Proč se bankéř z Wall Streetu přidal k venezuelské revoluci?
Juan Carlos Peraza pracoval v lukrativním zaměstnání na Wall Street s ročním platem v řádu statisíců dolarů. V rozhovoru pro The Grayzone tento finanční analytik vysvětluje, proč se tohoto místa vzdal a vrátil se do své domoviny ve Venezuele podpořit bolívarovskou revoluci a tehdejšího prezidenta Hugo Cháveze.
„Bylo za tím pochopení toho všeho, co prováděla Bushova vláda v době, kdy jsem pracoval v New Yorku. Jak vytvořila lži, aby mohla provést invazi do Iráku. To mi otevřelo oči,“ říká Peraza. „Pochopil jsem záměry George Bushe a amerického impéria, jejich snahu zcizit přírodní bohatství jiných zemí, jejich lži, to, jak jsou schopní lhát americkému národu, který považuji za velmi příjemné lidi.“
„Co mě ale ohromilo nejvíc, když jsem pracoval ve finančnictví, bylo to, že jsem pochopil, jak tento systém funguje a jak podporuje válku.“ Pereza pokračuje: „A pochopil jsem, že tu máme vojensko-průmyslový komplex, který potřebuje prodávat. Oni z toho mají kšefty. Mají spřízněné společnosti, které jsou registrovány na Wall Street, a potřebují prodávat, musejí stále zvyšovat své podíly na zisku.“
Pereza se rovněž bavil o tom, jak vláda Spojených států a venezuelská pravicová opozice v uplynulých 20 letech vedou proti Venezuele hospodářskou válku.
„Jedním z mých současných úkolů je projít přes mezinárodní bankovní systém a dostat se k financím,“ říká. „Máme okolo 80 projektů, opravdu velkých projektů na rozvoj země a potřebuje pro ně vnější fianncování. Jak se k němu ale dostat, když nám komerční bankovní systém nepomůže? Jediný systém, kterým země dostává potřebné finance, je bilaterální bankovnictví s Čínou, Ruskem a dalšími spřátelenými státy.“
„Začaly působit americké sankce – působí docela utajeně; jsou maskovány imperialismem. Oni ví, jak dělat tuhle činnost potichu. Nepřestávají s tím. Začátek prezidentského mandáta Hugo Cháveze v roce 1998 byl právě tou chvílí, kdy proti nám vyhlásili válku čtvrté generace.“
https://www.youtube.com/watch?v=B0eOaRsWG5Q