Prahou prošel pochod na podporu syrských uprchlíků
Ve světě, kde údajně měly skončit dějiny, dnes podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky žije na 57 milionů utečenců, nejvíce od skončení 2. světové války. Hrozivé číslo! Smutný primát, pokud jde o státy, drží v tomto směru Sýrie, ze které resp. v rámci které před občanskou válkou (živenou vměšováním velmocí) a sektářským násilím uprchly tři miliony lidí. Většina z nich skončila v neútěšných podmínkách přeplněných táborů v sousedních zemích, zatímco bohaté evropské státy, v nichž posiluje vliv xenofobních stran a organizací, se tváří, že se jich problém netýká. V pátek 20. února proto proběhla v Praze demonstrace a pochod na podporu přijetí syrských uprchlíků a proti jejich ostrakizaci ze strany xenofobů.
Pořadateli demonstrace na pražském náměstí Republiky byly společně Iniciativa Ne Rasismu! a Konsorcium nevládních organizací pracujících v ČR. Akci pak rovněž podporovala řada dalších organizací (včetně Levé perspektivy), iniciativ a jednotlivců. Smyslem akce bylo vyjádřit odpor k sílící xenofobii v české společnosti namířené proti uprchlíkům z oblastí pustošených válkou a boji, v jejichž rozpoutání a pokračování sehrály hanebnou úlohu místné mocenské elity, islámská reakce a řada velmocí (zejména Spojené státy, ale také Ruská federace, Spojené království či Francie).
V době, kdy se v Sýrii upevnila moc extrémních fundamentalistických skupin (Islámský stát, Fronta al-Nusra) páchající v masovém měřítku sektářské násilí proti syrským Kurdům, šítům, křesťanům, ale také proti svým odpůrcům z řad sunitského obyvatelstva, se xenofobové v Evropě zuřivě brání udělování azylu a přijímání postižených uprchlíků a fakticky tím posilují mocenské postavení té nejhorší islámské reakce. Právě proto zobrazoval plakát demonstrace ruce nastavené k pomoci uprchlíkům a naopak rázně vytlačující kravaťácké Konvičkovy xenofoby, neonacisty i islamisty.
Jako řečníci vystoupili na náměstí Republiky s projevy zástupci pořadatelů z Ne Rasismu! a také zástupci českých sekularizovaných muslimů, Amnesty international či sdružení Konexe. Mluvčí ve svých příspěvcích odsoudili mimo jiné falešný mediální obraz muslimů a uprchlíků akcentující paušalizujícím způsobem problém terorismu, sektářského násilí a přítomnost utečenců jako údajně nezvladatelné ekonomické zátěže a pomíjející reálnou, bezproblémovou existenci řady těchto lidí a jejich společenský přínos.
Zástupkyně Amnesty international poukázala na poměry panující v uprchlických táborech v Libanonu, Turecku a dalších státech blízkovýchodního regionu. Na konkrétním případu jednoho chlapce popsala přebývání rodin v nezateplených polorozbořených domech, živobytí postavené na sběru plastového odpadu a odkázání lidí na pomoc a dary sousedů. Upozornila proto na petici, kterou bylo možné přímo na místě podepsat, vybízející vládu k přijmutí tisíce syrských uprchlíků do ČR, místo odsouhlasených zcela neadekvátních sedmdesáti osob. Nutno dodat, že tito lidé azyl potřebují a zaslouží si jej mnohem více než všelijací ukrajinští korupčníci, kubánští disidenti a jiní „dárečkové“, kterým jej vlády v minulých letech udělovaly.
Evangelický farář Mikuláš Vymětal vyzval přítomné k uctění uprchlíků, kteří zemřeli na cestě ze svých domovů, minutou ticha. V jeho projevu nicméně zaznělo podle mě zcela nemístné srovnání těchto lidí s emigranty z Československa a vyzvednutí současné Evropské unie a církví jako nástrojů zajištění míru. Bohužel, s výjimkou řečníka z Ne Rasismu! vlastně na celé demonstraci nezazněla výraznější kritika systémových příčin vynucené migrace, uprchlického problému a zájmu mocenských elit jednak na destabilizaci států a celých regionů a rovněž na šíření rasismu. V řadě projevů převládlo abstraktně humanistické a liberální hledisko a chyběla i kritika role náboženského fundamentalismu z levicových pozic.
V pochodové části demonstrace, která následovala po většině projevů, se více než 350 účastníků shromáždilo za transparenty s hesly „Cizinci nejsou na jedno použití!“, „Uprchlíci vítejte, nacionalisté táhněte!“, „Musí syrské děti čekat na svého Wintona?“, „Nikdo není ilegální!“, „Ne xenofobii“ a „Down with ISIS!“. V průvodu rovněž byly vidět anarchistické a antifašistické prapory a romská vlajka. Zvláště potěšující byla také přítomnost samotných migrantů včetně celých rodin. Pochod mířil ulicí Na Příkopech přes Můstek až na Jungmannovo náměstí a po celou dobu byl doprovázen skandováním. Z množství hesel se asi největší oblibě těšila česká „Uprchlíci vítejte, rasisti táhněte!“, „Ať žije mezinárodní solidarita!“ a anglické „Say it loud, say it clear: refugees are welcome here!“
Po pochodu měl projev ještě Amos Didunyk z gymnázia Přírodní škola, kde založili sympatickou solidární iniciativu Podej ruku syrskému kluku, podejte ruce syrské holce, a celou akci ukončilo vystoupení Vlasty Stulíkové ze Sdružení pro integraci a migraci. Akce na podporu syrských uprchlíků se z organizačního hlediska vydařila a ukázala, že vedle xenofobů se umí ozvat ti, pro které solidarita s trpícími oběťmi válečných konfliktů není prázdný pojem.