Ukrajina oficiálně odmítla jednat podle Minských dohod
Po schůzce kontaktních skupin prostřednictvím videokonference 14. května Ukrajina oficiálně odmítla udělit Donbasu zvláštní status ve své ústavě, jak po ní požadují Minské dohody, které podepsala. Toto odmítnutí bylo učiněno oficiální cestou, zprávou z jednání zveřejněnou na webových stránkách ukrajinského prezidenta Vladimíra Zelenského.
Vyjednávání v kontaktních skupinách jsou ve slepé uličce
Jak již panovaly obavy v prvních zprávách po skončení poslední schůze kontaktních skupin odehrávající se formou videokonference, vyjednávání s ukrajinskou delegací v „rozšířeném“ formátu nepřineslo žádné konkrétní výsledky. Ukrajinská delegace navíc podle ministryně zahraničí Doněcké lidové republiky (DLR) také pokračovala v rozbíjení jednání, s čímž začala již na předchozích setkáních.
„Brutální vystupňování počtu obětí mezi civilním obyvatelstvem, včetně pěti dětí, a ukrajinské nostalgické odkazování na bezpečnostní návrhy z roku 2018 dávají tušit, že Kyjev si přeje pokračovat v politice předchozího prezidenta Porošenka. Právě tato „politika“ vedla k nejhoršímu ostřelování území DLR a také k největšímu vyostření situace v průběhu vyjednávacího procesu. V době, kdy je mimořádně důležité shodnout se v co nejkratším čase na dalších opatření k sledování dodržování příměří, se zástupci Kyjeva snaží dovést celé jednání do absurdity, když tvrdí, že neobdržely naše návrhy těchto opatření. Rádi bychom jim tedy připomněli, že na předchozích jednání zástupci Ukrajiny nejen viděli tyto návrhy, ale také se aktivně účastnili diskuse, na jejich podkladě a rozhodli o odstranění nejdůležitějších bodů, zejména zákazu jakéhokoliv typu palby, průzkumných operací a podvratných aktivit i potřebě operační komunikace,“ uvedla ve své zprávě ministryně zahraničí DLR 14. května 2020.
DLR připomněla, že její prioritou pro práci Bezpečnostní kontaktní skupiny je schválení dalších opatření k posílení časově neohraničeného příměří a jeho monitorování. Čas ale ubíhá a Ukrajina odmítla podepsat jakýkoliv písemný závazek, že se zavazuje respektovat podmínky příměří.
Práce podskupin zabývajících se hospodářskými a humanitárními otázkami rovněž nebyla úspěšná, neboť noví ukrajinští zástupci se teprve začali seznamovat s předmětem jednání.
Ukrajina sabotuje jednání výměnou svých zástupců
Tato náhlá změna zástupců měla negativní dopad na práci kontaktních podskupin, které se zabývají politickými otázkami. Neboť noví zástupci nejen nedokázali přijít s datem, kdy mohou odevzdat své návrhy na zapojení Steinmeierovi formulace do ukrajinské legislativy, ale jejich odmítnutí představit své pozice na papíře také znamená, že celá práce musí začít od znovu.
„Navzdory široké mediální kampani spuštěné ukrajinskými úřady, která se týkala efektivity rozhodnutí částečně vyměnit a také rozšířit delegaci svých vyjednavačů v Minsku, se nedošlo k žádnému pokroku. A to se dalo celkem očekávat, protože Kyjev už při různých příležitostech změnil své zástupce, ale vždycky to jen bránilo fungujícímu jednání. Za podmínek, že ukrajinská strana odmítá dodat své návrhy písemně, musí noví zástupci začít rozhovory prakticky od nuly. Dochází k opětovnému posuzování a diskutování věcí, které už byly předtím odsouhlaseny,“ sdělila Natalia Nikoronová, zástupkyně a ministryně zahraničí DLR.
Dokonce i koordinace pracovních postupů kontaktních skupin se změnila na měření sil, protože ukrajinská delegace přišla s návrhy, které jdou proti Minským dohodám.
„Výsledkem je, že čas určený na jednání není využíván ke konstruktivní práci, ale na dokazování zástupcům Ukrajiny, že ten a onen jejich návrh není přijatelný,“ prohlásila Nikoronová.
Ukrajina odmítla doplnit ústavu o zvláštní status Donbasu
Zatímco ministryně zahraničí DLR vyzvala Ukrajinu k učinění progresu v politických záležitostech Minských dohod, a zejména v otázce ukotvení zvláštního statusu Donbasu v její ústavě, oficiální zpráva o průběhu jednání zveřejněná na webových stránkách ukrajinského prezidenta nenechává nikoho na pochybách, že se Minské dohody dostaly do naprosté slepé uličky.
Prvním šokujícím zjištěním byla skutečnost, že v textu o průběhu jednání úplně chybí zmínky o delegacích DLR a Luganské lidové republiky (LLR) a zpráva zmiňuje pouze Rusko, Ukrajinu a OBSE! Takže hned od začátku je to s jednáním špatné, když Minské dohody jasně říkají, že Ukrajina musí vyjednávat přímo se dvěma lidovými republikami!
Vymazání delegací dvou lidových republik jasně ukazuje, že Ukrajina nemá o jednání s nimi zájem, a potvrzuje to co k této věci začátkem května uvedl Andrej Jermak. Když Kyjev selhal se svojí klamnou představou, že bude vyjednávat sám se sebou prostřednictvím loutkových zástupců z Donbasu, tak jednoduše vymazal oficiální představitele DLR a LLR, kteří nicméně byli na jednání kontaktních skupin reálně přítomni! To je naprosté delirium a popírání skutečnosti!
Zpráva pak přichází s tlačením se do otevřených dveří, když požaduje neomezený přístup misí OBSE a Červeného kříže k ukrajinským vězňům drženým na území DLR a LLR. To ale už přece dávno platí, jak ukázaly předchozí výměny vězňů!
Místo toho, aby požadovali, co už dávno bylo uděláno, by Ukrajina udělala mnohem lépe, kdyby se zaměřila na ty problémy, kde se neučinilo to, co učiněno být mělo. V tomto směru nám nicméně zpráva dává jasný obrázek o skutečných úmyslech Kyjeva naplnit to, k čemu se sám zavázal.
Proto také po odstavcích konejšivé propagandy zaměřené na to, aby si lidé mysleli, že Ukrajina tlačí na zavedení Minských dohod, se zpráva úplně přestává ovládat a ukazuje skutečnou pozici Ukrajiny v celém jednání.
V prvé řadě jde o to, že opětovně žádá o získání kontroly nad hranicí s Ruskem dříve, než dojde k místním volbám. Ale Minské dohody a Steimeierova formulace, které v obou případech Ukrajina podepsala, jsou ve věci pořadí, v kterém je třeba tyto body naplnit, zcela jasné: napřed mají proběhnout volby a teprve potom je kontrola hranic předána Ukrajině!
Kde se ale slepá ulička Minských dohod ukázala v celé nahotě, je další věta, kterou uvádíme v plném rozsahu:
„Ještě jednou, ukrajinská strana vylučuje možnost zahrnout zvláštní status pro Donbas [DLR a LLR – poznámka překladatele] do Ústavy Ukrajiny.“
Tedy řečeno bez obalu, Ukrajina oficiálně odmítla zahrnout zvláštní status Donbasu do své ústavy, jak požaduje 11. bod Minských dohod, které Ukrajina podepsala!
Ve světle této zprávy je podle mě čas, aby se Francie a Německo přestaly tvářit, že zde nejsou jasné důkazy, že Ukrajina nikdy nenaplní Minské dohody, a ukončily celou tuhle diplomatickou maškarádu, která nic neřeší a nikdy nic nevyřeší. Kyjev prostě oficiálně odmítl naplnit jeden z klíčových bodů politické části těchto dohod. Ti, kteří požadovali konečný důkaz, že Ukrajina není skutečně ochotná naplnit Minské dohody, ho nyní dostali naservírovaný.