Tisková zpráva Ekumenické akademie: Statisíce dětí se podílí na produkci čokolády pro český trh
Praha, 12. června 2013 – Ve velkém množství předmětů denní potřeby se skrývá dětská práce. A nejen to. Je obsažena i v leckterém oblíbeném jídle.
Celosvětově míří do práce namísto do školy na čtvrt miliardy dětí, přičemž většina z nich pracuje v zemědělství. Právě na dnešek připadá Světový den proti dětské práci, který každoročně vyhlašuje Mezinárodní organizace práce.
Češi milují čokoládu. V průměru obyvatel Česka spořádá ročně 6 kg čokolády a ročně se za ni utratí 470 milionů Kč. Přitom téměř veškerá u nás spotřebovaná čokoláda byla vyrobena z kakaa neeticky vypěstovaného v rozvojových zemích. Nejhorším problémem je nucená dětská práce. V západní Africe pracují na kakaových plantážích téměř 2 miliony dětí – mnohdy v nebezpečných podmínkách a navíc bez výdělku.
Největší vliv na situaci pěstitelů mají velké nadnárodní společnosti obchodující s čokoládovými výrobky. Ty neustále zvyšují své zisky a zároveň stlačují výkupní ceny kakaa. Farmářům tak nezbývá než se podřídit, svou úrodu prodávat pod cenou a ke snižování nákladů využívat dětskou práci. „Oběťmi složitého obchodního řetězce jsou pěstitelé z rozvojových zemí. Situace je nejhorší v Ghaně a Pobřeží slonoviny, které jsou největšími dodavateli kakaa na světě,“ uvádí Jiří Silný, ředitel Ekumenické akademie.
Většina zisku, který čokoládový průmysl generuje, zůstává v Evropě a Severní Americe. Například z ceny jedné tabulky čokolády získávají pěstitelé v Ghaně a Pobřeží slonoviny pouhých 6 %. Naopak podíl na profitu společností obchodujících s čokoládou dosahuje téměř tří čtvrtin.
Efektivním řešením nerovných obchodních vztahů představuje spravedlivý obchod – fair trade. Ekumenická akademie se jeho prosazováním v Česku zabývá už deset let. Také díky tomu tu lze sehnat čokoládu vyrobenou v souladu s principy spravedlivého obchodu. I když má zatím podíl na českém trhu jen 3 %, její spotřeba neustále roste.
V případě zájmu jsme k dispozici pro poskytnutí dalších informací týkajících se dětské práce, pracovních podmínek v rozvojových zemích a fair trade.
KONTAKTY:
Markéta Vinkelhoferová, marketavink@ekumakad.cz, tel: 731 620 489
Veronika Bačová, kontakt pro média, veronika.bacova@ekumakad.cz, tel: 602 950 491