Škola v přírodě by měla být pro všechny děti!
Některé děti nejezdí se spolužáky na školu v přírodě, protože si to jejich rodiče nemohou finančně dovolit. Této závažné problematice, která vede k rozdělování dětí podle sociálního statusu, se v interpelaci na ministryni školství Kateřinu Valachovou věnovala poslankyně Marta Semelová.
»Často se na mne obracejí rodiče i učitelé s dotazy, které se týkají škol v přírodě. Zejména je zajímá délka a cena, kvůli níž si mnohé rodiny nemohou dovolit své dítě na ozdravný pobyt poslat, zvlášť samoživitelky, ale i další, jejichž příjem kolikrát nestačí ani na základní životní potřeby. Dětem z těchto nízkopříjmových rodin hrozí sociální vyloučení, nemohou si dovolit placené zájmové kroužky a sportovní činnost, přestože jsou talentované, na školní obědy se dělají sbírky a vypisují speciální projekty. Je jasné, že škola v přírodě je pro ně nedostupná a takový lyžařský výcvik je pro ně z říše snů,« uvedla Marta Semelová (KSČM).
Dříve bývaly až třítýdenní školy v přírodě
Připomněla, že dříve děti, především děti z velkých měst a průmyslových oblastí, pravidelně vyjížděly až na třítýdenní školy v přírodě, jejichž cílem bylo nejen upevňování kamarádských vazeb mezi dětmi, ale hlavně pobyt v přírodě a v čistém a zdravém prostředí. »S nástupem nového režimu se objekty začaly rozprodávat ke komerčním účelům, takže dnes je nabídek pro školy sice dost, ale jsou pěkně drahé, a to nepočítám cenu za dopravu, která jde také na vrub rodičů. Ozdravné pobyty, pokud k nim vůbec v průběhu školní docházky dojde, se zkracují na pouhých pět dnů od pondělí do pátku,« dodala.
Kdo vlastní objekty?
Zeptala se, zda má ministerstvo školství přehled o tom, kolik objektů a s jakou kapacitou zůstalo ve vlastnictví státu, respektive krajů a obcí, jaké je jejich využití ze strany jednotlivých škol. »Za druhé do jaké míry jsou srovnatelné podmínky a ceny mezi těmito objekty a komerčně nabízenými? A konečně za třetí: Uvažuje ministerstvo školství o rozšíření těchto kapacit a o systémovou finanční podporu škol v přírodě či sportovních pobytů dětí tak, aby je mohly využívat všechny děti a aby se prodloužil tento ozdravný pobyt?« uvedla Semelová.
Garance pro každé dítě
Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) odpověděla, že co se týče škol v přírodě a zimních lyžařských výcvikových kursů, pro rozpočet 2018 uplatnila nároky, které by v případě přijetí a schválení vládou znamenaly garanci, nárok každého dítěte navštívit dvakrát školu v přírodě v průběhu základní školní docházky a jednou zimní lyžařský výcvikový kurz. »Osobně jsem příznivec obnovení škol v přírodě a lyžařských výcvikových kurzů plně hrazených stran státního rozpočtu, aktuálně jsem vedla také jednání s CzechTourismem a samozřejmě i s asociacemi sdružujícími provozovatele těchto zařízení,« uvedla. Všechny podklady případně předá svému nástupci.
Pár dnů je málo…
Semelová reagovala, že takový krok by uvítala, měl by podporu komunistů. Položila doplňující dotaz, zda objem finančních prostředků by pokryl i rozšíření počtu dnů pro školy v přírodě. Ideální by podle jejích slov byly tři týdny, ale alespoň čtrnáct dnů. Valachová reagovala, že počítají s garancí dvou týdnů. »Týden a týden škol v přírodě v průběhu základní školní docházky, a potom jeden týden lyžařského výcviku na druhém stupni základní školy,« upřesnila. »Řeknu na rovinu, že ambice rozšířit tyto pobyty na tři týdny je v podstatě v tuto chvíli rozpočtově neúnosná,« dodala.
Za lepší finanční ohodnocení učitelů
Semelová se zeptala i na finanční ohodnocení učitelů, kteří s dětmi na škole v přírodě jsou. »Věnují se jim dopoledne při výuce, většinou i odpoledne a v nočních hodinách zajišťují jejich bezpečnost a dozor, k tomu další administrativa, bezpečnostní rizika, vysoká zodpovědnost… Ale pak se vrátí ze školy v přírodě a ředitelé nemají na to, aby jim dali určité odměnění. O sobotách a nedělích ani nemluvím. Bude se i tohle nějak řešit?« uvedla.
Zpracování právních rizik
Valachová reagovala, že situace učitelů a dalších pedagogů se – podle informací, které má ze škol – zlepšuje. Souhlasí ale s tím, že je třeba více podpořit ty, kteří se o děti starají na školách v přírodě, lyžařských výcvicích, ale i třeba v rámci dětských letních táborů. »Je tam řada právních rizik, která nejsou zpracována. Slíbila jsem, že ministerstvo tato právní rizika pro školy zpracuje a zlepší postavení. Tento materiál je rozpracován,« řekla. Dodala, že zase samozřejmě bude případně předán nástupci.