Podpořte genderovou rovnost ve vědě
Národní kontaktní centrum – ženy a věda Sociologického ústavu AV ČR (NKC) kritizuje pravidla, která Grantová agentura České republiky nastavila pro udělování juniorských grantů určených mladým, začínajícím vědeckým pracovníkům a pracovnicím. Podle NKC jsou tato pravidla diskriminační vůči ženám z hlediska toho, že nepřihlížejí k rozdílné dělbě odpovědnosti za péči o děti, starší či nemocné členy rodiny a domácnost mezi ženami a muži.
NKC ženy a věda upozorňuje na neřešení problémů souběhu rodičovství, péče a řešení grantových projektů již od roku 2005. V roce 2012 podal podnět k tehdejšímu veřejnému ochránci práv Pavlu Varvařovskému pro podezření z existence diskriminačních praktik na základě pohlaví ze strany Grantové agentury ČR. Podnět se týkal postdoktorských grantových projektů, konkrétně možnosti přerušení řešení projektů z důvodu těhotenství, mateřství a péče o dítě.
Ombudsman ve své závěrečné zprávě o výsledku šetření z ledna 2013 skutečně konstatoval znevýhodnění řešitelek a nevstřícný přístup Grantové agentury, kdy přerušení projektů z důvodů těhotenství resp. mateřství bylo bez zjevného odůvodnění schvalováno pouze ke dvěma pevně daným dnům v roce, což mimo jiné vedlo ke zkrácení výměry dávek pomoci v mateřství u jedné z řešitelek. Projekty šlo také přerušit pouze na pevně danou dobu jednoho roku, což mnohdy bránilo faktickému skloubení profesní (řešitelské) a mateřské role.
Ochránce práv dále kritizoval obecná pravidla Grantové agentury ČR znemožňující opakované podání žádosti o postdoktorský grant poté, co byl projekt ukončen, a v neposlední řadě shledal jako nepřijatelný požadavek Grantové agentury, aby jí bylo příjemci peněz oznamováno těhotenství řešitelek. Pro odstranění znevýhodnění řešitelek postdoktorských grantů navrhl ombudsman přijmout několik konkrétních návrhů, např. možnost přerušení řešení projektů na různě dlouhou dobu, možnost požádat o přerušení k libovolnému dni v roce a možnost žádat o postdoktorský grant opakovaně.
V letošním roce došlo k nahrazení postdoktorských grantů juniorskými granty. Bohužel, doporučení ochránce práv z ledna 2013 nejenže nebyla Grantovou agenturou ČR zohledněna, ale do podmínek pro udělení juniorských grantů, které se na řešitele/řešitelku kladou, přibyla minimálně půlroční nepřerušená stáž žadatele o grant v zahraničí.
Mezinárodní studie ukázaly, že mladé vědkyně nemají z důvodu těhotenství, mateřství a péče o děti stejnou mobilitu jako mladí vědci. Nová pravidla tuto skutečnost nerespektují a pod zdánlivě rovným přístupem naopak ještě více ztěžují rozjezd vědecké dráhy mladých vědkyň s dopadem na celou jejich budoucí kariéru. Význam nepřerušené půlroční zahraniční stáže pro dosažení excelence a schopnosti samostatně řešit grantový projekt je přitom přinejmenším diskutabilní.
Pokud si myslíte, že nová pravidla pro udělování juniorských grantů fakticky znevýhodňují ženy, podpořte svým hlasem snahu NKC o jejich změnu.
Svůj hlas a případné vyjádření můžete dát do 17. března ZDE.
Děkujeme!