• Úvodní stránka
  • Kdo jsme
  • Články
  • Právní poradna
    • Občanské právo
    • Pracovní právo
    • Správní právo
    • Právní rady pro aktivisty
    • Novinky a články
    • Zákony a příručky
  • Publikace
  • Odkazy
  • Kontakty
  • Kemp
facebook

03
ŘíJ
2017

Litoměřický odborný seminář plný otázek a rozpaků

Štítky: Akce, Antikapitalismus, Levice, Z domova
Autor: Prokop Haken
komentář : vypnuto

Třetí ročník Litoměřického odborného semináře, pořádaného Ústeckým krajským výborem KSČM, se uskutečnil v sobotu 30. září 2017 na litoměřickém hradě. Mezi více než stovkou návštěvníků byli i členové Levé perspektivy.

Moderátor Petr Bureš předal v úvodu slovo hejtmanu Ústeckého kraje Oldřichu Bubeníčkovi, který seznámil přítomné s politikou KSČM v kraji. Kritizoval vedení strany za to, že nemá dostatečné pochopení pro tento kraj, kde je strana už po druhé období zastoupena v radě. Sám však se svými tezemi nepřekročil rámec udržování kapitalismu v chátrání.

Účastníkům byl rozdán text referátu prof. Ing. Petra Staňka, CSc. z Ekonomického ústavu Slovenské akademie věd, který se z pracovních důvodů nemohl semináře zúčastnit, na téma „4. industriální revoluce a společnost budoucnosti“. Ze záznamu byl přehrán příspěvek místopředsedy ÚV KSČM PhDr. Josefa Skály, CSc., který se v době konání semináře účastnil jednání Strany evropské levice v Berlíně. Skála kritizoval neschopnost sebeobrany ČR a dodal, že naše řady by se neměly ztrapňovat tím, že „odhalují“, že Rusko je kapitalistické a sleduje imperiální zájmy. (A není to snad pravda? Máme se zastávat oligarchického režimu, v němž pracující umírají hlady a zimou a revolucionáři jsou vězněni?)

V ekonomickém smyslu jsme se stali opravdovou kolonií, dodal Skála a zmínil výhrůžky finančními sankcemi ČR za nepřijímání uprchlíků. (Zde se názorně projevuje dvojakost KSČM: ta není ochotna pozvednout hlas proti EU, ale považuje zřejmě za správné nedodržovat přijaté závazky. To je jako být v koncentráku a vymiňovat si právo na nerespektování táborového řádu…)

Poslanec Národní rady SR PhDr. Ľuboš Blaha, PhD. (Směr – sociální demokracie) zahájil své vystoupení slovy, že stále více lidí na Slovensku má odvahu prohlásit se za marxisty a přihlásit se i k Leninovi. Období od pádu „minulého režimu“ nazval odpudivým. Levice v Evropě je na dně, přestala dělat třídní politiku a hájit zájmy pracujících. Nelze se divit, že tito pak volí fašisty. Levice v „postkomunistických státech“ se většinou stále bojí. Povinností skutečné levice je pozvednout prapor antiglobalismu, pochopit internacionalismus Marxe a Lenina a bojovat proti imperialismu. (Pochybnost v nás zanechal jeho důraz na obhajobu národního státu bez konkretizace jeho třídní podstaty. Dějiny ukázaly, že obhajoba buržoazního státu může vést pokrokové síly k tragickým koncům. Ostatně do značné míry je to potíž i dnešní KSČM, o Směru-SD ani nemluvě, lze-li jej s velkou dávkou fantazie vůbec za pokrokovou sílu označit…)

Globalizací se zabýval pplk. v. v. Ing. Ivan Kratochvíl, velitel spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Odsoudil současnou společnost za to, že neusiluje o lepší budoucnost pro své potomky. Volební výsledky jsou ovlivňovány médii, vlastněnými bankami, tedy velkokapitálem. Stav české armády je tragický, ale čeští vojáci se účastní pochybných zahraničních misí, aby domorodci věděli, kam mají úder vrátit.

Spisovatelka Lenka Procházková (označit ji za signatářku Charty 77 na akci KSČM, s převahou aktivních antichartistů v obecenstvu, je více než sebemrskačství…) uvedla ve své emotivní řeči, že stát si musí zasloužit důvěru občanů svými skutky. Potom může být poražen jen vnější agresí, ale i tak si udrží podporu ke svému znovuvzkříšení. K mnichovské zradě roku 1938 přirovnala Procházková vojenskou intervenci Varšavské smlouvy o třicet let později (k nelibosti velké části přítomných, kteří dodnes považují 21. srpen 1968 za druhé osvobození). Dnes mládež zná dějiny národa jen okrajově a pokřiveně. Nevěřit v národ znamená nevěřit sobě. Je náš stát ještě s námi nebo bude prodán jako firma i s otroky? (Ale to se přece už dávno stalo!) V závěru Procházková vyzvala k volbě takových kandidátů, kterým je vlast blízká jako košile.

Vysokoškolský pedagog doc. Radim Valenčík, CSc. konstatoval, že zásadní změny nejsou možné bez tlaku zdola. Zkušenost Lenina neukazuje, že by složitá teorie nedokázala získat masy. Mládeži chybí kritické myšlení, uvažování v alternativách. Zejména západoevropská levice intelektuálně selhala. (V této souvislosti se otřel o její starost o „buzíky“ namísto o pracující. Má pokrokové hnutí takové švejkování i po sto letech vývoje zapotřebí…?) Zdůraznil, že ani Německo, natož ČR, nedělá samostatnou politiku, nýbrž čeští vládci jsou slouhy slouhů. Ani jedna z kandidujících stran do sněmovny nepojmenovala jasně příčiny současných problémů. Ani KSČM ne. Pochybnost v nás vzbudila Valenčíkem vyslovená náklonost k prezidentu Zemanovi, který se prý „drží“ a není „slouhou slouhů“. Kdo je přitom větším symbolem naší proamerické, prozápadní orientace, ještě větší ikonou rozkrádání a rozbíjení socialistického Československa, snad kromě Havla s Klausem…?!

Potlesk následoval Valenčíkova slova, že KSČM mohla udělat mnohem více, kdyby nezakrývala problémy. ČSSD je vytunelována nejen ideologicky, ale i ekonomicky. Všechny politické strany včetně KSČM selhaly. V závěru Valenčík prohlásil, že sice bude volit KSČM, ale nebude to hlas pro její vedení.

Politolog a historik PhDr. Oskar Krejčí, CSc. konstatoval, že na Marxe jsme zapomněli dávno před Listopadem. Dle Lenina je sociální otázka důležitější než národnostní. Leninova idea byla globálního, nikoli národního sovětského státu.

Krejčí se věnoval také otázkám propagandy a dějin druhé světové války a „studené války“. Dodal, že bolševismus nebyl protizápadním hnutím, ale byl radikálním západnictvím. Globalizaci nelze zastavit, ale je nutné ji změnit.

Po obědě následovala rozsáhlá diskuse. Novinář Štěpán Kotrba se vymezil proti požadavku „obrany vlasti“ s tím, že nemíní prolévat krev za haly v zahraničích rukou. Odsoudil skutečnost, že stávajícím politickým stranám jde jen o to, aby se všem vedlo o něco lépe při stávajícím přerozdělování. Velký boj skončil smírem a každý si zvykl na své postavení.

Ľuboš Blaha se přihlásil ke „zdravému, modernímu, levicovému nacionalismu“ a nehorázně urazil Korejskou lidově demokratickou republiku, hrdinně stojící v čele boje proti zvířeckému imperialismu USA, když dodal, že nechce nacionalismus „jako v Severní Koreji nebo nacistickém Německu“.

Blaha se při odpovídání na dotazy věnoval také situaci na Ukrajině a Slovensku. Kritizoval neoliberální EU, ve které sociální politiku dělají jen národní státy jako Německo a Francie.

Na dotazy k situaci v USA a nebezpečí nových válek odpovídal Oskar Krejčí. I ve vztahu k naší vlasti pak varoval, že volný čas vzniklý technologickým rozvojem bude využit k rozvoji drogové závislosti a kriminality, pokud půjde vývoj stávajícím směrem, při degeneraci školství a úpadku kultury.

V pokračující besedě diskutující odsoudili úpadek školství a špatné podmínky pro zakládání a udržování rodin. Příznačná pro celý seminář byla ostrá kritika politiky KSČM. Je nasnadě, že na třetí nejsilnější politické straně v zemi není zjevně něco v pořádku, pokud se na svých akcích setkává s takovou kritikou, dále pokud současně většina řečníků z pozic této strany není jejími členy a pokud se vedoucí představitelé a poslanci strany této ani jiných teoretických konferencí neúčastní. Mizivá účast lidí v produktivním věku stojí také za pozornost, byť v prostředí KSČM je po desítkách let úpadku považována za axiom. Sílící důraz na obranu (kapitalistického) státu při falešném hledání nepřítele na straně válečných uprchlíků namísto imperialistických agresorů je ještě varovnější. Podporou „svých“ kapitalistů uvrhla sociální demokracie lidstvo do první světové války. Před druhou namnoze přímo konvertovala k fašismu. Dopustíme vypuknutí třetí, tentokrát atomové, abychom alespoň na válečném poli hájili pokrok?!


Profilový obrázek
O autorovi

Komentáře

comments

Social Share

  • google-share

Právní poradna

Zápis závazku prodat v budoucnu nemovitost do katastru

28 září, 2021

Minusové hodiny - nepravidelně rozvrhovaná pracovní doba

27 září, 2021

Má zaměstnavatel nárok na náhradu při vracení pracovní pomůcky?

15 srpna, 2021

Odkazy

Nadcházející akce

  • Momentálně nejsou naplánované žádné akce
AEC v1.0.4

Kalendář akcí

AEC v1.0.4

Štítky

Afrika Akce Amerika Antifašizmus Antikapitalismus Antirasizmus Armáda Asie Blízký východ Bydlení Česká politika čína Ekologie Ekonomika Evropa Evropská unie Filosofie Historie imperialismus Kultura Latinská Amerika Levá perspektiva Levice Liberec Média Odbory a pracoviště Palestina Politika Potraviny Praha Protivládní hnutí Rozhovor Rusko Školství Socialismus Sociální otázky Společnost Spravedlnost Svět Ukrajina válka Vězeňství Z domova Zdravotnictví Ženy a gender

Video

Levá Perspektiva o.s.

Občanské sdružení na obranu sociálně vyloučených, upozaděných a
diskriminovaných lidí včetně prevence sociální exkluze. Provozujeme
levicový, informačně-publicistický web a internetovou právní poradnu.
Aktivně vystupujeme proti fašismu, rasismu, homofobii a všem formám
diskriminace.

Aktuální články

20 let od americké války v Iráku – ohlédnutí

22 března, 2023

Na konferenci Budoucnost demokratické Ukrajiny v Kodani zazněl hlas ukrajinské levice

21 března, 2023

Zrada na Julianu Assangeovi

21 března, 2023

Návštěva Si Ťin-pchinga v Rusku a 12bodový čínský plán na mírovou dohodu s Ukrajinou

20 března, 2023

Mexiko, Kolumbie a Kuba vytvoří regionální agenturu pro zdravotnické vybavení

19 března, 2023

Archivy

  • Březen 2023
  • Únor 2023
  • Leden 2023
  • Listopad 2022
  • Říjen 2022
  • Září 2022
  • Srpen 2022
  • Červenec 2022
  • Červen 2022
  • Květen 2022
  • Duben 2022
  • Březen 2022
  • Únor 2022
  • Leden 2022
  • Prosinec 2021
  • Listopad 2021
  • Říjen 2021
  • Září 2021
  • Srpen 2021
  • Červenec 2021
  • Červen 2021
  • Květen 2021
  • Duben 2021
  • Březen 2021
  • Únor 2021
  • Leden 2021
  • Prosinec 2020
  • Listopad 2020
  • Říjen 2020
  • Září 2020
  • Srpen 2020
  • Červenec 2020
  • Červen 2020
  • Květen 2020
  • Duben 2020
  • Březen 2020
  • Únor 2020
  • Leden 2020
  • Prosinec 2019
  • Listopad 2019
  • Říjen 2019
  • Září 2019
  • Srpen 2019
  • Červenec 2019
  • Červen 2019
  • Květen 2019
  • Duben 2019
  • Březen 2019
  • Únor 2019
  • Leden 2019
  • Prosinec 2018
  • Listopad 2018
  • Říjen 2018
  • Září 2018
  • Srpen 2018
  • Červenec 2018
  • Červen 2018
  • Květen 2018
  • Duben 2018
  • Březen 2018
  • Únor 2018
  • Leden 2018
  • Prosinec 2017
  • Listopad 2017
  • Říjen 2017
  • Září 2017
  • Srpen 2017
  • Červenec 2017
  • Červen 2017
  • Květen 2017
  • Duben 2017
  • Březen 2017
  • Únor 2017
  • Leden 2017
  • Prosinec 2016
  • Listopad 2016
  • Říjen 2016
  • Září 2016
  • Srpen 2016
  • Červenec 2016
  • Červen 2016
  • Květen 2016
  • Duben 2016
  • Březen 2016
  • Únor 2016
  • Leden 2016
  • Prosinec 2015
  • Listopad 2015
  • Září 2015
  • Srpen 2015
  • Červenec 2015
  • Červen 2015
  • Květen 2015
  • Duben 2015
  • Březen 2015
  • Únor 2015
  • Leden 2015
  • Prosinec 2014
  • Listopad 2014
  • Říjen 2014
  • Září 2014
  • Srpen 2014
  • Červenec 2014
  • Červen 2014
  • Květen 2014
  • Duben 2014
  • Březen 2014
  • Únor 2014
  • Leden 2014
  • Prosinec 2013
  • Listopad 2013
  • Říjen 2013
  • Září 2013
  • Srpen 2013
  • Červenec 2013
  • Červen 2013
  • Květen 2013
  • Duben 2013
  • Březen 2013
  • Leden 2013
  • Prosinec 2012
  • Listopad 2012
  • Říjen 2012
  • Září 2012
  • Srpen 2012
  • Červenec 2012
  • Červen 2012
  • Květen 2012
  • Duben 2012
  • Březen 2012
  • Únor 2012
  • Únor 2010
  • Leden 2010
  • Prosinec 2009
  • Listopad 2009

Štítky

Afrika Akce Amerika Antifašizmus Antikapitalismus Antirasizmus Armáda Asie Blízký východ Bydlení Ekologie Ekonomika Evropa Evropská unie Filosofie Historie imperialismus Kultura Latinská Amerika Levice Levá perspektiva Liberec Média Odbory a pracoviště Palestina Politika Potraviny Praha Protivládní hnutí Rozhovor Rusko Socialismus Sociální otázky Společnost Spravedlnost Svět Ukrajina válka Vězeňství Z domova Zdravotnictví Česká politika čína Školství Ženy a gender
© 2013 Levá perspektiva, o.s. Všechna práva vyhrazena.