• Úvodní stránka
  • Kdo jsme
  • Články
  • Právní poradna
    • Občanské právo
    • Pracovní právo
    • Správní právo
    • Právní rady pro aktivisty
    • Novinky a články
    • Zákony a příručky
  • Publikace
  • Odkazy
  • Kontakty
  • Kemp
facebook

27
ČVN
2018

Praha potřebuje systém dostupného bydlení

Štítky: Praha, Z domova
Autor: Andrea Cerqueirová
komentář : vypnuto

Praha potřebuje systém dostupného bydlení

Vytvořit celopražský systém dostupného bydlení, tlačit na developery, aby určité procento bytů v nových domech bylo určeno pro nájemní bydlení, přidělování bytů podle potřeby, ne metodou »kdo dá víc«, zastropování nájmů a regulace nákladů na bydlení, nastavení pravidel tzv. sdílené ekonomiky v oblasti bydlení, podpora obecní výstavby a družstevního bydlení, k výstavbě využívat brownfieldy, nikoli zelené plochy, zjednodušit stavební řízení, zpracovat cenové mapy, zdanit prázdné byty a domy…

Na těchto bodech se shodli účastníci semináře »Problematika bydlení v hlavním městě«, uspořádaného klubem pražských zastupitelů KSČM. Seminář se konal v úterý 19. července, v budově pražského magistrátu. Předsedkyně klubu zastupitelů a vedoucí kandidátka KSČM pro nadcházející komunální volby (konané ve dnech 5. a 6. října) Marta Semelová uvedla, že bydlení je jednou z hlavních priorit pražských komunistů, neboť se týká všech – mladých, starých, žen, mužů, rodin i jednotlivců. »Praha v současné době eviduje na svém území asi 700 tisíc bytů. Z toho 94 %, tedy 658 tisíc bytů, je v soukromém vlastnictví. Další čtyři procenta, tedy 35 tisíc bytů, je svěřeno městským částem, a jedno procento, tedy asi sedm tisíc bytů, spravuje hlavní město,« řekla. Hlavní město podle jejích slov eviduje jen šedesátku volných bytů, z toho jich je šestnáct malometrážních a sedmatřicet se jich opravuje. Problémem jsou prázdné byty. »Z Analýzy bydlení a realitního trhu vyplývá, že v hlavním městě je víc jak sedm tisíc domů určených k bydlení neobydlených. Přitom by zde mohly být tisíce bytů,« řekla. Hlavní město má schválená »Pravidla« pronájmu bytů, vystihující podmínky a kritéria přesně vymezeného okruhu žadatelů – například lidí se zdravotním hendikepem, seniorů, lidí v sociální tísni, vybraných profesí. »U vybraných bytů, což jsou například byty v centru nebo byty malometrážní, je možnost pronajmout je formou výběrového řízení,« přiblížila Semelová současný stav.

Zatím staví developeři

Zmínila též, že Praha – po více než jedenácti letech – obnovuje bytovou výstavbu – na Černém Mostě vznikne 182 nových bytů, v Horních Počernicích bytové domy s 310 novými byty, v přípravě je budování dalších 280 bytů a rekonstrukce hotelového domu na Opatově, kterou město získá dalších zhruba 325 nových bytů. Celkem chce hlavní město do tří let vybudovat 1097 nových bytů. Připomněla, že Praha v roce 2015 zřídila Fond rozvoje dostupného bydlení, který získal podporu komunistů, a v současné době v něm je asi 2,3 miliardy korun. »Peníze jsou určeny na výstavbu bytů, domů pro seniory, domů s pečovatelskou službou, na rekonstrukce stávajícího bytového fondu. Uvedené investice jsou nejenom do objektů ve vlastnictví hlavního města, ale i městských částí,« řekla. »Prosazujeme, aby se peníze začaly používat,« zdůraznila. Zatím v hlavním městě staví developeři, přičemž stát, město a městské části by se neměly zříkat odpovědnosti. Semelové vadí i kde se staví či kde je výstavba plánovaná – za problém považuje zahušťování sídlišť, jako příklad uvedla Kamýk. »Staví se bez ohledu na zajištění dopravy, na nedostatečnou kapacitu základních či mateřských škol, zastavuje sa každý zelený prostor,« uvedla. Za problém považuje délku stavební řízení i vybydlené centrum.

V Praze je nejdražší bydlení

»V České republice se bydlení zdražuje nejrychleji ze všech zemí Evropské unie, nejvíc v Praze. Ceny bytů se tu za poslední dva roky zvedly zhruba o 53,5 %. Nový byt o velikosti 75 metrů čtverečních se v průměru prodává za 6,641 miliónů korun, což je 85 223 korun za metr čtvereční, staré byty se prodávají za 82 710 korun za metr čtvereční. Vysoké jsou také nájmy a další náklady na bydlení – vodné a stočné, plyn, elektřina, odpady a další,« řekla. Problémem jsou nájemní smlouvy na dobu určitou, stále chybí Metropolitní plán, který má být hotový až v roce 2023, a mezitím se přijímají různé územní změny, které způsobují chaos. Důležité jsou azylové domy, domy s pečovatelskou službou, ale i terénní služby, aby senioři nebo lidé se zdravotním postižením mohli zůstat v domácí péči. Pro řadu lidí se podle slov Semelové zhoršuje dostupnost bydlení – ať již jsou to mladé rodiny, senioři, oběti domácího násilí, děti opouštějící dětské domovy, lidé po návratu z vězení… Podle údajů Rady seniorů chybí v CŘ 72 tisíc malometrážních bytů, jen v Praze jich chybí 11,5 tisíce. Náklady na bydlení v metropoli činí 40 procent příjmu, senioři za byt zaplatí víc, než kolik činí jejich penze, musí čerpat dávky na bydlení.

Problém prázdných bytů a domů

Semelová upozornila i na vybydlené centrum, prázdné a chátrající byty a domy (například Letná nebo Terasy Barrandov), na což mladí lidé upozorňují mimo jiné prostřednictvím squattingu. Problémem je bezdomovectví, je třeba řešit pravidla pro Airbnb. Upozornila i na to, že Česká národní banka zpřísnila podmínky hypoték. Zmínila, že pražská KSČM sbírá podpisy pod petici s názvem »Bydlení je základní lidské právo!«, v níž požaduje vytvoření celopražského systému dostupného bydlení, výstavbu obecních a družstevních bytů a domovů pro seniory, přidělování bytů podle potřeby, ne metodou, kdo dá víc, zastropování nájmů a regulaci nákladů na bydlení. Předseda Sdružení nájemníků Milan Taraba ocenil KSČM, že se již v roce 1996 jako jedna ze dvou politických stran (spolu s ČSSD) přihlásila k právu občanů na bydlení, které je v závěrech všech mezinárodních dokumentů. Připomněl, že v červenci roku 2011 byla schválena koncepce bytové politiky České republiky do roku 2020, v roce 2016 byla revidována, termín ale zůstal. Vláda se v koncepci zavázala kupříkladu k tomu, že bude zvyšovat komfort bydlení či usilovat o to, aby vztah pronajímatel-nájemce byl vždy stabilní a vyrovnaný. »Je červen 2018 a tyto úkoly naplňovány nejsou,« řekl.

Privatizace byla loterie

Kritizoval privatizaci z počátku 90. let, kdy si »pravá část politického spektra řekla, že rozdá za cenový pakatel družstevní i státní byty“, týkalo se to asi 1 500 000 bytů. »Ale co dál? Privatizace byla loterií, ne všichni měli rovnou možnost byt si za sníženou cenu pořídit,« uvedl. Připomněl, že na Slovensku šli jinou cestou – všichni lidé, kteří bydleli v nájemních bytech, tam získali možnost získat byt za dostupnou cenu, ne jako u nás, kdy jeden byt byl privatizován, ale druhý ne… Zatímco v ČR se upřednostňuje vlastnické bydlení, jinde tomu tak podle slov Taraby není – třeba ve Švýcarsku má vlastnické bydlení asi jen 12,5 % obyvatelstva. Jako příklad uvedl Vídeň, kde je mnoho nájemních bytů a na každém domě cedulka, že ho postavilo město za doby primátorování toho a toho a správcem domu je ten a ten, je tam i jeho fotka a informace, kdy je v domě přítomen. Chybou podle Taraby je, že v České republice se takřka zrušilo družstevní bydlení, které bylo velmi oblíbené – od roku 1964 se u nás postavilo více než 800 tisíc bytů převážně pro mladé rodiny, jen v roce 1976 to bylo 70 tisíc družstevních bytů. »Bytová družstva může pomoci založit i obec, nemusí je stavět sama, ale může být garantem výstavby,« uvedl.

Chudých máme hodně, ne málo

»Stydím se, že se někdo chlubí, že máme deset procent chudých a že jsme s tímto číslem nejlepší v Evropě. Měli bychom to chtít zlepšit. Vždyť ani lidé s vysokoškolským diplomem už nemají peníze na nájem ani na vlastnické bydlení,« řekl. Běžné náklady na bydlení v komerčních bytech v Praze činí kolem 20 tisíc korun. Sdružení nájemníků ČR už dávno definovalo bydlení, byl vydán sborník, takže na ministerstvu pro místní rozvoj si podle Taraby nemohou stěžovat, že by nebyly podklady, jak postupovat. Je podle něj třeba zajistit dostupné bydlení a je škoda, že v České republice je nedostatečné čerpání ze Státního fondu rozvoje bydlení. Vyzdvihl Plzeň, kde má město plán, že bude stavět v místech brownfieldů, nikoli na zelených plochách. »Nájemné v těchto bytech stanovili na 85 korun na metr čtvereční, pro sociální účely na 49 korun na metr čtvereční,« řekl. Průměrné nájemné v nájemním bytě je podle jeho slov 119 korun za metr čtvereční. Uvedl, že pokud za náklady na bydlení (nájemné, služby, elektřina, plyn atd., do limitu se nepočítá mj. telefon a internet) dá člověk více než 35 % příjmů, má zákonný nárok na příspěvek na bydlení. »V našich poradnách lidem říkáme, že je třeba na pobočku Úřadu práce přinést vyplněný dotazník,« uvedl. Problém totiž je, že když ho nepřinesou, na úřadě nemají povinnost ho s nimi vyplňovat, což je problém pro staré lidi, kteří si vyplněním sami neporadí a o dávku tak přicházejí.

Priorita KSČM při jednání o vládě

Místopředseda sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj a kandidát do ZHMP v nadcházejících komunálních volbách Jiří Dolejš (KSČM) uvedl, že dostupné bydlení je jednou ze sedmi priorit, se kterými komunisté vstupovali do jednání o vzniku vlády. »V obecné dikci bylo zohledněno v programovém prohlášení vlády, je třeba zamyslet se nad konkrétními opatřeními. Ujasnit si, jestli mluvíme o veřejné podpoře dostupného bydlení, protože došlo k tržnímu selhání,« řekl. Ministerstvo pro místní rozvoj by podle úvah vlády mohlo být ministerstvem pro investice a podle Dolejše se nabízí otázka, jaké nástroje bude nabízet. Stejně jako Taraba upozornil na fenomén nečerpání prostředků ze Státního fondu rozvoje bydlení. »Je třeba říci si, jak by měl fungovat nový státní fond investiční podpory. To je záležitost zřejmě příštího roku. Pokud bude vláda tuto vizi prosazovat, muselo by se sáhnout do kompetenčního zákona a změnit status fondu. Musely by se tam nalít nové peníze, minimálně miliarda, ale spíš víc, protože fond nemá na starosti jen bydlení, ale i rozvoj území nebo venkova a podobně. Jsou úvahy, že by se to dalo vyřešit ropozpočovým úrčením daní, že by se jakési procentíčko daňového výnosu do fondu přelilo. To je samozřejmě možné, ale debaty o rozpočtovém určení daní jsou limitované určitými zájmy,« uvedl.

Pražský fond je zajímavější než státní

Premiér podle jeho slov slíbil, že by tímto směrem uměl několik nových miliard přesměrovat. Podle Dolejše si to zatím může dovolit, protože ekonomika šlape. Uvidí se ale, jak bude sestaven rozpočet a jaká budou rozhodnutí v rámci rozpočtového roku. »Zajímavější než Státní fond rozvoje bydlení je určitě pražský Fond rozvoje dostupného bydlení, kde jsou asi 2,3 miliardy korun,« řekl. V Praze se podle slov Dolejše příliš neinvestovalo, na účtech peníze jsou, je třeba zvažovat, do čeho půjdou. »Pokud do obecního bydlení, tak postavit dům v Praze je dražší špás než na venkově,« upozornil. Co se týče nájemních bytů, nájemné má být podle jeho slov přiměřené, je třeba věnovat pozornost cenovým mapám – když jsou počítány podle nabídkových nájmů, tak ceny nájmů rostou. V Praze je podle něj hrdinství jít do hypotéky, ale když jsou vysoké nájmy, tak někteří dají hypotéce přednost a zadluží se, protože na nájem by také nemuseli mít. »Pod tlakem se vytrácí reálné finanční plánování,« řekl. Upozornil i na to, že řešením není škrtaní dávek na bydlení, což by dopadlo na běžné lidi, proto zvažovaná vládní legislativní norma je zatím v připomínkovém řízení.

Všichni musíme bydlet

Stínový ministr KSČM pro rezort místního rozvoje František Beneš uvedl, že program KSČM je jasný – aby města s pomocí státu stavěly nové nájemní byty. »V celé republice je třeba postavit jich čtyřicet tisíc ročně, v Praze osm tisíc, peníze je potřeba sehnat,“ řekl. S tím, že v Praze bude zapotřebí nových bytů, souhlasí i odborník na bydlení Zdeněk Lux. Do metropole se totiž budou přesouvat lidé z lokalit, kde je málo práce, z Karviné, Havířova a podobně. Debaty se zúčastnili i další experti na bydlení, předseda krajské organizace Senioři ČR Miroslav Mrština, předseda spolku Šance na návrat, pomáhajícího lidem po výkonu trestu, Petr Urban, podle kterého by pro výstavbu sociálních bytů mělo být jednodušší stavební řízení. Zúčastnili se i pražští zastupitelé a kandidáti do ZHMP v nadcházejících komunálních volbách Helena Briardová a Ivan Hrůza, zástupci Komunistického svazu mládeže, kandidát do ZHMP Milan Krajča a samozřejmě veřejnost. Beneš uvedl, že je velkým zastáncem družstevního bydlení. Za družstevní bydlení se v následné bohaté diskusi postavil i Martin Hanák ze Svazu českých a moravských bytových družstev. »Všichni musíme bydlet, tak jako v dětství musíme chodit do školy,“ uvedl Beneš.

(ac, zku)

Foto: Andrea CERQUEIROVÁ

(Zdroj: Haló noviny, 21. července 2018)

Profilový obrázek
O autorovi

Komentáře

comments

Social Share

  • google-share

Právní poradna

Zápis závazku prodat v budoucnu nemovitost do katastru

28 září, 2021

Minusové hodiny - nepravidelně rozvrhovaná pracovní doba

27 září, 2021

Má zaměstnavatel nárok na náhradu při vracení pracovní pomůcky?

15 srpna, 2021

Odkazy

Nadcházející akce

  • Momentálně nejsou naplánované žádné akce
AEC v1.0.4

Kalendář akcí

AEC v1.0.4

Štítky

Afrika Akce Amerika Antifašizmus Antikapitalismus Antirasizmus Armáda Asie Blízký východ Bydlení Česká politika čína Ekologie Ekonomika Evropa Evropská unie Filosofie Historie imperialismus Kultura Latinská Amerika Levá perspektiva Levice Média Německo Odbory a pracoviště Palestina Politika Potraviny Praha Protivládní hnutí Rozhovor Rusko Školství Socialismus Sociální otázky Společnost Spravedlnost Svět Ukrajina válka Vězeňství Z domova Zdravotnictví Ženy a gender

Video

Levá Perspektiva o.s.

Občanské sdružení na obranu sociálně vyloučených, upozaděných a
diskriminovaných lidí včetně prevence sociální exkluze. Provozujeme
levicový, informačně-publicistický web a internetovou právní poradnu.
Aktivně vystupujeme proti fašismu, rasismu, homofobii a všem formám
diskriminace.

Aktuální články

Veřejný sektor v Německu vstoupil do výstražné stávky

16 března, 2023

Británie si stále myslí, že je impériem, ale císař je nahý

16 března, 2023

Otřes amerického finančního světa po pádu dvou velkých bank

15 března, 2023

Protestní pochod dělníků a studentů v Ekvádoru

15 března, 2023

140 let od úmrtí Karla Marxe

14 března, 2023

Archivy

  • Březen 2023
  • Únor 2023
  • Leden 2023
  • Listopad 2022
  • Říjen 2022
  • Září 2022
  • Srpen 2022
  • Červenec 2022
  • Červen 2022
  • Květen 2022
  • Duben 2022
  • Březen 2022
  • Únor 2022
  • Leden 2022
  • Prosinec 2021
  • Listopad 2021
  • Říjen 2021
  • Září 2021
  • Srpen 2021
  • Červenec 2021
  • Červen 2021
  • Květen 2021
  • Duben 2021
  • Březen 2021
  • Únor 2021
  • Leden 2021
  • Prosinec 2020
  • Listopad 2020
  • Říjen 2020
  • Září 2020
  • Srpen 2020
  • Červenec 2020
  • Červen 2020
  • Květen 2020
  • Duben 2020
  • Březen 2020
  • Únor 2020
  • Leden 2020
  • Prosinec 2019
  • Listopad 2019
  • Říjen 2019
  • Září 2019
  • Srpen 2019
  • Červenec 2019
  • Červen 2019
  • Květen 2019
  • Duben 2019
  • Březen 2019
  • Únor 2019
  • Leden 2019
  • Prosinec 2018
  • Listopad 2018
  • Říjen 2018
  • Září 2018
  • Srpen 2018
  • Červenec 2018
  • Červen 2018
  • Květen 2018
  • Duben 2018
  • Březen 2018
  • Únor 2018
  • Leden 2018
  • Prosinec 2017
  • Listopad 2017
  • Říjen 2017
  • Září 2017
  • Srpen 2017
  • Červenec 2017
  • Červen 2017
  • Květen 2017
  • Duben 2017
  • Březen 2017
  • Únor 2017
  • Leden 2017
  • Prosinec 2016
  • Listopad 2016
  • Říjen 2016
  • Září 2016
  • Srpen 2016
  • Červenec 2016
  • Červen 2016
  • Květen 2016
  • Duben 2016
  • Březen 2016
  • Únor 2016
  • Leden 2016
  • Prosinec 2015
  • Listopad 2015
  • Září 2015
  • Srpen 2015
  • Červenec 2015
  • Červen 2015
  • Květen 2015
  • Duben 2015
  • Březen 2015
  • Únor 2015
  • Leden 2015
  • Prosinec 2014
  • Listopad 2014
  • Říjen 2014
  • Září 2014
  • Srpen 2014
  • Červenec 2014
  • Červen 2014
  • Květen 2014
  • Duben 2014
  • Březen 2014
  • Únor 2014
  • Leden 2014
  • Prosinec 2013
  • Listopad 2013
  • Říjen 2013
  • Září 2013
  • Srpen 2013
  • Červenec 2013
  • Červen 2013
  • Květen 2013
  • Duben 2013
  • Březen 2013
  • Leden 2013
  • Prosinec 2012
  • Listopad 2012
  • Říjen 2012
  • Září 2012
  • Srpen 2012
  • Červenec 2012
  • Červen 2012
  • Květen 2012
  • Duben 2012
  • Březen 2012
  • Únor 2012
  • Únor 2010
  • Leden 2010
  • Prosinec 2009
  • Listopad 2009

Štítky

Afrika Akce Amerika Antifašizmus Antikapitalismus Antirasizmus Armáda Asie Blízký východ Bydlení Ekologie Ekonomika Evropa Evropská unie Filosofie Historie imperialismus Kultura Latinská Amerika Levice Levá perspektiva Liberec Média Odbory a pracoviště Palestina Politika Potraviny Praha Protivládní hnutí Rozhovor Rusko Socialismus Sociální otázky Společnost Spravedlnost Svět Ukrajina válka Vězeňství Z domova Zdravotnictví Česká politika čína Školství Ženy a gender
© 2013 Levá perspektiva, o.s. Všechna práva vyhrazena.