Sněmovna hodila do koše zálohované výživné i volání o pomoc Písnických
Návrh zákona o zálohovaném, respektive náhradním, výživném a projednání prodeje bytů na sídlišti Písnice. Tyto dva body neúspěšně navrhla zařadit na program předprázdninové schůze Poslanecké sněmovny poslankyně Marta Semelová (KSČM).
Poslankyně uvedla, že projednání a schválení zálohovaného, respektive náhradního, výživného nepovažuje vládní koalice očividně za svoji prioritu, ač před volbami voličům sdělovala pravý opak. Jedná se o vládní návrh i návrh klubu KSČM. „Velice mě mrzí pokrytectví vládních stran, které se zaklínají péčí o rodinu, přičemž jejich konkrétní kroky svědčí o pravém opaku. Nejenže tuto významnou normu předloží na poslední chvíli, kdy je téměř jisté, že už nemůže projít legislativním procesem, ale ještě navíc v posledním momentu, kdy bychom návrh ještě teoreticky mohli při dobré vůli projednat, ho sami stáhnou. Myslím, že každému musí být jasné, že hádky, spory, vzájemné urážky a intriky, které vládní koalice předváděla po celé volební období, posunuly v preferencích proklamovaná řešení problémů lidí na vedlejší kolej. Prostě situace rodin, respektive dětí samoživitelek, prioritou vládní koalice už není, ovšem pro nás komunisty to prioritou zůstává,“ uvedla. Připomněla, že mnoho neúplných rodin se dostává do vážných sociálních a ekonomických problémů, což má dopady především na děti.
„Člověka mrazí z informací, že kvůli chudobě jsou děti odebírány z rodiny a poslány do ústavní péče. Až tam jsme se v 21. století dostali. Jde o naprosté selhání stávajícího systému a státu. Neúplné rodiny tak patří mezi nejvíce ohrožené chudobou a sociálním vyloučením. Vyplývá to i z analýzy ČSÚ (2015), která dokládá, že příjmovou chudobou či sociálním vyloučením je ohrožena zhruba třetina těchto domácností, k tomu si připočtěte velice nízkou úroveň vymahatelnosti práva. A to vyživovací povinnost neplní zhruba 40 % povinných rodičů. Zákon o zálohovaném výživném by tak měl alespoň částečně pomoci rodinám, které od povinného rodiče nedostávají řádně a včas soudem stanovené či schválené výživné. V neúplných rodinách žije 400 tisíc dětí, tedy 22 % všech dětí. Chudobou a sociálním vyloučením je přímo ohrožena třetina rodin samoživitelek, kterým často nezbývá nic jiného než si brát půjčky, žít na dluh a riskovat propad do začarovaného kruhu dluhových pastí a exekucí. Neúplné rodiny s dvěma a více dětmi jsou čtyřikrát častěji ohroženy chudobou než ostatní populace. Výrazné sociální a ekonomické rozdíly se projevují už v mateřské a základní škole. Tyto děti bývají vyloučeny ze školních výletů, z lyžařských kurzů, škol v přírodě, o prázdninách na táboře nebo na rekreaci si mohou nechat jen zdát. Aby neměly hlad, vyhlašují se na školní obědy pro chudé děti sbírky a speciální programy. Umíte si představit, co nastane, pokud ještě k tomu nedostanou výživné?“ řekla Semelová.
„Vymahatelnost práva je u nás značně problematická, soudní řízení velmi zdlouhavé – trvají i několik let a navíc bývají rozhodnutí soudu o výši výživného nepředvídatelná, každý soud rozhoduje jinak, zastoupení advokátem v soudním řízení o určení výživného je velmi drahé, takže (alespoň podle průzkumu Asociace neúplných rodin) nehrazené výživné vymáhá pouze 25 % osamělých rodičů. Pomoc ze strany státu by proto měla být mnohem výraznější,“ dodala. Pro zařazení bylo ale jen 36 poslanců z přítomných 164.
Většina politiků ignoruje vážnou situaci lidí z Písnice
Na program schůze nebyl zařazen ani další bod, navržený Semelovou, Prodej sídliště Písnice, pro jeho zařazení hlasovalo jen 60 zastupitelů z přítomných 162. „Vláda již rok úspěšně ignoruje existenční problém několika tisíc lidí bydlících na pražském sídlišti Písnice, který nyní hrozí přerůst v kauzu podobnou OKD a RPG byty. Záležitost je o to paradoxnější, oč více se nyní právě vládní sociální demokracie kasá, jaké že vyvine úsilí na řešení bytů OKD. Již několikrát jsem interpelovala v této věci jak ministra financí, tak premiéra. Stejně tak pan poslanec Koubek, který je starostou dané městské části. Zástupci iniciativy jednali s magistrátem – bezvýsledně, problémem se v dubnu zabýval sněmovní výbor pro sociální politiku, který svým usnesením vyzval ministra financí, aby zvážil připojení k určovací žalobě nájemníků. Dvanáctého června proběhlo jednání s předsedou vlády, který doporučil iniciativě podat na ministerstvo financí žádost o připojení k určovací žalobě a k podání návrhu na vydání předběžného opatření proti zápisu nového vlastníka na katastru nemovitostí. Zároveň slíbil, že se osobně bude o průběh vyřízení jejich žádosti zajímat. Namísto toho si s ministerstvem financí a s pražským magistrátem přehazují horký písnický brambor a obyvatelé je nezajímají,“ uvedla Semelová.
„ČEZ podle nich bral maximální sociální ohledy, když zařadil do výběrového řízení podmínky, které by zavázaly nového vlastníka ke slušnému zacházení s nájemníky, případně k solidní nabídce odprodeje bytů právě jim. Nový vlastník bytů společnost CIB RENTAL PÍSNICE s.r.o. se však k těmto podmínkám nezavázal. Vzhledem k nastavení veřejné soutěže musel ministr financí i premiér vědět, že šlo o velmi průhledný formální manévr, jenž měl zavřít ústa nepohodlným „potížistům“ z řad bouřících se nájemníků a některých médií. Již nyní přicházejí nájemníkům na dobu určitou návrhy nových nájemních smluv, obsahujících zvýšení nájmu o tisíce korun. Totéž očekávají v brzké době nájemníci se smlouvami na dobu neurčitou. Vláda se zaklíná zájmy soukromých akcionářů. Neměl by pro ni být prioritní spíš zájem českého státu, který bude muset vyplácet vysoké částky na příspěvky na bydlení, či zájem občanů? CIB RENT PÍSNICE, aniž by byla zapsána v katastru nemovitostí jako vlastník, už začala razantně zvyšovat nájmy, a to až o 50%, přičemž na svých webových stránkách se pyšní, že dosud vyhrála všechny soudní spory, které se zvyšování nájmů v bytech, jež získala do svého vlastnictví, týkaly. Při svém zastrašování zneužívá toho, že většina nájemníků na sídlišti je důchodového věku a že si nemůže dovolit velmi drahé právníky jako má CIB,“ pokračovala.
Přiblížila, o jakou firmu se jedná: „CIB RENT PÍSNICE s. r. o. je 100% vlastněna holandskou společností CIB GROUP N. V. se sídlem na Amsterdamském letišti Schiphol /Šiphol/ se základním kapitálem 1 mil. EUR. Ve výpisu z obchodního rejstříku této společnosti je jako jediný akcionář uvedena společnost IMFC Management, která sice stála jen při založení společnosti, ale která současně figuruje v nechvalně známých Panama papers. Svoji vlastnickou strukturu dokládá odkazem na média s tím, že majiteli jsou Alois Přibyl a Pavel Španko. Z výpisů z obchodních rejstříků, českého a holandského, to však nevyplývá. Pan Španko je uveden jako jednatel v CIB RENT PÍSNICE a pan Přibyl jako ředitel holandské CIB GROUP. Vlastnická struktura je tedy velmi nejasná. Základní jmění společnosti je 1,6 mil. Kč, přičemž kupuje sídliště s přibližně 3000 nájemníky za 1,2 mld. Kč. S ohledem na majetkovou strukturu kupujícího lze důvodně předpokládat, že jakékoliv další řízení ohledně těchto nemovitostí, včetně případného vymáhání škody, navrácení předešlého stavu apod., by bylo do budoucna velmi obtížné. Jak je možné, že společnost ze 70% vlastněná státem si vybere za partnera takovou firmu!?“
Projev pronesla 27. června, přičemž zdůraznila, že za dva dny, 29. června, končí lhůta pro definitivní převod písnického sídliště do rukou zmíněné firmy. „Pokud, přes výzvy poslanců a demonstrace zoufalých občanů, dosud vláda nejednala, má nyní Poslanecká sněmovna poslední příležitost ji k tomu přimět,“ uvedla. Projednání, podle Semelové, mělo mimo jiné vyústit v usnesení, respektive ve výzvu vládě, aby podala k příslušnému soudu návrh na vydání předběžného opatření na zamezení převodu majetku ze společnosti ČEZ a. s. na společnost CIB RENT PÍSNICE s. r. o, a to neprodleně tak, aby bylo zamezeno převodu majetku do 29. 6. 2017.
Hlasování o zařazení bodu k zálohovanému, respektive náhradnímu, výživnému:
http://www.psp.cz/sqw/hlasy.sqw?g=66586&l=cz
Hlasování o zařazení bodu k prodeji bytů na sídlišti Písnice: