Německý parlament odsoudil psychologické mučení a věznění Juliana Assange
V historickém hlasování 6. července vydal německý spolkový parlament (Bundestag) usnesení, v němž se hovoří „o naprostém odsouzení psychického mučení novináře Juliana Assange a s ním souvisejících útoků na svobodu tisku v Německu a Evropě.“ Usnesení vyzývá k Assangeovu okamžitému propuštění z vazby. Tohoto důležitého diplomatického úspěchu bylo dosaženo na základě dlouhodobě probíhajících kampaní v rámci aktivit parlamentních stran i mezi lidmi na pracovištích a na ulicích.
Julian Assange se v současnosti nachází v britské vazební věznici Belmarsh s maximální ostrahou, kam byl umístěn poté, co mu v roce 2019 Ekvádor vypověděl politický azyl na své ambasádě v Londýně. 17. června rozhodl britský soud a následně ministryně vnitra o jeho vydání do Spojených států a nyní probíhá odvolací proces proti tomuto rozhodnutí. Ve Spojených státech hrozí Assangeovi podle zákona o špionáži z dob první světové války trest 175 let vězení, tj. de facto doživotní pobyt za mřížemi. Jeho „zločin“ spočívá v tom, že pomocí platformy Wikileaks zveřejňoval důkazy o amerických válečných zločinech v Iráku a Afghánistánu. Mezinárodní lidskoprávní organizace včetně prosystémových a prozápadních považují Assange za vězně svědomí a usilují o jeho propuštění. V roce 2019 konstatoval zvláštní zpravodaj OSN NIls Melzer, který v Belmarsh Assange navštívil, že podmínky jeho věznění naplňují znaky psychologického mučení (více na Levé perspektivě ZDE).
Výzvu k okamžitému zastavení Assangeovy deportace směřovanou na amerického prezidenta Joe Bidena a britskou vládu podepsalo 70 poslanců Bundestagu z vládních stran (sociální demokracie, zelení a liberální demokraté) a opoziční Levice (Die Linke). Naopak pravicové strany CDU-CSU a Alternativa pro Německo se k výzvě nepřipojily. Němečtí poslanci každopádně projevili větší kuráž než francouzští, kteří v únoru letošního roku zamítli udělení politického azylu pro Assange v jejich zemi. Podporu Assangeovi nicméně vyjádřila Mélenchonova Nepoddajná Francie, komunisté a zelení.
Kampaň za osvobození Juliana Assange má celosvětový rozměr. Zahrnuje demonstrace, koncerty, přednášky na univerzitách, panelová vystoupení, podcasty a videa na Assangeovu podporu, organizování petic, podpůrných sbírek, oslovování politiků, právnických asociací, intelektuálů, odborářů a mnoho dalších aktivit. Výbor na Assangeovu obranu tvoří osobnosti Noam Chomsky, Alice Walkerová a Daniel Ellsberg, v celém případu se velmi angažuje i právnička a Assangeova manželka Stella.