Pět minut po volbách a Demokraté napadli „socialistickou levici“ ve vlastní straně
Jenom několik hodin poté, co média označila Joe Bidena za vítěze prezidentských voleb, zahájila Demokratická strana nenávistný útok proti tzv. „levici“ ve svých řadách reprezentované nejvýznamněji vermontským senátorem Bernie Sandersem a newyorskou poslankyní Alexandrou Ocasio-Cortezovou.
Podle představy šířené Demokratickou stranou to údajně měla být asociace strany se socialismem, která připravila její kandidáty jak v prezidentských, tak v kongresových volbách o miliony hlasů. Demokraté ztratili sedm míst ve Sněmovně reprezentantů v okrscích, kde probíhají volební bitvy s Republikány v Jižní Karolíně, Novém Mexiku, Iowě a na jihu Floridy, a navíc se jim (zatím) nepodařilo dostat pod kontrolu Senát.
Podle významných komentátorů zastupujících jak Demokraty tak Republikány se Demokratům nepodařilo naplnit své sny o „modré tsunami“, protože si je voliči spojovali se socialismem. Zvolený prezident Biden a média napojené na Demokratickou stranu trvají na tom, že výsledkům voleb musíme rozumět jako referendu, v němž se americký lid vyslovil za jednotu obou stran, spojenectví s Republikány.
Tento výklad se ale ani moc nesnaží skloubit s faktem, že po celé zemi propukly v sobotu masové demonstrace oslavující Trumpovu porážku. Demokratický senátor Joe Manchin se v neděli ráno objevil v pořadu „Face the Nation“ a začal opět ujišťovat „své republikánské přátele“, že Biden bude „vládnout někde uprostřed“ a „udělá vše možné a nemožné, aby… dostal Demokraty a Republikány blíže k sobě.“ Manchin rovněž obvinil „socialistickou“ nálepku strany za ztráty Demokratů v Západní Virginii a na jiných místech USA. Podle něj byla venkovská Amerika „vystrašena socialismem, který tam zanášela radikální část tzv. levice, která s tím pořád všude operuje.“ Podle Machina tato skvrna socialismu, která měla ulpět na Demokratech, „jednoduše lidi strašně vylekala“. „A přitom my vůbec socialisté nejsme… Bojoval jsem proti tomu. Joe Biden proti tomu bojoval. Nejsme pro Nový zelený úděl… Nejsme pro Medicare pro všechny.“
Během svého účinkování v pořadu NBC News „Meet the Press“ podobné pocity popisoval i poslanec James Clyburn z Jižní Karolíny, když pranýřoval „socialistické“ požadavky jako například „snížení financování policie“. Souhlasil s moderátorem Chuckem Toddem, že taková rétorika stála stranu řadu míst včetně vysoce sledovaného souboje v Jižní Karolíně mezi štědře financovaným Demokratem Jamie Harrisonem a stávajícím senátorem Lindsey Grahamem.
Snad nejvulgárnější a nejostřejší útok přišel od demokratické poslankyně Abigail Spangergerové, bývalé agentky CIA. V nahrávaném hovoru s Demokraty ve Sněmovně Spangergerová křičela, „Nikdy už nesmíme vypustit slova socialisté nebo socialismus. Nikdy!“
V reakci na tyto útoky pak „progresivní křídlo“ Demokratické strany naprosto kapitulovalo a ustoupilo i ze své mírně levicové rétoriky a veřejně se přihlásilo ke poslušnosti přicházející Bidenově administrativě. Nejotevřenějším vyjádřením této bezstarostnosti bylo počínání newyorské poslankyně Alexandry Ocasio-Cortézové, která předtím pro New York Times podala šťavnatý popis interní kampaně Demokratické strany proti své osobě. „Poslední dva roky to bylo zvlášť nepřátelské,“ prohlásila. „Navenek jsme vyhrávali. Navenek přicházely tuny podpory, ale v zákulisí panovalo ve straně extrémní nepřátelství k čemukoliv, co jen zdálky zavánělo pokrokovou agendou.“
Ocasio-Cortézová se objevila v programu CNN „State of the Union“ v neděli ráno. Když byla dotázána na prohlášení, která obviňují ze ztrát Demokratů ve volbách řeči o „socialismu“ a „radikální“ požadavky vyslovované jí samotnou a dalšími „progresivisty“, odpověděla způsobem, v němž se distancovala od toho, že by ona sama nebo celá strana měla s nějakou progresivní politikou cokoliv společného. „Co vím, tak není jediného člena Kongresu, který by v těchto volbách vedl kampaň za socialismus nebo snížení peněz pro policii,“ uvedla.
Jedním dechem pak uvedla, že takové požadavky se ozývaly na masivních protestech, které otřásaly zemí v reakci na policejní vraždu George Floyda. Jinými slovy, Ocasio-Cortézová sama přisvědčila, že ani jediný Demokrat nevedl kampaň na tématech, která uvedla do varu miliony pracujících a především mladých lidí a která se stala hybnými silami týdny trvajících pouličních protestů v každém větším městě v celých Spojených státech.
Velkou část rozhovoru strávila Ocasio-Cortézová tím, že chválila svoji schopnost získat voliče cestou digitálního marketingu, a apelováním na establishment Demokratické strany, aby lépe využil jejích služeb v tomto směru ke zlepšení volebních výsledků. Svoji analýzu neúspěchů Demokratů v klíčových volebních bitvách do Sněmovny shrnula tak, že tito poražení kandidáti používali zastaralý „2005“-typ digitální kampaně.
Ve svém interview pro New York Times zveřejněném v sobotu se vyslovila ještě jasněji, když prohlásila: „Dva roky prosím straníky, aby mně umožnili jim v tomto směru pomoci. To je fakt k naštvání. Snažila jsem se pomoct. Před volbami jsem nabídla pomoc v tomto směru v každém okrsku, kde se dal očekávat tuhý boj mezi námi a Republikány… No a teď na nás hází svoji prohru.“ Politickou rolí Ocasio-Cortézové, kterou zde na sebe prozradila, je poskytovat levé pozlátko straně, která se dál a dál posouvá doprava.
Z tohoto vývoje je třeba vyvodit několik důležitých závěrů:
Zaprvé, rychlost a útočnost, se kterou se politický establishment Demokratů i Republikánů postavil za kampaň proti „socialismu“, je jasným důkazem obrovských obav panujících u vládnoucí elity, že dochází k rostoucí radikalizaci a posunu mas doleva. A ze všeho nejvíce se pak bojí toho, že by se toto rostoucí hnutí pracujících a mladých lidí osvobodilo se sevření systému dvou stran.
Pokud jde o lidovou odpověď na údajné vyvolávání socialismu, skutečnost je na míle vzdálená tomu, co tvrdí establishment. Demokraté chtějí zakázat hovořit o socialismu právě proto, že stále větší část obyvatel je přitahována radikálně rovnostářskou alternativou ke kapitalismu. To se ukázalo na široké podpoře, a to zejména mezi mladými lidmi, kampaní za nominaci Bernieho Sanderse v roce 2016 a znovu v roce 2020, které Demokratická strana díky podcenění i s vědomou pomocí samotného Sanderse zesabotovala.
Masy dělníků a mladých lidí jdou doleva. Nová zpráva zveřejněná společností organizující průzkumy, YouGov, ukázala, že mezi generací Z (u lidí ve věku 16-23 let) stoupla podpora pro socialismus během jediného roku o skoro 10 procent: ze 40 procent v roce 2019 na 49 procent v době průzkumu v září 2020.
Pracující ve Spojených státech a po celém světě si během Trumpova prezidentského období a zejména v posledním roce prošli silnými zkušenostmi. Viděli, jak Demokratická strana včetně Bernieho Sanderse umožňovala a prováděla útoky na dělnickou třídu, jejíž původcem byl Trump. Týkalo se to i bilionů dolarů předaných prostřednictvím zákona CARES Wall Streetu a největším korporacím.
Pracující trpěli katastrofickou mírou nemocí a úmrtí stejně jako masovou nezaměstnaností, které vyplynuly z toho, že Trumpova administrativa odmítla přijmout jakákoliv vážně míněná opatření na zastavení koronavirové pandemie. Pracující byli nuceni zůstat v továrnách, na pracovištích a ve školách, které se staly pařeništěm další nákazy, aniž by v těchto místech proběhla jakákoliv skutečná bezpečnostní opatření. Trump i demokratičtí guvernéři a starostové se postavili za ekonomické „otevření“ poháněni zájmem korporátní elity po zisku.
Pracující si rovněž velmi dobře pamatují násilné útoky na protestující během protestů proti vraždě George Floyda i pokus Trumpa o převrat 1. července. Nevolili přitom Bidena, protože by stáli o „usmíření“ a „jednotu“ se stranou, která umožnila Trumpovi pronásledovat imigranty, blokovat opatření na zamezení koronavirové pandemie, podněcovat fašistické ozbrojence a vraždící policisty a vozit se po demokratických právech. Právě naopak – volby byly v prvé řadě o masivním lidovém odmítnutí Donalda Trumpa, jeho naprosto nezvládnutého boje s pandemií a jeho fašistické a autoritářské rétoriky i politiky.
Útoky na tzv. „progresivní“ křídlo Demokratické strany opět ukázaly bankrot pragmatických a oportunistických politik volby „menšího zla“ založených na fikci, že Demokratická strana, nejstarší kapitalistická strana ve Spojených státech, může být tlakem zdola změněna na nástroj pokrokových reforem nebo dokonce socialismu.
Tvrzení, že Bidenova vláda vytvoří „prostor“ pro levici, je využíváno jako klacek na mládež, který ji má přinutit volit Bidena a bylo do zblbnutí opakováno všemi organizacemi v rámci a kolem Demokratické strany, zejména Demokratickými socialisty Ameriky (DSA) a s nimi provázaným médiem Jacobin. Trvalo to jen pár hodin poté, co se Biden prohlásil za vítěze, aby byl tento politický podvod zcela odhalen.
Skutečností je, že Bidenova administrativa – pokud se tedy chopí moci, což ještě vzhledem k Trumpově odmítání uznat porážku a zbabělosti Demokratů vůbec není jisté – bude usilovat o vytvoření de facto koaliční vlády s Republikány. A pravicová politika, kterou Biden a jeho vláda plánují provádět – škrty a militarismus, vytvoří podmínky nakloněné dalšímu růstu krajní pravice.
Co volby 2020 a jejich výsledek definitivně ukázaly je, že v rámci Demokratické strany nikdy nemůže být dosaženo čehokoliv progresivního a že to samé platí i o tzv. „levici“ představované lidmi jako Ocasio-Cortézová a Sanders. Bidenova administrativa se rychle dostane do konfliktu s dělnickou třídou, přileje olej do ohně třídního boje a pouze podtrhne nutnost masového nezávislého hnutí, které by bojovalo za socialismus.
Převzato ze stránky: https://www.wsws.org/