Příspěvek k analýze protestů v Kazachstánu z (geo)politického hlediska – 2. část
Je prakticky nemožné nezaznamenat přípravu organizace vzpoury, pokud by se v samém středu státní moci nenacházeli spřízněné elementy, uvedl 7. ledna v komentáři pro tiskovou agenturu Rossa Primavera viceprezident Nadace experimentálního kreativního centra Jurij Byaly.
Když komentoval vyjádření kazašského prezidenta Tokajeva, že vláda musí pochopit, jak propásla přípravu masové vzpoury, uvedl Jurij Byaly, že „tento typ ´potenciálu ke vzpouře´ nelze shromáždit, zorganizovat a svolat do bitvy bez aktivního zapojení tajných služeb zvnějšku – bez vycvičených bojovníků, velitelských stanovišť a zvláštních komunikačních zařízení (v době, kdy byl, zdůrazňuji, odpojen internet). Je skoro nemožné nezaznamenat takovou organizační přípravu, pokud by se ovšem v samém středu státní moci nenacházeli spřízněné elementy,“ uvedl expert.
Byaly zároveň vyjádřil skepsi, že nepokoje byly způsobeny vnitřními konflikty mezi klany.
„Tak samozřejmě, mezi žuzy [žuz je typ klanového uspořádání představující územní a kmenové rozdělení uvnitř kazašské etnické skupiny] a klany v Kazachstánu se vždycky odehrával konkurenční boj, který je dnes ještě vyostřenější rozdílnými ´velkými´ ekonomickými zájmy a zahraničně politickou orientací jednotlivých klanů.,“ zmínil. „Ale tyto konkurenční boje bylo možné jasně vysledovat v současných aktivitách klanových vůdců a jen velmi obtížně by je bylo možné skrývat zejména na úrovni přípravy tak velké vzpoury.“
Analytik ještě připomněl prohlášení Muchtara Ablyazova, „uprchlého“ kazašského bankéře z Paříže, o jeho připravenosti vést vzpouru a převrat v Kazachstánu. Taková prohlášení jsou podle experta „směšná“, přestože v Kyjevě skutečně aktivně pracuje centrum hájící zájmy Ablyazova. „Verze, že to celé měla být Nazarbajevova vzpoura proti Tokajevovi, je podle mě, jak už jsem uváděl, zcela nepřesvědčivá,“ zdůraznil Byaly.
Proto je tedy třeba, uvádí analytik, aby „Kazachstán pečlivě a opatrně vyšetřil, kdy a jak se tedy zmíněné ´vzpurné´ zvláštní elementy mohly vytvořit, existovat a působit v centru státní moci a vlády.“
Jurij Byaly rovněž varoval před předpokladem, že se situace sama znormalizuje, přestože podle současných informací z Kazachstánu došlo k úspěšné lokalizaci nepokojů. „Rebelové dosud určitě nebyli vyřízeni,“ uvedl analytik.