Španělská vláda nechala zatknout osm španělských antifašistů bojujících za svobodu Donbasu
V pátek 27. února v brzkých ranních hodinách došlo na šesti místech Španělska k policejním zátahům, při kterých bylo zatčeno osm osob. Podle Augustina Rivase, představitele madridského Výboru na podporu antifašistické Ukrajiny, jde o radikálně levicové aktivisty, kteří bojovali na Ukrajině na straně doněckých a luganských povstalců proti armádním jednotkám kyjevské vlády a tzv. dobrovolnickým praporům přímo financovaným oligarchy. Rivas upozornil na skutečnost, že vláda ignoruje zapojení španělských občanů do bojů na straně Kyjeva a zacílila výhradně na bojovníky z řad levicových antifašistů.
Španělské ministerstvo vnitra potvrdilo novinářům, že všichni zatčení bojovali na Ukrajině „na stejné straně“, ale neposkytlo informaci, o jakou stranu konfliktu se jedná. Mezi zatčenými v Asturii, Katalánsku, Madridu a dalších oblastech mají být lidé s iniciálami R.M.P, A.A.M, A.I.B, S.B.V., A.R.S., B.L.M, H.A.P. a D.S.A. Obviněni jsou podle dostupných, oficiálně však nepotvrzených údajů z vraždy, nedovoleného držení zbraní a výbušnin a z jednání proti zájmům Španělska v zahraničí. Ministr vnitra označil zatčení za první evropskou operaci namířenou proti aktivitám zahraničních bojovníků v ukrajinském konfliktu. Podle Rivase nemají tato obvinění s realitou nic společného.
V případě R.M.P. a A.A.M se dozajista jedná o Rafaela Munoze Pereze z Asturie a Angela Arribase Matea (Davilla-Rivase) z Cartageny. Oba odletěli na Ukrajinu bojovat proti fašistům již 23. července loňského roku, v reakci na masakr pro-ruských demonstrantů v oděském domě odborů 2. května. 22-letý student Mateo působil ve Španělsku jako aktivista mládeže Španělské komunistické strany v rámci Sjednocené levice a později přestoupil do Lidové komunistické strany Španělska, 27-letý Perez byl od roku 2010 rovněž činný v mládeži Sjednocené levice a jinak pracoval jako sociální pracovník a profesionální záchranář. Oba poskytli rozhovor médiím, kde se přihlásili k tradici mezinárodních brigád bojujících proti fašistům ve španělské občanské válce (později se sami označili za brigádu Carlose Palomina na paměť šestnáctiletého madridského antifašisty zavražděného neonacistou v roce 2007. Sebou na Ukrajinu si kromě jiného přivezli vlajku 2. španělské republiky (1931-1939).
Podle dostupných údajů se španělští antifašisté organizovali v praporu Vostok a v Rudé jednotce 404 v rámci brigády Přízrak Alexeje Mozgovoje. Další se zadržených, Hector Arroyo, nicméně prohlásil, že se neúčastnil bojů, ale pomáhal s vykládáním kamionů s humanitární pomocí a její distribucí.
Španělští bojovníci v nedávném rozhovoru pro web Slavyangrad.org ohledně své účasti v ukrajinské občanské válce prohlásili: „Náš hlavní vojenský úkol bude skončen osvobozením budoucího státu Novorusko od fašistické sběře. Právě ta tuto válku vyvolala. A náš hlavní politický úkol je pomoci vytvoření Novoruska jako socialistického státu. Proto jsme součástí revolučních jednotek ozbrojených sil spolu s dalšími komunisty, kteří tu bojují. Rudá vlajka opět zavlaje vysoko nad Evropou“. Nyní čelí za své statečné, antikapitalistické postoje perzekuci ze strany konzervativní pravicové španělské vlády. Je přitom příznačné, že proti španělským neonacistům bojujícím jako dobrovolníci v neblaze proslulém praporu Azov se žádný policejní zátah nekonal.
Zákrok proti španělským antifašistickým dobrovolníkům zapadá do kontextu narůstající represe a agresivních opatření namířených proti levici, kterých se v poslední době v očekávání řeckého scénáře dopouští ustrašená španělská vládnoucí třída. V prosinci loňského roku postihly v rámci tzv. Operace Pandora domovní prohlídky a policejní nájezdy na sociální centra a squaty španělské anarchisty a nyní se v parlamentu plánuje schválení zákona výrazně ztěžujícího svolávání demonstrací a možnost obrany před policejní brutalitou.