatně, podepsali ho poslanci napříč stranami – vyjma TOP 09. Vláda k němu – navzdory tomu, že jsou pod ním podepsáni i koaliční zákonodárci – dala odmítavé stanovisko, navíc s šokujícím odůvodněním, že současný stav je „klientsky přívětivější, srozumitelnější a přehlednější“. Návrh ve sněmovně leží již dlouho, zatím nebyl projednán ani v prvním čtení, proto se poslankyně rozhodla předložit jej právě formou pozměňovacího návrhu v momentě, kdy byla novela zákona o sociálních službách na jednacím stole… Je zarážející, že pro něj nezvedli ruku alespoň někteří poslanci ČSSD, ANO, KDU-ČSL a ODS, když se před tutéž normu podepsali. Učiní tak alespoň tehdy, až se bude hlasovat přímo o normě, kterou spolupředložili?
Dobré zprávy ze sněmovny, ministerstva i Prahy
Netřeba ale propadat jen pesimismu. Posledních několik dnů přineslo pro lidi s postižením několik dobrých zpráv. Poslanci schválili senátní verzi původního návrhu místopředsedy sněmovny Jana Bartoška (KDU-ČSL), podle níž budou úřady moci vyplácet příspěvky na zvláštní pomůcku jak dětem se zdravotním postižením, tak i dospělým lidem s omezenou svéprávností bez toho, že by rodiče a opatrovníci museli žádat o souhlas soud. Pozitivní je i oznámení ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD), že na platy pracovníků v sociálních službách bude přidáno 350 milionů korun, týkat se to bude asi třiceti tisíc lidí, jejichž pomoc nejpotřebnějším skupinám občanů je nepostradatelná.
A dobrá zpráva přišla i z české metropole: Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) připravil ve stanici metra Anděl novinku, která usnadní nastupování a vystupování ze souprav metra především lidem na invalidním vozíku. Hranu nástupiště upravil speciálním pryžovým hřebenovým profilem. Pokud se to osvědčí, bude DPP uvažovat o rozšíření postupně do všech stanic tratí A i B pražského metra, což je reálné do konce roku 2017. Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek (ČSSD) má pravdu, když říká, že odstraňování bariér v pražské dopravě zdaleka není jen o velkých a nákladných projektech, někdy může jít o zdánlivé drobnosti…
Pomoci můžete i vy
Pokud chcete i vy „drobně“ pomoci, můžete se zapojit do akce výše zmíněného nadačního fondu KlaPeto, který se snaží pomáhat jak jednotlivcům, tak upozorňovat na systémové problémy (viz zmíněný seminář v Poslanecké sněmovně). V sobotu 28. května opět pořádá charitativní výstup na Sněžku, tentokrát pro Lilienku, ani ne dvouletou holčičku, která se narodila bez rukou – pomoci jí a dalším dětem s postižením lze nejen osobní účastí v Krkonoších či přímým finančním příspěvkem (na transparentní účet 2200692979/2010), ale i nákupem triček s logem akce, přičemž letos nově přibyly šátky (vhodné pro lidi i pro psy) a čepice. Vše je už nyní možno koupit v e-shopu na webu www.klapeto.eu. Vybrané peníze slouží především na nákup rehabilitačních a kompenzačních pomůcek. Každá „malá“ pomoc je kamínkem do velké mozaiky a nijak se to nevylučuje s tím, že věci je třeba měnit systémově.