• Úvodní stránka
  • Kdo jsme
  • Články
  • Právní poradna
    • Občanské právo
    • Pracovní právo
    • Správní právo
    • Právní rady pro aktivisty
    • Novinky a články
    • Zákony a příručky
  • Publikace
  • Odkazy
  • Kontakty
  • Kemp
facebook

09
ÚNO
2016

Nouzové kolonie včera, dnes – a zítra?

Štítky: Historie, Praha, Sociální otázky, Z domova
Autor: Prokop Haken
komentář : vypnuto

Nouzove-kolonie-praha (20)Měl jsem před několika dny trochu volného času, abych se prošel lokalitami Slatin, Bohdalce a Tyršova vrchu v Praze 4 – Michli, prohlédl si zbytky někdejších prvorepublikových nouzových kolonií a zamyslel se nad možnostmi a sociální úrovní prostých lidí v minulosti, současnosti i jejich výhledem do budoucnosti.

Nouzové kolonie vznikaly ve 20. a 30. letech minulého století. Částečně se tak dělo organizovaně, kdy bylo na městských pozemcích povoleno postavit si domky např. bývalým legionářům nebo železničářům, částečně k jejich vzniku docházelo svévolně, kdy si na městských pozemcích stavěli domky, boudy a vyřazené vagóny chudí dělníci a nezaměstnaní. Kupodivu toto počínání bylo tolerováno, snad proto, že předmnichovská republika nedokázala neuspokojivou sociální situaci většiny pracujících řešit a čelila proto mohutnému stávkovému hnutí a sociálním nepokojům a nezbývaly jí už síly ještě perzekvovat nepovolené nouzové bydlení, kromě tvrdého rozhánění dělnických a zemědělských demonstrací a hladových pochodů, kde policisté a četníci demonstranty mlátili hlava nehlava, více než sto jich za první republiky zabili a stovky dalších zmrzačili.

Místopředseda vlády ČSR Václav Kopecký zmiňuje nouzové kolonie ve svých vzpomínkách slovy: „Nezaměstnaní dělníci nemohli ovšem platit ani činže v domech, kde bydleli, a tak byli hromadně vyhazováni se svými rodinami z bytů. V té době např. rostl počet nouzových kolonií v předměstích a v okolí Prahy. Byla to nouzová obydlí, jež se dělnické rodiny snažily při svém smyslu pro čistotu a pořádek upravit co nejútulněji a nejvzhledněji i zřízením zahrádek a okrasných květin. V těchto nouzových koloniích se ubytovalo tolik lidí, že ještě dnes jsou tyto nouzové kolonie někde obydleny a budou odstraněny při uskutečnění obrovské bytové výstavby, jež je v Praze projektována do roku 1965.“ (ČSR a KSČ, SNPL, Praha 1960, s. 207)

Od r. 1965 uplynulo už přes půl století a zbytky nouzových kolonií stojí v Praze dosud. Je ale faktem, že v 50. – 80. letech bylo vyvinuto velké úsilí o jejich likvidaci a o přestěhování obyvatel do nové, především družstevní výstavby cihlových a panelových domů. Nejubožejší kolonie z vyřazených vagónů z velké části zanikly, případně jejich zbytky slouží už jen jako zahrádkářské osady. Po r. 1989 však byla rozsáhlá výstavba panelových sídlišť rychle ukončena a současná nová výstavba je pro většinu obyvatel finančně nedostupná, ať už má jít o vlastnictví či nájem. Jen namátkou pohledem na internet zjišťuji, že nový byt 2+kk v Michli stojí přinejmenším 4 miliony Kč, přičemž průměrná mzda je ani ne 27 tisíc a většina na ni nedosáhne. Pracující s průměrnou mzdou by si tak mohl koupit byt za 149 výplat, tj. za necelých 13 let, pokud by neměl žádné výdaje. Pronájem bytu 2 + kk v Michli je nabízen zhruba za 12-14 tisíc měsíčně, ačkoli jde o byty ve starších činžovních a panelových domech, v novostavbě je k sehnání za 15 tisíc. Pro většinu zaměstnanců, která disponuje podprůměrnou mzdou, je takový nájem těžko představitelný v případě, že takový příjem mají oba partneři, vychovávající děti, nemluvě o situaci, kdy žena je na mateřské dovolené nebo dokonce o neúplných rodinách. Přičemž byt 2 + kk není pro čtyřčlennou rodinu velikostí ideální.

Části nouzových kolonií zůstávají dodnes obydlené. Největší z nich jsou michelské Slatiny, o kterých psal fejetony už Karel Čapek. Národní umělec František Langer, rodák z Vinohrad (1888 – 1965) sem zasadil děj svého románu Periférie. Zdejší rodák, trampský písničkář Jaroslav Řehoř (1934 – 2010), věnoval lokalitě píseň „Nouzová kolonie“. Režisér Vladimír Slavínský zde natáčel v r. 1937 film „Falešná kočička“ a národní umělec Otakar Vávra (1911 – 2011) v r. 1975 „Osvobození Prahy“.

Už jen několik nouzových staveb můžeme vidět ještě na Bohdalci a Tyršově vrchu, v záběhlickém Trnkově či libeňských lokalitách Na Kotlasce a Na Hájku, případně v Dolních Chabrech. Smutné novodobé nouzové kolonie, bydlení chudiny v někdejších chatách, jsou k vidění např. v Hloubětíně.

Nejhonosnější lokalitou michelských kolonií byly Sedmidomky ve stejnojmenné ulici, bizarní malé jednopatrové bloky domků s nepatrnými zahrádkami, na kterých stojí dřevěné boudy. Každý blok má osm vchodů, pročež si označení staveb a lokality nelze vyložit jinak, než že autor neuměl počítat do osmi. (Nebo byl jeden vchod přistavěn později? Tomu ale nic nenasvědčuje.) Dřevěné či zděné nouzové stavby v okolí jsou z části vybydlené, zpustlé a neobyvatelné, zčásti slouží jako rekreační objekty (ačkoli lokalita je dnes v natolik neutěšeném stavu, že ji těžko lze pro rekreaci doporučit) a část je ještě (a možná znovu) trvale obydlena a stav nemovitostí zpravidla svědčí o tom, že zde nežijí zrovna boháči.

Dřevěné budovy někdejší školy, která si zahrála ve filmu „Obecná škola“ v r. 1991, pustnou a částečně jsou obývány squattery. Jedna už částečně vyhořela. Na některých pozemcích stojí vyložené slumy, nízké boudy sbité z podivuhodných materiálů, všelijakých prken, lepenky, plechu a dveří. Jeden takový se nachází přímo pod vrcholem Bohdalce (jiným názvem Sychrova) a vlaje nad ním vlajka EU a pruhovaná vlajka USA s orlem. Nevím, zda tím obyvatelé vzdávají dík za svou vysokou životní úroveň EU a USA nebo zda poukazují na to, jaká nás čeká budoucnost pod hrůzovládou těchto imperialistických mocností.

Za první republiky měla v těchto místech silnou pozici KSČ, která zde měla své kulturní a agitační středisko, sportovní družstvo Rudá hvězda, konzumní družstvo Včela a zdejším obyvatelům i materiálně pomáhala prostřednictvím organizace Rudá pomoc. V ulici Nad Vršovskou horou je dodnes na domě 980/1 umístěna pamětní deska: „V tomto domě žil Vlastimil Haken, člen krajského výboru Komunistické strany Československa, narozen dne 28. IX. 1901, věrný straně, dělnické třídě a svému národu, popraven německými okupanty dne 29. IX. 1941. Padl v boji za šťastnou budoucnost národa.“ Popraven jeden den po svých čtyřicátých narozeninách. Náhodou?

Každopádně, jaká je to šťastná budoucnost národa, když na rozdíl od časů Vlastimila Hakena si dnes už chudí lidé nemohou ani postavit nouzovou stavbu, leda že by si zakoupili nebo pronajali pozemek za tržní cenu a i tak by byli následně vystaveni takovým administrativním problémům, že by zřejmě nepostavili nic. Přece jen je rozdíl bydlet v boudě nebo vagónu anebo „bydlet“ pod mostem či kdesi ve stanu či ve spacáku na smetišti. A to je dost rozšířený jev Prahy dnešních dnů, stačí se dobře dívat. A nemusí člověk chodit ani pěšky, stačí např. z vlaku. Jen v Praze jsou asi dva tisíce bezdomovců. V ČR bylo při sčítání v r. 2011 zaevidováno přes 11 tisíc bezdomovců a ztrátou střechy nad hlavou je zde ohroženo sto tisíc lidí. Nezaměstnaných je téměř půl milionu. Nic z toho např. před půl stoletím nebylo!

Příznačný pro dnešní chudinské lokality v Praze je značný nepořádek, nejen na mnohých zahradách, ale především v jejich okolí – hory odpadků nejrůznějšího druhu, plastových láhví a folií, starého oblečení a bot, trosek nábytku, pneumatik, elektrických spotřebičů, bužírek a kabelů. To vše naházené někam na okraj lesa. Odpadu je tolik a některé jeho součásti jsou tak rozměrné, že nelze předpokládat, že by je sem někdo nanosil, spíše je navozil autem. A to v situaci, kdy jsou v Praze (i jinde) bezplatně k dispozici sběrné dvory! Co se stalo s morálkou a úrovní lidí, že za první republiky, kdy žádné bezplatné sběrné dvory nebyly, se i přes velkou bídu snažili udržovat v dělnických koloniích pořádek a dnes se topí v haldách odpadu?!

Jak se žilo za první republiky ve vagónu, kde každý z „nájemníků“ obýval jedno kupé, si můžete představit např. podle filmu „Hej rup!“ od Voskovce a Wericha z r. 1934. Jak se žije v snad ještě horších pražských slumech dneška, si můžete udělat obrázek, pokud se projdete současnou Prahou a nebudete zavírat oči a malovat si ji narůžovo. Nesmíte ovšem zůstat u prohlídky Hradčan, kde na domovních zvoncích uvidíte téměř výhradně cizojazyčná jména a názvy firem. To je opravdu jiný svět.

Plány do budoucnosti počítají s demolicí Slatin a postavením nové čtvrti pro 35 tisíc lidí. Při současných cenách nemovitostí však mezi nimi budou současní obyvatelé těžko.












Profilový obrázek
O autorovi

Komentáře

comments

Social Share

  • google-share

Právní poradna

Zápis závazku prodat v budoucnu nemovitost do katastru

28 září, 2021

Minusové hodiny - nepravidelně rozvrhovaná pracovní doba

27 září, 2021

Má zaměstnavatel nárok na náhradu při vracení pracovní pomůcky?

15 srpna, 2021

Odkazy

Nadcházející akce

  • Momentálně nejsou naplánované žádné akce
AEC v1.0.4

Kalendář akcí

AEC v1.0.4

Štítky

Afrika Akce Amerika Antifašizmus Antikapitalismus Antirasizmus Armáda Asie Blízký východ Česká politika čína Ekologie Ekonomika Evropa Evropská unie Filosofie Historie imperialismus Kultura Latinská Amerika Levá perspektiva Levice Liberec Média Německo Odbory a pracoviště Palestina Politika Potraviny Praha Protivládní hnutí Rozhovor Rusko Školství Socialismus Sociální otázky Společnost Spravedlnost Svět Ukrajina válka Vězeňství Z domova Zdravotnictví Ženy a gender

Video

Levá Perspektiva o.s.

Občanské sdružení na obranu sociálně vyloučených, upozaděných a
diskriminovaných lidí včetně prevence sociální exkluze. Provozujeme
levicový, informačně-publicistický web a internetovou právní poradnu.
Aktivně vystupujeme proti fašismu, rasismu, homofobii a všem formám
diskriminace.

Aktuální články

20 let od americké války v Iráku – ohlédnutí

22 března, 2023

Na konferenci Budoucnost demokratické Ukrajiny v Kodani zazněl hlas ukrajinské levice

21 března, 2023

Zrada na Julianu Assangeovi

21 března, 2023

Návštěva Si Ťin-pchinga v Rusku a 12bodový čínský plán na mírovou dohodu s Ukrajinou

20 března, 2023

Mexiko, Kolumbie a Kuba vytvoří regionální agenturu pro zdravotnické vybavení

19 března, 2023

Archivy

  • Březen 2023
  • Únor 2023
  • Leden 2023
  • Listopad 2022
  • Říjen 2022
  • Září 2022
  • Srpen 2022
  • Červenec 2022
  • Červen 2022
  • Květen 2022
  • Duben 2022
  • Březen 2022
  • Únor 2022
  • Leden 2022
  • Prosinec 2021
  • Listopad 2021
  • Říjen 2021
  • Září 2021
  • Srpen 2021
  • Červenec 2021
  • Červen 2021
  • Květen 2021
  • Duben 2021
  • Březen 2021
  • Únor 2021
  • Leden 2021
  • Prosinec 2020
  • Listopad 2020
  • Říjen 2020
  • Září 2020
  • Srpen 2020
  • Červenec 2020
  • Červen 2020
  • Květen 2020
  • Duben 2020
  • Březen 2020
  • Únor 2020
  • Leden 2020
  • Prosinec 2019
  • Listopad 2019
  • Říjen 2019
  • Září 2019
  • Srpen 2019
  • Červenec 2019
  • Červen 2019
  • Květen 2019
  • Duben 2019
  • Březen 2019
  • Únor 2019
  • Leden 2019
  • Prosinec 2018
  • Listopad 2018
  • Říjen 2018
  • Září 2018
  • Srpen 2018
  • Červenec 2018
  • Červen 2018
  • Květen 2018
  • Duben 2018
  • Březen 2018
  • Únor 2018
  • Leden 2018
  • Prosinec 2017
  • Listopad 2017
  • Říjen 2017
  • Září 2017
  • Srpen 2017
  • Červenec 2017
  • Červen 2017
  • Květen 2017
  • Duben 2017
  • Březen 2017
  • Únor 2017
  • Leden 2017
  • Prosinec 2016
  • Listopad 2016
  • Říjen 2016
  • Září 2016
  • Srpen 2016
  • Červenec 2016
  • Červen 2016
  • Květen 2016
  • Duben 2016
  • Březen 2016
  • Únor 2016
  • Leden 2016
  • Prosinec 2015
  • Listopad 2015
  • Září 2015
  • Srpen 2015
  • Červenec 2015
  • Červen 2015
  • Květen 2015
  • Duben 2015
  • Březen 2015
  • Únor 2015
  • Leden 2015
  • Prosinec 2014
  • Listopad 2014
  • Říjen 2014
  • Září 2014
  • Srpen 2014
  • Červenec 2014
  • Červen 2014
  • Květen 2014
  • Duben 2014
  • Březen 2014
  • Únor 2014
  • Leden 2014
  • Prosinec 2013
  • Listopad 2013
  • Říjen 2013
  • Září 2013
  • Srpen 2013
  • Červenec 2013
  • Červen 2013
  • Květen 2013
  • Duben 2013
  • Březen 2013
  • Leden 2013
  • Prosinec 2012
  • Listopad 2012
  • Říjen 2012
  • Září 2012
  • Srpen 2012
  • Červenec 2012
  • Červen 2012
  • Květen 2012
  • Duben 2012
  • Březen 2012
  • Únor 2012
  • Únor 2010
  • Leden 2010
  • Prosinec 2009
  • Listopad 2009

Štítky

Afrika Akce Amerika Antifašizmus Antikapitalismus Antirasizmus Armáda Asie Blízký východ Bydlení Ekologie Ekonomika Evropa Evropská unie Filosofie Historie imperialismus Kultura Latinská Amerika Levice Levá perspektiva Liberec Média Odbory a pracoviště Palestina Politika Potraviny Praha Protivládní hnutí Rozhovor Rusko Socialismus Sociální otázky Společnost Spravedlnost Svět Ukrajina válka Vězeňství Z domova Zdravotnictví Česká politika čína Školství Ženy a gender
© 2013 Levá perspektiva, o.s. Všechna práva vyhrazena.