Před třiceti lety organizoval masakry v Salvadoru a Guatemale, nyní bojuje za demokracii ve Venezuele
Není žádným tajemstvím, že Trumpova administrativa se dlouhodobě snaží o svržení bolívarovského režimu prezidenta Madura ve Venezuele a využívá k tomu všech prostředků. 25. ledna jmenoval americký ministr zahraničí Mike Pompeo speciálního zástupce pro Venezuelu. Stal se jím Elliott Abrams, „osvědčený“ neokonzervativní jestřáb působící již ve vládách Ronalda Raegana a George W. Bushe. Při únorovém slyšení ve Sněmovně reprezentantů mu poslankyně Ilhan Omarová z Minnesoty připomněla, jak se před bezmála třiceti lety zasloužil o latinskoamerickou demokracii. Zde je přepis jejich názorové výměny:
Ilhan Omarová (IO): děkuji, pane předsedo. Děkuji vám všem, že jste zde a děkuji vám za vaše svědectví. Pane Abramsi, v roce 1991 jste přiznal vinu, že jste ve dvou případech zatajil před Kongresem informace, které se týkaly vašeho zapojení v aféře Írán-Contra, za což jste byl později omilostněn prezidentem Georgem H.W. Bushem. Není mi jasné, proč by měli členové tohoto výboru nebo americký lid brát jakékoliv svědectví, které zde dnes podáte, za pravdivé.
Elliott Abrams (EA): Pokud na to mohu odpovědět…
IO: To nebyla otázka. To nebyla otázka. To nebyla otázka. Mám právo na svůj čas…
EA: To není správné, že tento výbor může napadat svědka, kterému není dovoleno odpovědět.
IO: To nebyla otázka. Děkuji za spolupráci. 8. února 1982 jste svědčil před Senátním výborem pro zahraniční záležitosti o americké politice v Salvadoru. Na tomto slyšení jste jako komunistiockou propagandu odmítl zprávu o masakru v El Mozote, během něhož bylo jednotkami s americkým výcvikem brutálně zavražděno na 800 civilistů včetně dětí starých pouhé dva roky. Během masakru se někteří vojáci chvástali, že znásilnili dvanáctileté dívky předtím, než je zabili. Později jste prohlásil, že americká politika v Salvadoru byla skvělým úspěchem. Ano, nebo ne, myslíte si to stále?
EA: Ode dne, kdy byl prezident Duarte zvolen ve svobodných volbách až do dnes, je Salvador demokracií. To je skvělý úspěch.
IO: Ano, nebo ne. Myslíte si, že tento masakr byl skvělým úspěchem, který se odehrál za vašeho dohledu?
EA: To je směšná otázka a nebudu na ni odpovídat.
IO: Ano, nebo ne?
EA: Ne, je mi líto paní Omarová.
IO: Budu to brát jako, že ano.
EA: Nebudu odpovídat na tento typ osobních útoků, toto není otázka.
IO: Ano, nebo ne? Budete podporovat ozbrojenou frakci uvnitř Venezuely, která se dopustí válečných zločinů, zločinů proti lidskosti, nebo genocidy, pokud budete věřit, že slouží zájmům Spojených států, stejně jako jste to dělal v Guatemale, Salvadoru a Nikaragui?
EA: Nebudu na takovou otázku odpovídat. Je mi líto. Nemyslím si, že celé toto dotazování je míněno jako skutečná otázka, a tak na to nebudu odpovídat.
IO: To, zdali se pod Vámi, pod vašim dohledem odehraje genocida, a zda se budete dívat stranou, protože to bude v americkém zájmu, to je legitimní otázka, protože americký lid chce vědět, že v jakoukoliv dobu, kdy se angažujeme v nějaké zemi, tak máme rozmyšleno, jaké mohou být naše akce, a jak věříme, že dojde k podpoře našich hodnot. To je moje otázka. Ujistíte se, že nedojde k pošlapávání lidských práv a že budeme dodržovat mezinárodní a lidská práva?
EA: Zdá se mi, že toto je otázka, a odpověď je, že veškeré úsilí americké politiky ve Venezuele směřuje k podpoře úsilí venezuelského lidu obnovit demokracii ve své zemi. To je naše politika.
IO: Nemyslím, že toto někdo zpochybňuje. Otázka, kterou se Vás ptám, je, zda zájem Spojených států zahrnuje ochranu lidských práv a ochranu obyvatel proti genocidě?
EA: To je vždy pozice Spojených států.
IO: Děkuji, vzdávám se zbytku času.