Palestinci vítají vyšetřování izraelského porušování mezinárodního a humanitárního práva
22. července přivítala Palestina rozhodnutí Rady OSN pro lidská práva (UNCHR) vytvořit nezávislou mezinárodní komisi pro vyšetřování izraelského porušování práv Palestinců.
Palestinský ministr zahraničních věcí sdělil v prohlášení, že rozhodnutí rady „odráží trvání mezinárodní komunity na prosazování mezinárodního práva a ochraně lidských práv Palestinců,“ uvedlo ministerstvo.
„Vytvoření komise přišlo jako vyústění rozhodnutí k palestinské otázce učiněné na mimořádném, třicátém zasedání rady,“ připomněl ministr a dodal, že komise povede vyšetřování izraelského porušování humanitárního a mezinárodního práva na Palestinských územích páchaného od 13. dubna letošního roku.
Prezident UNCHR Nazhat Šameem Chan oznámil jmenování Navi (Navanethem) Pillajové, Miloona Chothariho a Chrise Sidotiho jako tří členů vyšetřovací komise pro Okupovaná palestinská území (CIOPT).
Pillajová z Jihoafrické republiky působila jako bývalá vedoucí UNCHR a nyní bude stát v čele tříčlenné komise, která bude rovněž vyšetřovat „všechny skryté a hybné síly stojící za současným napětím, nestabilitou a prodlužováním konfliktu.“
V dubnu došlo k vystupňování napětí ve Východním Jeruzalémě a konflikt se následně, když izraelský soud vynesl verdikt o nuceném vystěhování rodin z jejich domovů v jeruzalémském předměstí Šejch Jarrah, rozšířil na Západní břeh a do pásma Gazy. 10. května Izrael zahájil masivní vzdušné nálety na pásmo Gazy poté, co bojovníci Islámského hnutí odporu, resp. Hamásu odpálili na Izrael salvu po domácku vyráběných raket.
Ofenzíva skončila po 11 dnech bojů, když Egypt dojednal mezi oběma znesvářenými stranami příměří. Během útoků bylo zabito více než 250 Palestinců a došlo k rozsáhlému zničení obytných domů i infrastruktury v Gaze.