Mohelnice včera, dnes a možná zítra
Byty dražší než v některých částech Prahy, nedostatek míst v domovech pro seniory, odliv mladých a prudké stárnuté populace, ignorace přidružených obcí, mrtvé centrum, město patřící několika vyvoleným podnikatelům, nikoliv občanům – to je dnešní Mohelnice.
„Mohelnice včera a dnes“ jmenuje se pěkná kniha z předrevolučních let, která popisuje bleskový rozvoj města za bývalého předsedy národního výboru pana Kopřivy.
Takže Mohelnice včera
V sedmdesátých letech se město začíná prudce rozvíjet. Za Kopřivy dochází k výstavbě několika panelových domů s desítkami bytů, je postavena ZŠ Vodní, mateřské školky, obchody i bazén, dochází k rozvoji infrastruktury a Mohelnici se najednou daří, jako nikdy předtím a bohužel, jako nikdy potom.
Po revoluci se k vládě ve městě dostává ODS v čele s Ing. Kavříkem, ten byl starostou od revoluce až do roku 2008. Kavřík v roce 1999 uzavřel jako jednatel městské společnosti teplárny Esmo leasingovou smlouvu na nákup nové technologie za více než 160 milionů korun a bez souhlasu zastupitelstva podepsal závazek, že za úvěr bude ručit Mohelnice svým majetkem. Esmo se však dostalo do finančních problémů a zkrachovalo, na Kavříka bývalého ředitele a zastupitele Mohelnice Švece /KSČM/ bylo podáno trestní oznámení, v celé této věci se nejvíce angažovala zastupitelka a tou dobou poslankyně Jana Zwyrtek Hamplová /NEZ/.
Kavřík jakožto starosta skončil a následovalo víc než roční období, během kterého město vedl Ing. Jirásko z ODS, který město přivedl k řádným komunálním volbám. V komunálních volbách 2010 v Mohelnici zvítězilo uskupení Nezávislí v čele s Janou Zwyrtek Hamplovou, Nezávislí získali 7 mandátů z 21.
Hamplová se však starostkou nestala, byla schopná utvořit koalici s KDU-ČSL k většině jí však chyběli dva hlasy. Starostou se stal Miketa z Věcí veřejných, který utvořil koalici s TOP 09, ODS a ČSSD, dohromady měli 10 mandátů, většinu jim zajistili hlasy dvou zastupitelů za KSČM. Nekomunikativní Miketa vydržel ve funkci starosty necelé dva roky, jeho nástupcem se stal dosavadní místostarosta Navrátil z TOP 09, ten ve funkci nevydržel ani rok – z médií, od zastupitelů i od občanů zazníval shodný názor na jeho působení v čele města, který se dá vyjádřit slovem „neschopnost“.
Starostkou se po Navrátilovi stala Jana Zwyrtek Hamplová, ta ve funkci vydržela pouze rok, důvod je jasný, je těžké vládnout s těmi, kteří vás před nedávnem podrazili. Mohelnici po pádu Hamplové hrozilo dosazení úřednického starosty, zastupitelé se na starostovi nedohodli a tak byl výkonem pravomocí starosty pověřen zastupitel Pavel Kuba.
Během těchto čtyř let došlo k rekonstrukci náměstí a několika ulic, hlavní však bylo zlevnění tepla, které bylo po krachu teplárny jedno z nejdražších v republice, k tomuto zlevnění došlo během „vlády“ Jany Zwyrtek Hamplové a krom ní se o něj zasadil především zastupitel Ing. Jan Kubíček. Ve volbách do zastupitelstva v roce 2014 zvítězili odpadlíci od ČSSD v čele s pověřeným zastupitelem Kubou.
Tím se dostáváme do Mohelnice dnes.
Starostou byl po volbách zvolen Kuba, který utvořil velkou koalici s TOP 09, ANO a KDU-ČSL. Nezávislí skončili v opozici a Jana Zwyrtek Hamplová na post zastupitelky rezignovala. Po krátké době koalici opustila TOP 09, jejíž radní pan Navrátil nebyl dle svých slov spokojen, dle slov jeho kolegů funkci nezvládal. V Mohelnici se za poslední 4 roky opravovalo, opravilo se mnoho chodníků, silnic i veřejné osvětlení – to vše v místech, kde VHZ rekonstruovala kanalizace, vodovody, … to vše z peněz z rozprodaného majetku města.
V rozporu s jednou z předvolebních priorit Mohelnické demokracie „Uvážlivé nakládání s majetkem města, nezadlužování, nerozprodávání majetku a dobré hospodaření“ město pod vedením Mohelnické demokracie rozprodalo mnoho bytů a pozemků. Do očí bijícím příkladem špatného hospodaření bylo zbourání bývalého obchodu, na jehož místě vznikla silnice propojující jižní část města s ulicí Olomouckou a to přímo okolo základní školy, speciální školy, a školky, za tuto budovu bývalého obchodu nabízela skupina zubařů několik milionů korun, na to město nemohlo přistoupit – velká část představitelů Mohelnické demokracie totiž v jižní části města bydlí.
Dalším prioritním bodem z programu Mohelnické demokracie bylo „Větší důraz na rozvoj samosprávy přidružených obcí“, když jsem v posledních několika měsících navštívil tyto přidružené obce a diskutoval s tamními občany, tak nejvíc jejich kritiky padalo na starostu, kterého například v Křemačově neviděli od voleb, kdy jej požádali o vybudování čističky odpadních vod, starosta nastoupil do auta a už se neobjevil.
Ze zásadních priorit Mohelnické demokracie nedošlo k naplnění více než poloviny bodů, smutné na to, že mají 9 mandátů z 21 a velice pohodlnou koaliční vládu. Namátkou vyjmenujme například rekonstrukci sportoviště ZŠ Vodní, cyklostezku do Třeštiny a dále na Uničov, přístavbu městského bazénu, přístavbu městského úřadu a knihovnu, kruhový objezd na křižovatce do Moravičan, dostavbu DDM a domu pro seniory a mnoho dalších bodů, které Mohelnická demokracie nenaplnila – hlavně, že si pánové přišli na nějaké ty koruny.
Ale pojďme se už posunout k části Mohelnice zítra, která může a také nemusí být naplněna.
V úvodu tohoto textu zmiňuji několik největších problémů, které Mohelnice má, ty musí začít řešit v co nejrychlejší době, v době mezi roky 2018 – 2022, tudíž v příštím volebním období. Město Mohelnice musí v příštím volebním období vystavět několik desítek tzv. dostupných, neboli startovacích bytů, které jsou určeny především pro mladé a mladé rodiny, ale i pro seniory a seniorky, samoživitelky, hendikepované, … Tyto startovací byty dají mladým lidem možnost zůstat v Mohelnici bez zadlužení, více mladých lidí v Mohelnici bude znamenat přilákání nových příležitostí do města – jak pracovních, tak především volnočasových, tím může dojít k částečnému oživení centra města.
Další prioritou příštího vedení města musí být zajištění dostatečných kapacit v domovech pro seniory, tak aby senioři již nemuseli nedůstojně čekat v pořadníku. Jedním, spíše drobným řešením, je přestavba bývalé školky na ulici Lidická na domov pro seniory s odlehčovací službou, zároveň je nutné zvážit výstavbu nového domova pro seniory. Navýšením kapacit domovů pro seniory nejen, že ulehčíme seniorům a zbavíme se nedůstojných pořadníků, ale i částečně ulehčíme bytové problematice – své byty totiž část seniorů prodá nebo pronajme.
Prioritní musí být též otázka přidružených obcí, město musí s jejich obyvateli více komunikovat a začít do těchto obcí investovat, například vybudováním kořenových čističek odpadních vod v Řepové a Křemačově, obnovou obchodů, či zajištěním pojízdných obchodů, zkvalitněním sociálních služeb, rekonstrukcí návsí, chodníků, silnic a osvětlení.
Prioritou musí být i transparentnost, město musí občanům říct kolik a kam investuje pomocí přehledného rozklikávacího rozpočtu, město musí zapojit občany do rozhodování o tom, kam budou investovány peníze města, které patří jeho občanům.
A už snad poslední dvě priority příštího vedení města.
Školství, město musí více investovat do svých základních škol z technických úprav například rekonstrukcí sportoviště ZŠ Vodní a ZŠ Masarykova, nebo rekonstrukcí a zateplením jídelny ZŠ Mlýnské. Musí se však investovat i do většího vzdělávání učitelů, musíme udělat vše pro to, aby učitelé uměli angličtinu lépe než žáci a dokázali je tak něco naučit, musíme více dbát na posílení počítačové, jazykové, environmentální a finanční výuky.
A konečně musíme více dbát o životní prostředí v Mohelnici. Namísto travnatých ostrůvků okolo silnic musíme vysazovat květiny a keře, na plochách, které se v létě přehřívají, musíme vysadit více stromů, musíme udělat vše pro zkvalitnění vody a ekosystému Mírovky, musíme vrátit městskému parku jeho zašlou slávu, nebylo by krásné, kdyby park kvetl, kdyby v něm zurčely fontány, zpívali papoušci a další ptactvo v obnovených voliérách? Bylo by to překrásné!
Jdeme změnit Mohelnici, jdeme vrátit Mohelnici na mapu nejvýznamnějších měst Moravy, České republiky, ale i Evropy, víme, jak na to máme zkušenosti i nové a neotřelé nápady, jdeme do toho pro Mohelnici i pro její obyvatele.
Jsme kandidátka „Změna je možná!“ a jdeme do toho!
Doufám, že vás přečtení těchto 1259 slov neunavilo a děkuji, že jste to dočetli až sem!