Světové sociální fórum v brazilském Salvadoru ve znamení tvůrčích alternativ
Světovému sociálnímu fóru, které se letos v březnu uskutečnilo v brazilském Salvadoru a zúčastnilo se jej asi 80 tisíc lidí z různých zemí, byl věnován nedávný pražský seminář Spojenectví práce a solidarity. O své zážitky se podělili jeho účastníci Marek Hrubec, Roman Janouch, Miroslav Prokeš a účastnice Zuzana Uhde.
Marek Hrubec připomněl, že v Brazíii se v roce 2011 konalo i první Světové sociální fórum, tehdy v Porto Alegre, kde se uskutečnilo opakovaně. Rozdíl byl v tom, že tehdy to byly roky ve znamení rozmachu levice. „V roce 1999, po zvolení Huga Cháveze prezidentem Venezuely, začal levicový obrat v Latinské Americe, který ve světě nebyl takřka pět set let,“ uvedl. Doba vlády levice byla podle jeho slov ve znamení participace občanů na věcech veřejných, v době ekonomické krize vznikalo obrovské množství lokálních iniciativ. Progresivní je v tomto směru například město Porto Alegre.
Tato léta skončila rokem 2016, kdy byla pučem sesazena brazilská levicová prezidenta Dilma Rousseffová, po které nastoupil do té doby viceprezident z korupce obviněný Michel Temer. Kriminalizován je exprezident Lula Inácio da Silva, který je v současné době ve vykonstruovaném procesu ve vazbě, aby mu bylo zabráněno kandidovat v nadcházejících podzimních prezidentských volbách, v nichž by s přehledem vyhrál.
Světový základní příjem
Hrubec se zmínil i o velkém tématu, které letošním Světovým sociálním fórem rezonovalo – o světovém základním příjmu, který by byl vyplácen všem lidem a bez jakýchkoli podmínek. Na námitku z publika, že by na něj nemuselo být, reagoval tím, že je to věc přerozdělování od bohatých k chudým. Peníze jsou vždycky, jen mnohdy tam, odkud je třeba je přesměrovat. Připomněl, že v Brazílii byl v době vlády levice schválen zákon, který s postupným základním příjmem počítá – začal u těch nejchudších ve formě projektu Bolsa familia, kdy jsou chudým rodinám (po splnění podmínek, například povinného očkování či posílání dětí do škol) dávány pravidelně finanční příspěvky.
Zuzana Uhde řekla, že světový základní příjem by se neměl odvíjet od národnosti či občanství, protože tak by na něj nemohli dosáhnout lidé, kteří jsou na útěku, a sociální problém by se nadále prohluboval. Účastníci Světového sociálního fóra podle jejích slov debatovali i o tom, že v každém státě by byla výše zákldního příjmu odvozena od tamních nákladů na život. Za problematické označila, kdyby byl základní příjem realizován například jen ve Švýcarsku (kde ho nedávno odmítlo referendum), a to třeba ve výši 2 500 švýcarských franků, které tam chtěli. Nebylo by to morální, neboť Švýcarsko těží z toho, že je exponovaným daňovaným rájem, jsou tam daňové úniky a podobně. „I proto se hovoří o světovém základním příjmu,“ řekla Uhde.
Kritika policejního a vojenského násilí
Připomněla, že na Světovém sociálním fóru se diskutovala i feministická témata, bylo kritizováno policejní a vojenské násilí v chudých čtvrtích především Ria de Janeira, kdy se intervence konají pod zástěrkou boje proti kriminalitě a drogám. Účastníci fóra odsoudili vraždu radní Ria Marielle Franco, která hájila práva chudých, quuer komunity či africko brazilské komunity. Zkrátka utlačovaných. Vražda, která byla vykonána střelbou z auta, dosud nebyla vyšetřena. Zjistilo se jen, že kulky byly z kdysi ukradené zásilky policie, jejíž postup Marielle Franco často kritizovala.
Roman Janouch připomněl, že Světového sociálního fóra se zúčastnil i Lula nebo kandidátka brazilské komunistické strany na prezidentku Manuela D´Ávila, kterou Lula v kandidatuře podpořil. Konaly se i demonstrace. Fórum vyjádřilo solidaritu s Kurdy a Kurdkami v syrském Afrínu, kritizovány byly všechny války, globální kapitalismus, představeny byly různé tvůrčí alternativy. Janouch s Prokešem poděkovali europoslankyni Kateřině Konečné (KSČM), díky které se někteří účastníci delegace na festival dostali a česká delegace byla oficální součástí delegace europarlamentní skupiny GUE/NGL.