Otazníky kolem projektu Pošta Partner
Projektu Pošta Partner, tedy převádění poboček České pošty na jiné provozovatele, mezi kterými jsou například obecní úřady a místní obchodníci, se týkala ústní interpelace poslankyně Marty Semelové (KSČM) na ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). „Podle Sdružení místních samospráv je současný stav projektu Pošta Partner nevyhovující, a proto vyzvalo vládu dopisem k revizi. Obce, které si fungování pošty vezmou na starost, prý mohou mít problémy s rozpočtem, protože odměna za provoz franšízy pokryje stěží polovinu nákladů. Některé obce si stěžují i na jednostranné podmínky provozu, vysokou míru odpovědnosti a riziko sankcí,“ řekla.
Pošta podle dostupných informací převedla už 129 poboček, letos prý plánuje převést dalších 200. Sdružení také kritizuje, že Český telekomunikační úřad stále nevydal prováděcí vyhlášku k poštovnímu zákonu. „Není vyjasněno, jakou hustotu sítě poboček bude muset Česká pošta provozovat, takže starostové si nemají kde ověřit, jestli v jejich obci pošta skončí, nebo ne. Česká pošta provozuje 3214 poboček, z toho zhruba 140 partnerských, zaměstnává přes 30 000 lidí. Do roku 2025 by měla mít jen 700 vlastních poboček a 2500 partnerských,“ uvedla. Zeptala se, zda ministr počítá s přehodnocením podmínek projektu Pošta Partner? „Neobáváte se rušení poboček v obcích? Máte připravena opatření, která tomu zabrání? Upozorňuji na dopady na zaměstnanost i na občany. A konečně: Proč nebyla včas vydána prováděcí vyhláška?“
Veřejnou službu má zajišťovat stát
Chovanec řekl, že bude chtít od ředitele České pošty k plnění programu pololetní zprávu, program je podle něj pro další rozvoj podniku zásadní. „Projekt Pošta Partner není v modelu, že by pošta měla nutit obce nebo podnikatele převzít ho, je to nabídka, kterou mohou, nebo nemusí akceptovat,“ řekl. „Navštívil jsem několik partnerských poboček a musím říct, že fungují ku prospěchu podnikatelů, ale především veřejnosti. U mnohých poboček se například rozšířila pracovní doba,“ dodal. Dodal, že kategoricky odmítá rušení poboček pošty – chce zachovat jejich plný počet.
Semelová reagovala, že informaci o nerušení poboček vítá, upozornila ale na riziko, že projekt zajišťují i soukromníci, kteří mohou zkrachovat. „Uvědomme si, že je to veřejná služba, která by měla být zajišťována v prvé řadě ze strany státu, aby nedocházelo k rušení kvůli úsporám,“ dodala. Chovanec řekl, že ministerstvo vychází ze zahraničních zkušeností, kdy v Německu či v Rakousku je více než 70 % poboček v privátních rukou. „Nemohu vyloučit, že občas nějaký soukromník zkrachuje. Budeme velice operativně a rychle hledat náhradu, případně by se tam pro přechodnou dobu muselo vytvořit jakési mobilní řešení, ale i Česká pošta tato rizika vnímá a bude na ně připravena,“ dodal.