• Úvodní stránka
  • Kdo jsme
  • Články
  • Právní poradna
    • Občanské právo
    • Pracovní právo
    • Správní právo
    • Právní rady pro aktivisty
    • Novinky a články
    • Zákony a příručky
  • Publikace
  • Odkazy
  • Kontakty
  • Kemp
facebook

26
LIS
2019

Odbory, humanisté a socialisté po celém světě odsuzují puč v Bolívii, proč KSČM, ČSSD a Středula mlčí?

Štítky: Latinská Amerika, Levice, Odbory a pracoviště, Svět
Autor: Nikola Čech
komentář : vypnuto

Od samého počátku převratu v Bolívii, kterému 10. listopadu padlo za oběť celé ústavní vedení země v čele s opětovně zvoleným prezidentem Evo Moralesem, se z celého světa ozývají hlasy levicových a demokratických osobností, organizací, hnutí a politických stran, které tento násilný puč bolívijské policie a armády řízený konzervativní oligarchií a Spojenými státy odsuzují. Tento výčet (1. část – ZDE) by nebyl rozhodně úplný, kdybychom nezmínili skvělou solidární roli odborů a dalších organizací dělníků, chudých zemědělců a pracujících, které dávají jednoznačně najevo, že stojí na straně bolívijského lidu proti jeho třídním a rasistickým utlačovatelům.

 

Jak ovšem člověk vítá zprávy z Latinské Ameriky, Afriky, USA, Indie, Evropy, je mu zároveň smutně, když vidí, že z české parlamentní levice a českých odborů se k dění v Bolívii, kde jsou potlačována práva pracujících, a kde policie a armáda zabíjí stoupence prezidenta Moralese na ulicích po desítkách, nevyjádřil vlastně nikdo. Mezinárodní solidarita je pro ně asi jen prázdné slovo. Přitom události v Bolívii stále nápadněji připomínají krvavý chilský scénář z roku 1973 a vrací zemi, která v posledních letech učinila za levicové vlády Evo Moralese tak obdivuhodný sociální pokrok, zpátky do temných let krvavých pučů a vojenských převratů.

Světové odbory IndustriALL zastupující 50 milionů dělníků zejména v oblasti hornictví, energetiky a strojírenství ve 140 zemích světa připomněly, že opozice proti prezidentovi Moralesovi spáchala celou řadu násilných činů: rabování a zapalování domů, ponižování zákonně zvolených vládních úředníků, únosy a ohrožování členů jejich rodin, zapálení domu prezidnetovy sestry – a to vše proto, aby donutila prezidenta Evo Moralese a jeho viceprezidenta Lineru odejít z úřadu. „Tyto útoky byly plné rasismu a náboženského fundamentalismu, což je mimořádně znepokojivé, neboť jdou proti začleňujícímu duchu mnohonárodnostního bolívijského státu.“

Prezident amerických odborů AFL-CIO s 12,5 miliony členů, Richard Trumka uvedl, že se jeho centrála připojuje k hlasům, které „odsuzují vojenské vměšování do bolívijských voleb. Morales snížil všudypřítomnou chudobu a bojoval za začlenění domorodé většiny. Bolivijci musí mít možnost klidně a svobodně zvolit svou hlavu státu v dalších volbách.“ Největší americké odbory zdravotních sester National Nurses United (150 tisíc členek) ústy své prezidentky Deborah Burgerové uvedly, že „jsou šokovány scénami vojenského vměšování do vlády v Bolívii, zatýkáním a násilnostmi proti stoupencům prezidenta Moralese a rasistickými útoky proti bolívijským domorodým obyvatelům, jak je na sociálních médiích mohou vidět miliony lidí.“ Prezidentka brazilských odborů zdravotních sester Shirley Diaz Moralesová připomněla, že Evo Morales byl ochoten vypsat nové volby, ale armáda jej stejně svrhla. „My v Latinské Americe nemůžeme tolerovat, že jakmile se jakýkoliv zvolený vůdce postaví proti sociální nespravedlnosti, okamžitě musí čelit pokusům o puč.“

Světová odborová federace (WFTU; 92 milionů členů ve 130 státech) „odsuzuje v očích mezinárodní dělnické třídy špinavou roli Spojených států, Organizace amerických států a reakčních sil Bolívie, které zorganizovaly fašistický převrat… Říkáme nahlas, že vraždy, únosy a žhářské útoky proti těm, kteří brání právo lidí na svobodnou a demokratickou volbu o své budoucnosti musí okamžitě skončit.“

Generální tajemník Odborové organizace Amerik TUCA (55 milionů členů) Rafael Freire vydal prohlášení, v němž pravil, že „neofašistická, rasistická a násilná bolívijská pravice se nikdy nevzdala své nedemokratické a pučistické podstaty, a přestože prezident Morales byl ochoten opakovat volby z 20. října, pravice tuto nabídku odmítla a požadovala jeho rezignaci, k níž následně podle převratového scénáře vyzvali prezidenta také vedoucí představitelé policie a armády.“

Síť La Vía Campestina spojující rolnické organizace s 200 miliony členy v 81 zemích vyjádřila svoji nejhlubší solidaritu s lidem Bolívie a odsoudila „rasistický, kapitalistický a misogynní převrat zrežírovaný Spojenými státy a místními konzervativními oligarchy“. Brazilské Hnutí lidí postižených stavbou přehrad (40 tisíc členů) zmínilo, že „jsme znovu svědky, jak místní oligarchie s podporou amerického imperialismu ničí demokracii a vyvoláním strachu si vynutila rezignaci nedávno zvoleného legitimního prezidenta Bolívie, Evo Moralese.“

Latinskoamerická koordinace organizací venkova (CLOC – 75 milionů členů v 18 zemích) usuzuje, že „temné síly imperialistické, rasistické a neofašistické pravice narušily klidný život lidí s vládou, která přinesla zemi rozvoj a osvobodila ji od chudoby.“ „Tento převrat používá stejný formát nenávisti, zločinu a násilí s cílem vydat přírodní bohatství Bolívie, které lid po tolik let opatroval, do rukou nadnárodních korporací.“

Mezinárodní feministická a antikapitalistická organizace Marche mondiale des Femmes vydala prohlášení: „Ne převratům proti ženám, ne pučům“, kde prohlásilo solidaritu s lidem Bolívie proti pučistům. „Odsuzujeme obsazování sídel sociálních hnutí a vládních institucí a odstraňování domorodých symbolů jako jsou Wiphalas, které jsou nahrazovány symboly náboženského fundamentalismu a bolívijské koloniální minulosti.“ Proti puči se vyslovila také aliance 55 lidových organizací v USA bojujících s chudobou, rasismem, militarizací a ničením životního prostředí, Grassroots Global Justice Alliance. Americká protiválečná ženská organizace bojující za sociálně spravedlivou, ekologickou společnost CODEPINK se podivila, proč se o situaci v Bolívii pořádně nezajímá OSN.

Katalánská pobočka největších španělských odborů CCOO odsoudila události v Bolívii jako převrat, při němž se politické moci chopily silové skupiny, armáda a policie. Šlo o narušení zákonného procesu výměny moci, jak o něm mluví bolivijské zákony. Odbory dále „vyjadřují solidaritu s bolívijskými společenskými organizacemi a zejména s bolívijskými dělníky a jejich odbory a vyzývají mezinárodní komunitu k obraně demokracie v zemi a ukončení násilí“ a v neposlední řadě varovaly před diskriminací původních indiánských obyvatel.

Vzdělávací internacionála sdružující ve svých odborových členských organizacích 32 milionů členů odsoudila ústy své Výkonné rady na zasedání v Bruselu (18. – 21. listopadu) neústavní převrat v Bolívii jako útok na vůli lidu, a to tím spíš, že se jej dopustila hnutí vyjadřující se xenofobně a rasisticky, což nejen ohrožuje demokratický pořádek, ale také odporuje ústavním procesům země.“ Latinskoamerické ústředí téže organizace ve svém prohlášení „odsoudilo činy násilí, stejně jako rasistická, fundamentalistická a misogynní vyjádření, ke kterým v posledních dnech v Bolívii došlo“ a postavilo se za respekt k životu prezidenta Evo Moralese, jeho příznivců, domorodého obyvatelstva a předáků sociálních hnutí. Obdobně se vyjádřily učitelské odbory v Argentině.

Druhé největší britské odbory Unite s více než 1,2 miliony členů ústy člena ústřední kanceláře Adriana Weira prohlásily, že Evo Morales je legitimním prezidentem Bolívie a musí se vrátit do svého úřadu. Weir připomněl významné výdobytky, kterých Bolívie během čtrnáctiletého působení Moralese v prezidentském úřadě dosáhla v oblasti vzdělávání, zdravotnictví, boje s chudobou a lidských práv a odsoudil roli amerického prezidenta Trumpa, který puč proti Moralesovi podpořil.

K odsouzení puče se přidaly Mezinárodní asociace demokratických právníků, Kanadský kongres práce, Kanadský svaz zaměstnanců pošt, United Electrical, Radio and Machine Workers of America (35 tisíc členů, mimo AFL-CIO), mexické odborové hnutí, Jihoafrická odborová federace a řada dalších odborových organizací.

Roli britské vlády při přípravě a legitimizaci bolívijského převratu odsoudila známá britská protiválečná aktivistka, spoluzakladatelka Stop the War Coalition, Lindsay Germanová. Proti puči se vyjádřila Mezinárodní humanistická strana.

Komunistická strana Jižní Afriky ve svém prohlášení uvedla, že se Morales stal obětí imperialismem řízeného převratu proti mnohonárodnostnímu státu Bolívie. Za jeho „zločiny“ označila pozvednutí 3 milionů lidí z chudoby, nejrychleji rostoucí ekonomiku v regionu, znárodnění dolů a závodů, vykázání amerických vojenských základen a návrat důstojnosti lidu Bolívie. Za největší zločin pak to, že Morales má indiánský původ a skončil s de facto apartheidem proti domorodému obyvatelstvu. Podle jihoafrických komunistů je puč útokem na právo bolívijského lidu na národní sebeurčení a národní suverenitu. Puč odsoudily mimo dalších také komunistické strany Hondurasu, Peru, Salvadoru, Mexika, Austrálie, Portugalska a Kanady. Prezident Kubánského institutu přátelství mezi národy, Fernando Gonzales, prohlásil: „Oligarchická pravice se snaží prosadit se pučem, což vedlo k rozpoutání násilí, k mrtvým, stovkám zraněných a odsouzeníhodným projevům rasismu proti domorodému obyvatelstvu.“

K solidaritě s bolívijským lidem, okamžitému návratu prezidenta Moralese do úřadu a k odsouzení role amerického imperialismu v bolívijském puči vyzvalo vedení Komunistické strany Pákistánu. Komunistická strana Řecka jmenovitě odsoudila probíhající útoky na venezuelské velvyslanectví v Bolívii a na kubánské lékaře, kteří pomáhají domácímu zdravotnictví. Podobně tyto útoky připomněla a odsoudila také Komunistická strana Ruské federace. Irská republikánská socialistická strana odsoudila hanebnou roli Organizace amerických států, USA, bolívijské armády a policie v přípravě puče. Strana za svobodu a socialismus (PSL) v USA zmínila, že k převratu v Bolívii došlo v kontextu levicových volebních vítězství a masové mobilizaci proti neoliberalismu zdola v celé Latinské Americe.

Mezinárodní vedení organizace Přátelé Země (2 miliony členů, v Česku je členskou organizací Hnutí DUHA) kategoricky odmítlo a odsoudilo puč proti vládě prezidenta Moralese. „Vlna násilí rozpoutaná fundamentalistickou, misogynní a rasistickou pravicí s podporou bolívijských armádních a policejních jednotek vedla k současné krize demokratického uspořádání země a donutila k rezignaci prezidenta Moralese, může být označována pouze jako puč a nic jiného.“

Pokud jde o státy, převrat v Bolívii jednoznačně odsoudilo Mexiko, Kuba, Nikaragua, Uruguay, nově zvolený prezident Argentiny, Venezuela, Írán, Španělsko, Sýrie a Rusko. Naopak podporu puči vyjádřily Spojené státy, Kanada, vedení Evropské unie a Brazílie.

Profilový obrázek
O autorovi

Komentáře

comments

Social Share

  • google-share

Právní poradna

Zápis závazku prodat v budoucnu nemovitost do katastru

28 září, 2021

Minusové hodiny - nepravidelně rozvrhovaná pracovní doba

27 září, 2021

Má zaměstnavatel nárok na náhradu při vracení pracovní pomůcky?

15 srpna, 2021

Odkazy

Nadcházející akce

  • Momentálně nejsou naplánované žádné akce
AEC v1.0.4

Kalendář akcí

AEC v1.0.4

Štítky

Afrika Akce Amerika Antifašizmus Antikapitalismus Antirasizmus Armáda Asie Blízký východ Bydlení Česká politika čína Ekologie Ekonomika Evropa Evropská unie Filosofie Historie imperialismus Kultura Latinská Amerika Levá perspektiva Levice Liberec Média Odbory a pracoviště Palestina Politika Potraviny Praha Protivládní hnutí Rozhovor Rusko Školství Socialismus Sociální otázky Společnost Spravedlnost Svět Ukrajina válka Vězeňství Z domova Zdravotnictví Ženy a gender

Video

Levá Perspektiva o.s.

Občanské sdružení na obranu sociálně vyloučených, upozaděných a
diskriminovaných lidí včetně prevence sociální exkluze. Provozujeme
levicový, informačně-publicistický web a internetovou právní poradnu.
Aktivně vystupujeme proti fašismu, rasismu, homofobii a všem formám
diskriminace.

Aktuální články

20 let od americké války v Iráku – ohlédnutí

22 března, 2023

Na konferenci Budoucnost demokratické Ukrajiny v Kodani zazněl hlas ukrajinské levice

21 března, 2023

Zrada na Julianu Assangeovi

21 března, 2023

Návštěva Si Ťin-pchinga v Rusku a 12bodový čínský plán na mírovou dohodu s Ukrajinou

20 března, 2023

Mexiko, Kolumbie a Kuba vytvoří regionální agenturu pro zdravotnické vybavení

19 března, 2023

Archivy

  • Březen 2023
  • Únor 2023
  • Leden 2023
  • Listopad 2022
  • Říjen 2022
  • Září 2022
  • Srpen 2022
  • Červenec 2022
  • Červen 2022
  • Květen 2022
  • Duben 2022
  • Březen 2022
  • Únor 2022
  • Leden 2022
  • Prosinec 2021
  • Listopad 2021
  • Říjen 2021
  • Září 2021
  • Srpen 2021
  • Červenec 2021
  • Červen 2021
  • Květen 2021
  • Duben 2021
  • Březen 2021
  • Únor 2021
  • Leden 2021
  • Prosinec 2020
  • Listopad 2020
  • Říjen 2020
  • Září 2020
  • Srpen 2020
  • Červenec 2020
  • Červen 2020
  • Květen 2020
  • Duben 2020
  • Březen 2020
  • Únor 2020
  • Leden 2020
  • Prosinec 2019
  • Listopad 2019
  • Říjen 2019
  • Září 2019
  • Srpen 2019
  • Červenec 2019
  • Červen 2019
  • Květen 2019
  • Duben 2019
  • Březen 2019
  • Únor 2019
  • Leden 2019
  • Prosinec 2018
  • Listopad 2018
  • Říjen 2018
  • Září 2018
  • Srpen 2018
  • Červenec 2018
  • Červen 2018
  • Květen 2018
  • Duben 2018
  • Březen 2018
  • Únor 2018
  • Leden 2018
  • Prosinec 2017
  • Listopad 2017
  • Říjen 2017
  • Září 2017
  • Srpen 2017
  • Červenec 2017
  • Červen 2017
  • Květen 2017
  • Duben 2017
  • Březen 2017
  • Únor 2017
  • Leden 2017
  • Prosinec 2016
  • Listopad 2016
  • Říjen 2016
  • Září 2016
  • Srpen 2016
  • Červenec 2016
  • Červen 2016
  • Květen 2016
  • Duben 2016
  • Březen 2016
  • Únor 2016
  • Leden 2016
  • Prosinec 2015
  • Listopad 2015
  • Září 2015
  • Srpen 2015
  • Červenec 2015
  • Červen 2015
  • Květen 2015
  • Duben 2015
  • Březen 2015
  • Únor 2015
  • Leden 2015
  • Prosinec 2014
  • Listopad 2014
  • Říjen 2014
  • Září 2014
  • Srpen 2014
  • Červenec 2014
  • Červen 2014
  • Květen 2014
  • Duben 2014
  • Březen 2014
  • Únor 2014
  • Leden 2014
  • Prosinec 2013
  • Listopad 2013
  • Říjen 2013
  • Září 2013
  • Srpen 2013
  • Červenec 2013
  • Červen 2013
  • Květen 2013
  • Duben 2013
  • Březen 2013
  • Leden 2013
  • Prosinec 2012
  • Listopad 2012
  • Říjen 2012
  • Září 2012
  • Srpen 2012
  • Červenec 2012
  • Červen 2012
  • Květen 2012
  • Duben 2012
  • Březen 2012
  • Únor 2012
  • Únor 2010
  • Leden 2010
  • Prosinec 2009
  • Listopad 2009

Štítky

Afrika Akce Amerika Antifašizmus Antikapitalismus Antirasizmus Armáda Asie Blízký východ Bydlení Ekologie Ekonomika Evropa Evropská unie Filosofie Historie imperialismus Kultura Latinská Amerika Levice Levá perspektiva Liberec Média Odbory a pracoviště Palestina Politika Potraviny Praha Protivládní hnutí Rozhovor Rusko Socialismus Sociální otázky Společnost Spravedlnost Svět Ukrajina válka Vězeňství Z domova Zdravotnictví Česká politika čína Školství Ženy a gender
© 2013 Levá perspektiva, o.s. Všechna práva vyhrazena.