Prohlášení Levé perspektivy k usnesení Poslanecké sněmovny o označování zboží z izraelských osad
1) 17. prosince schválila PSP ČR ve dvou hlasováních usnesení K problematice označování zboží z izraelských osad. V tomto usnesení navrženém poslancem Robinem Böhnischem (ČSSD) vyjádřilo 98 ze 118 přítomných poslanců napříč politickými stranami a hnutími (většina zastupitelů KSČM se zdržela hlasování) lítost nad výkladovým sdělením Evropské komise doporučujícím neoznačovat zboží vyráběné v izraelských osadách na okupovaném území Palestinského státu a dovezené do EU jako zboží vyrobené v Izraeli. 95 ze 121 zastupitelů dále vyzvalo českou vládu, aby se tímto doporučením neřídila (proti bylo 17 poslanců, z toho 16 za KSČM).
2) Levá perspektiva důrazně odsuzuje toto usnesení Poslanecké sněmovny ČR, které v kontextu s dalšími politickými kroky (např. hlasováním zástupců ČR proti přijetí Palestiny za člena UNESCO a za pozorovatelský stát OSN, návrhem prezidenta Zemana o přestěhování české ambasády v Izraeli do Jeruzaléma apod.) přispívá k potlačování legitimní a spravedlivé snahy palestinského národa o sebeurčení v rámci vlastního státu a vyjadřuje podporu nezákonné izraelské okupaci palestinských území Západního břehu a pásma Gazy.
3) Levá perspektiva rovněž odsuzuje způsob vedení debaty v PSP ČR k tomuto usnesení, kdy se např. o Palestincích mluvilo jako o „živlech“ (poslanec Zdeněk Soukup, ANO), o mezinárodně odsouzené okupaci palestinských území jako o izraelském osvobození Judeje a Samaří (poslanec Antoním Seďa, ČSSD), o návrhu Evropské komise jako o antisemitismu (poslanec Marek Benda, ODS) apod. Takový způsob debaty považujeme za znepokojivý a odpovídající pozicím izraelské krajní pravice. Zneužívání obvinění z antisemitismu k podpoře izraelské okupace území státu Palestina a k umlčování obhájců lidských práv je nestoudné.
4) Levá perspektiva podporuje úsilí mezinárodního hnutí solidarity s Palestinou o úplný zákaz dovozu a prodeje zboží pocházejícího z nelegálních židovských osad postavených izraelskou vládou po roce 1967 na okupovaných palestinských územích. V prosazování tohoto požadavku vychází ze zájmu a snah samotných Palestinců na Izraelem okupovaných územích, které nachází podporu i u zástupců izraelské levice a izraelského mírového hnutí.
5) Levá perspektiva vyzývá českou demokratickou a levicovou veřejnost k podpoře kulturní, sociální, ekonomické a politické emancipace palestinského národa a k vyjádření odporu k pokračující dlouholeté izraelské okupaci území státu Palestina, která má na život a rozvoj palestinského lidu devastující dopad. Vhodnou příležitostí může být např. chystaná návštěva izraelského premiéra v Praze na jaře 2016.