Připomínka 70 let od únorového vítězství československých pracujících
25. února, na den přesně 70 let po vyřešení pravicí vyvolané krize tehdejší vlády premiéra Klementa Gottwalda, si Komunistický svaz mládeže připomněl tuto událost, která představovala průlomové vítězství československých pracujících a dělnické třídy nad kapitalismem a politickou reakcí v naší zemi. K oslavě událostí z února 1948 se na půdě Ústředního výboru KSČM uskutečnilo setkání, jehož se v roli řečníka zúčastnil i pamětník a aktivní účastník tehdejších událostí, komunista František Kovanda.
Příběh Františka Kovandy, ač samozřejmě zachycuje unikátní životní osudy jednoho člověka, zároveň představuje a reprezentuje osudy celé generace mladých lidí často z neprivilegovaných tříd a vrstev, kteří se krátce po osvobození v květnu 1945 vrhli do politického života a s nadšením se ujali výstavby nové republiky. Ta se v jejich představách měla vyvarovat tragických selhání minulosti, nejvíce ztělesněných velkou hospodářskou krizí 30. let a Mnichovem 1938, a odstranit příčiny, které k nim vedly včetně obrovských sociálních rozdílů vycházejících ze soukromého vlastnictví klíčových výrobních prostředků československého hospodářství, ale i z malicherného partajničení, korupce a volného působení zrádců a nepřátel republiky. Tato cesta k nové republice byla vytyčena již Košickým vládním programem a milníky na ni představovalo založení jednotných organizací mládeže (zatím ale rozdělených podle národnostního principu) a samozřejmě i vítězství KSČ ve volbách v květnu 1946.
Kovanda se již pár dní po osvobození zapojil do vznikajícího Svazu české mládeže v Mladé Boleslavi, kde tehdy pracoval jako učeň v automobilce. Svaz si za zdejší sídlo vybral bývalý sekretariát protektorátního Kuratoria a Kovanda v něm vystupoval jako předseda učňovské samosprávy. Ve svém prvním projevu (který má dodnes schovaný) proneseném na ponku na dílně vzpomněl kamarády, kteří zahynuli během války a při bombardování továrny. Svaz byl koncipován tak, že každá ze čtyř stran působících v české části země v rámci národní fronty měla svého předsedu. Kovanda připomněl, že Svaz v roce 1945 sdružoval veškerou mládež – od lehkoatletického oddílu po mladé katolíky.
V únoru 1946 Kovanda jako 18letý (nejnižší věková hranice) vstoupil do KSČ a brzy zde absolvoval krajskou stranickou školu, kde přednášeli komunističtí intelektuálové a funkcionáři jako Pavel Reiman, Josef Tesla, Felix Oliva nebo Květoslav Inneman. V roce 1947 byl zvolen do okresního výboru strany a zároveň se stal členem závodní rady zaměstnanců mladoboleslavské automobilky, která měla v té době obrovské slovo: bez jejího souhlasu nemohl rozhodnout ani ředitel. Tak v praxi vypadala dělnická demokracie této rané fáze revoluční transformace Československa. V této době již docházelo k ostrým střetům v rámci stran národní fronty, národním socialistům v podnikové organizaci například vadila rudá hvězda na karosárně, ale především zřízení závodního rozhlasu.
Únorových událostí se Kovanda účastnil právě jako jeden z 8030 zvolených delegátů Sjezdu závodních rad, který se konal 22. 2. ve Sjezdovém paláci v Praze. Tento sjezd představující velké demokratické fórum československých pracujících se drtivou většinou vyslovil pro podporu postupu KSČ v čele s předsedou strany a ministerským předsedou Klementem Gottwaldem v době vládní krize včetně vyhlášení manifestační jednohodinové generální stávky na 24. února. Vyslovil se rovněž pro zavedení celonárodního sociálního pojištění (ve stáří, invaliditě a nezaměstnanosti) a za další znárodnění podniků nad 50 zaměstnanců. Vedle Kovandy se tohoto zásadního sjezdu pracujících účastnilo i dalších 238 delegátů Mladoboleslavského kraje včetně 9 zaměstnanců automobilky.
Kovanda závěrem svého vzpomínání zmínil i svoji práci dělnického tajemníka v nově vytvořeném Československém svazu mládeže (1949) a účast na 1. konferenci dělnické mládeže, která vyslovovala tak radikální požadavky, že její účastníky kritizoval i Antonín Zápotocký. Následně se však, aniž by to kdy plánoval, vydal Kovanda na vojenskou dráhu a poté již trvale zakotvil v řadách armády resp. pohraniční stráže. Přítomní ocenili tuto vzpomínku pamětníka velkým potleskem.
Druhého referátu se chopil Ondřej Kazík z Komunistického svazu mládeže a připomněl v něm význam únorových událostí 1948 v širším kontextu. Ten představuje celosvětová epocha přechodu od kapitalismu k socialismu zahájená říjnovou revolucí 1917 v Rusku a vznik Sovětského svazu, státu pracujících. V českém prostředí se začaly základní kameny Února 1948 klást již během bojů Slovenského národního povstání a následně květnového povstání českého lidu. S klíčovou rolí sovětské Rudé armády při osvobozování Československa a s významem komunistů v odboji proti německé okupaci prudce vzrostla i prestiž strany, což se po květnu 1945 projevilo v masovém nárůstu členstva a úspěchem ve volbách.
Kazík zmínil, že nicméně vždy existovaly dvě koncepce osvobození a následného vývoje republiky: jedna – proletářská – byla obsažena v Košickém vládním programu, v ustanovení národních výborů a především ve znárodnění největších a strategických továren, hutí, pojišťoven a bank v říjnu 1945. Buržoasie, které zůstaly významné pozice v lehkém průmyslu, zemědělství a zejména v obchodě, se ale nevzdávala a přes své politické zástupce usilovala například o re-privatizaci resp. restituci podniků v tzv. národní správě (zabaveny nacistům a kolaborantům) do rukou podnikatelů.
Léta 1947-48 představovala z hlediska dalšího vývoje klíčový okamžik mocenského střetu. Zatímco na Západě byly komunistické strany vyloučeny/vyhozeny z vlád ve Francii a Itálii a v Řecku rozpoutali monarchisté a extrémní pravice s podporou Churchilla krvavou občanskou válku, v Československu šel vývoj opačnou cestou.
V únoru 1948 vyvolala pravice (národní socialisté, lidovci a slovenská Demokratická strana) pod záminkou personálních opatření v resortu ministerstva vnitra vládní krizi, v níž spoléhali na podporu prezidenta republiky Beneše i na jeho roli velitele armády. Připravovaný puč ovšem neuspěl – proti postupu pravice se jednoznačně postavil Sjezd závodních rad (22. února) a Sjezd rolnických komisí (28-29. února). Lidé, včetně tisíců řadových členů nekomunistických stran, se ujali organizování akčních výborů, které vyjadřovaly revoluční nálady a program lidí zdola. V řadě továren také vznikly závodní (dělnické, později lidové) milice na obranu demokracie. Pod tímto tlakem Beneš přistoupil na návrh komunistů na řešení vládní krize přijmutím demise ministrů a doplněním vlády o zástupce levice ze všech českých stran národní fronty (a slovenské Strany slobody).
Únorové události představovaly okamžik, kdy dělnická třída a malí zemědělci prosadili svoji vůli. Díky tomu se všechny klíčové výrobní síly země a nadvýrobek dostaly do rukou pracujících. Československo následně zažilo rychlý růst průmyslu, odstranění bídy a nezaměstnanosti, plánovaný rozvoj zaostalého Slovenska a chudých krajů republiky. To vše bylo zajištěno z domácích zdrojů, bez zadlužení veřejného sektoru, stejně jako dosažení vysokého stupně obranyschopnosti a potravinové soběstačnosti. Na tom nemůže nic změnit ani existence mnohých přehmatů a chyb v oné a pozdější době a následná ztráta revoluční iniciativy. Dnes, po restauraci kapitalismu, je Československo minulostí a Česká republika plní roli montážní linky nenáročné druhovýroby v režii převážně zahraničního kapitálu. Země není ani obranyschopná ani potravinově soběstačná, společnost je sociálně polarizovaná s masou lidí v exekucích, řada regionů trpí již desetiletí strukturálními problémy a chudobou, zatímco ze země mizí každoročně stovky miliard na dividendách zahraničním vlastníkům.
Řečník nicméně zakončil optimisticky slovy, s nimiž lze jen souhlasit, že 21. století bude stoletím nových socialistických revolucí. I tento referát byl samozřejmě odměněn potleskem.
Po projevech byl promítnut poutavě natočený dokumentární film Čas rozhodnutí (1975) z cyklu Potomci a předkové, věnovaný politickému vývoji v letech 1945-48. Ukázal řadu dobových reálií včetně způsobu, jak všechny tehdejší politické strany využívaly názornou propagandu a agitaci a soustavně pracovaly v ulicích a na pracovištích, tj. něco, co už bohužel dnešní KSČM nic moc neříká. Přinesl i svěží portréty tehdejších politických aktérů. František Kovanda pak na závěr dostal z rukou Ondřeje Kazíka ke svým 90. narozeninám dárek a čestné členství v Komunistickém svazu mládeže. Celkově šlo o zdařilou akci české radikální levice, takové levice, která neustupuje tlaku režimní propagandy o zločinnosti a „totalitnímu, pučistickému charakteru“ únorových událostí a naopak se k nim v duchu svého demokratického a emancipačního programu hlásí.