Lulova poslední šance
komentář : vypnuto
2. listopadu odhalil soudce a prokurátor Sergio Moro, podporovaný z ministerstva spravedlnosti USA, že opakovaně lhal, když tvrdil, že nikdy nevstoupí do politiky, a přitom přijal nabídku působit jako ministr spravedlnosti v nové vládě pravicového extremisty Jaira Bolsonara. Skutečnost, že přijal ministerskou pozici poté, co v dubnu svévolně uvěznil Bolsonarova nejvýznamnějšího oponenta Luize Inácio Lulu da Silvu na základě velmi pochybných obvinění, že přerušil svoji dovolenou na pláži, jen aby zabránil Lulově propuštění z vězení, a že týden před prezidentskými volbami nelegálně předal jedné konzervativní televizní společnosti zvukovou nahrávku, která měla poškodit vedoucího představitele opozice Fernando Haddada, staví Moroa do obrovského střetu zájmů. Stížnosti v tomto směru zesílily, když zvolený viceprezident generál Hamilton Mourao přiznal, že Moro se před únikem audionahrávky sešel přímo s Bolsonarovým volebním týmem.
Ačkoliv o sobě Bolsonaro hovoří jako o bojovníkovi proti korupci, neprojevuje skrupule při jmenování politiků odsouzených za korupci do své vlády, což je třeba případ jeho budoucího šéfa armádního štábu, vůdce zbrojní lobby Onyxe Lazeroniho, který přiznal, že v roce 2017 obdržel nelegální dary pro volební kampaň od velké společnosti na zpracování masa JBS. Moro, který opakovaně na záznam uvedl, že nelegální financování volební kampaně je nejhorším korupčním zločinem Brazílie, vzbudil hněv a kritiku, když 6. listopadu prohlásil: „Poslance Onyxe Lorenzoniho si hluboce vážním… Pokud jde o jeho pochybení, přiznal se k nim a udělal opatření, aby je napravil.“
Když Moro oznámil, že se stane členem Bolsonarovy vlády, Lulův tým obhájců okamžitě podal Habeas corpus za jeho propuštění s odkazem, že tento krok nevratně vyvrátil argument o nestrannosti soudu. 6. listopadu ve svém tiskovém sdělení doručeném přes přátele odsoudil Lula da Silva Morovo nejnovější prohlášení, že k jeho uvěznění došlo kvůli spáchání zločinů, když poukázal, že rozhodnutí ve skutečnosti žádný takový zločin nespecifikovalo a neuvedlo ani žádné hmatatelné důkazy. Lula poznamenal, že Moro jej odsoudil na 9 let vězení a zbavil jej možnosti účastnit se prezidentských voleb, čímž otevřel cestu pro vítězství neofašisty a spáchal tak „podvratný čin“. Dále si Lula stěžoval, že Morovo rozhodnutí učiněné bez upřesnění, jaký trestný čin byl spáchán, je pouze jednou z právních absurdit, kterými se proces vyznačoval. Lula rovněž řekl, že Moro sám opakovaně porušil zákon, spáchal trestné činy, jako nezákonné odposlouchávání a znemožnil tak správné fungování brazilského soudního systému. Dodal, že jde o činy, které „jej kvalifikovaly na to stát se Bolsonarovým ministrem“.
Žádost o Habeas corpus byla pro přezkoumání podána druhé skupině soudců Nejvyššího soudu, což může být poslední šancí exprezidenta Luly, aby se dostal ven z vězení. S vládou neofašisty, který veřejně vyzval své stoupence k zabíjení podporovatelů Strany pracujících a sám vyhrožoval „všem komunistům“ v Brazílii zatčením, nebo exilem, a se soudcem, který se během Amerikou řízené právnické perzekuce členů Strany pracujících opakovaně choval podjatě, je totiž také možné, že Lula se po Bolsonárově inauguraci už z vězení nikdy nedostane.
Brian Mier