Si Ťin-pching „pogratuloval“ Joe Bidenovi demonstrací dokonalejší čínské technologie 6G
Čína umístila do vesmíru první satelit využívající 6. generaci komunikačních systémů. Zatímco komunikace 5. generace (5G) je ve světě zatím stále v plenkách, Čína vypustila na oběžnou dráhu platformu superrychlé 6G technologie využívající pásmo schopné přenosu velkých objemů dat.
Umístění pionýrského satelitu 6. generace mobilních spojení na oběžnou dráhu je zároveň svérázným způsobem, jak čínský vůdce Si Ťin-pching pogratuloval novému nájemníkovi Bílého domu, zvolenému prezidentovi Joe Bidenovi, kterému se dostalo připomenutí, že Peking zpochybňuje nadvládu Washingtonu v oblasti vesmíru a kontroly budoucích komunikačních systémů postavených na principech umělé inteligence (AI).
Satelit označovaný čínskými úřady jako „experimentální“ byl vyslán na oběžnou dráhu v naprosté tajnosti 6. listopadu a pomocí malého nosiče Dlouhý pochod 6 vystřeleného z kosmodromu Taiyun v provincii Shanxi byl umístěn do výše 500 kilometrů nad zemských povrchem. Satelit váží pouhých 71 kilogramů, ale je doslova přeplněn nejpokročilejší technologií tak, aby bylo možné z technického hlediska zhodnotit zařízení 6G vyvinuté společně Čínskou univerzitou elektronické vědy a technologie, Chengdu Guoxin Aerospace Technology a Pekingským výzkumným centrem vesmírné technologie. Cílem je podle profesora Lu Chuana, ředitele Institutu satelitní průmyslové technologie, optimalizovat bezdrátový přenos „v širokém elektromagnetickém spektru v řádu terahertzů“.
Vyslání demonstračního satelitu 6G představuje „velký úspěch ve využití terahertzových vesmírných komunikačních technologií“, uvedl Xu Jangsheng, člen Čínské technické akademie a jeden z otců této průlomové platformy. Testy, které začnou v příštích několika týdnech, budou zaměřeny na testování terahertzového přenosu a ověřování, zda dojde k očekávanému vysokorychlostnímu přenosu dat za použití malých antén a snížené spotřeby energie.
Komplexní skok od 5G k 6G
Na radu čínských vědců se úřady v Pekingu nyní snaží o využití technologie 6G k definování a vytvoření architektury budoucích inteligentních velkoměst, která Si Ťin-pching plánuje vytvořit v příštím desetiletí. Vyzařování v terahertzovém pásmu 6G je ale stále ve vývoji a velcí komunikační operátoři v současnosti pracují na realizaci sítí 56, jejichž zavádění začalo v roce 2019 a které se podle předpokladů stanou nepoužívanější komunikační platformou v horizontu roku 2030.
Zatímco v oblasti 6G dochází teprve k prvním krůčkům, specialisté a analytici již předpovídají, že s touto technologií přijde nová revoluce umožňující uživatelům neomezený přístup k umělé inteligenci na komerční bázi. V roce 2035 bude podle jejich vizí síť 6G postavená na AI jedinou možností pro přenos množství dat a informací v reálním čase potřebných pro okamžité rozhodování.
Šestá generace bude jedinou technologií schopnou přesné lokalizace objektu a jeho blízkého okolí na pevnině, moři nebo ve vzduchu v jakoukoliv dobu s latencí v řádu několika málo milisekund. Výsledkem bude schopnost kontrolovat pohyb vozidel, dronů a dalších vzájemně propojených autonomních systémů, pokročilých robotů, a dokonce i širokého spektra komunikačních zařízení vybavených mnohačetnými senzory. Vysoká kapacita 6G generovat ultra-krátké pulsy, s délkou pod jeden milimetr s vysokým prostorovým rozlišením, najde obrovské pole možného využití v oblastech jako je medicína, biologie, bezpečnost a vojenství.
Studie světově nejprestižnějších think tanků odhadují, že 6G poskytne spíše spojení mezi ne-buňkovými inteligentními povrchy než mezi anténami a zařízeními (jako 5G), a že v nepříliš vzdálené budoucnosti se objeví mechanismy bezdrátového spojení mezi mozkem a počítači pomocí buněčných implantátů. Šestá generace je nicméně stále v plenkách. Bude umístěna ve frekvenčním pásmu od 100 gigahertzů do 10 terahertzů, tedy mezi vzdálené infračervené a mikrovlnné záření. Bude to submilimetrové záření, přičemž jedním z technologických prostředí jeho působení bude grafen, průhledný a velmi ohebný strategický materiál nanometrové velikosti, který se vyznačuje také velkou pevností a odolnosti, což umožní miniaturizaci všech součástek uvažované technologie.
Schovávána za tuctem argentinských satelitů
Kromě Číny, kde se obyvatelé velkých měst výrazně zapojili do používání mobilních telefonů vybavených technologií 5G, mají mobilní operátoři problém přesvědčit uživatele k přechodu z 4G (LTE) na 5G technologii, která nabízí přenosovou rychlost blízkou 20 Gigabitů/sek a podporuje vyšší hustotu spojení na menším území. Komerční telekomunikační giganti z Číny, Ruska, Spojených států a Evropské unie ale již pošilhávají po 6G, kterou vidí jako budoucnost bezdrátové komunikace.
Satelit 6G ale nebyl jediným zařízením, které putovalo do vesmíru pomocí rakety Dlouhý pochod 6. Spolu s ním byly vystřeleny i dva čínské vědecké nanosatelity a také tucet malých zařízení pro dálkový průzkum ve vysokém rozlišení, která vyrobila argentinská společnost Satellogic. Právě jejich vynesení na oběžnou dráhu bylo první zprávou, kterou čínské úřady autorizovaly k zveřejnění, když oznámily úspěšné vypálení rakety.
Každý z deseti argentinských satelitů váží kolem 40 kilo a má odhadovanou životnost kolem tří let. Jejich jménem je Aleph-1 pro anglosaský a ÑuSat pro hispánský svět, jsou navrženy k zajištění komerční služby pozorování Země, pro kterou jsou vybaveny fotoaparáty na snímání barevných i černobílých obrázků. Satellogic není ve vesmíru žádným nováčkem. V současnosti již má na oběžné dráze 24 svých družic, které každý den produkují skoro 4 miliony čtverečních kilometrů snímků s rozlišením do 70 centimetrů.
Podle výkonného ředitele společnosti se sídlem v Buenos Aires, Emiliano Kargiemana, může vedle takového množství pozorování jejich skupina satelitů „prohlédnout stejnou oblast čtyřikrát denně“. Když Satellogic podepsal v lednu 2016 smlouvu s čínskou, státně vlastněnou Odpalovací společností Velká zeď, obsahovala dohoda i exkluzivní misi vyslání 13 družic na oběžnou dráhu. Vláda v Pekingu ale chtěla využít vyslání rakety z Taiyunu k předvedení schopností svého průmyslu a výzkumných středisek ve vývoji špičkové 6G technologie v oblasti, kde dochází k přímé tvrdé konkurenci s největšími americkými společnostmi. Tři z 13 argentinských satelitů tak nebyly vyslány a místo nich se na oběžné dráze objevil domácí satelit 6G zamaskovaný mezi dvěma dalšími čínskými družicemi.
Převzato z: https://atalayar.com/