• Úvodní stránka
  • Kdo jsme
  • Články
  • Právní poradna
    • Občanské právo
    • Pracovní právo
    • Správní právo
    • Právní rady pro aktivisty
    • Novinky a články
    • Zákony a příručky
  • Publikace
  • Odkazy
  • Kontakty
  • Kemp
facebook

25
ČVC
2022

Ukrajinská reforma pracovního práva je ještě nebezpečnější, než dřív

Štítky: Odbory a pracoviště, Pracovní právo, Ukrajina
Autor: Sociální hnutí Ukrajiny
komentář : vypnuto

Ofenzíva na zaručené mzdy a ochranu před nezákonným propouštěním pokračuje. Návrhy zákonů o reformě práce přijaté 12. května se po revizi staly pro pracující ještě nebezpečnějšími. Nová verze zákonů s sebou nese riziko zbavení zaměstnanců vykonávajících vojenskou povinnost práva na zachování mzdy, snížení nákladů zaměstnavatelů za neoprávněné propouštění a snížení výše náhrad za prodlení při konečném vyúčtování. K tomuto výsledku přispěli zejména zákonodárci Galina Treťjaková a Vadym Struněvič. Uprostřed pekla války se poslanci rozhodli vybudovat ráj pro zaměstnavatele

Jak se změnil kontext pracovní reformy?

Od přijetí dvou návrhů zákonů jako základu došlo k řadě událostí, které ovlivňují kontext reformy práce. Tomuto rezonujícímu tématu se věnovaly rubriky desítek masmédií: jak ukrajinských (Sotsportal, Pryamiy, Glavpost, KyivVlada, From-UA, ApNews, Apostrof, Poglyad, UBR, DebetKredit, Accountant911), tak zahraničních (Cross Border Talks, Global Voices, SinPermiso, OpenDemocracy, Arbetet). Této problematice věnovala pozornost řada odborníků (Valeria Gudiy, Dmytro Onuchenko, Andriy Pavlovskyi). Naprostá většina publikací uznává, že společnost odmítá myšlenky liberalizace trhu práce.

Zaktivizovalo se umisťování „reklamních“ publikací pochybné kvality, které téměř doslovně reprodukují loňské kampaně. Argument se scvrkává na skutečnost, že inovace umožní, aby obchodní zdroje vynaložené na administrativu byly směrovány na potřeby výroby. Ale jakým zázrakem půjdou peníze do výroby, a ne do kapsy majitele? Bez kontroly odborů je marné doufat v odpovědné chování zaměstnavatelů.

Jak víte, globální odbory negativně hodnotí přepisování pracovní legislativy, aniž by se zohledňovaly názor pracujících. Možná to byla jejich obava z pokusů omezit lidské právo na práci, co brzdilo reformní zápal v předvečer udělení statusu kandidátské země na členství v EU Ukrajině.

Petice za odvolání z funkce šéfky specializovaného výboru Nejvyšší rady se stala pro autorku asociálních činů Galinu Treťjakovou osobní výzvou. Ihor Dyadyura, který prosazoval dravé iniciativy ze strany vlády, přišel o post náměstka ministra hospodářství Ukrajiny.

Ale ve skutečnosti jsou až dva nebezpečné protipracovní dokumenty připraveny pro druhé čtení a mohou být přijaty každou chvíli. Jedná se o následující návrhy zákonů Ukrajiny:

— Ke změně některých legislativních aktů Ukrajiny o zjednodušení úpravy pracovněprávních vztahů v oblasti malého a středního podnikání a snížení administrativní zátěže podnikatelské činnosti č. 5371 ze dne 13. 4. 2021 (návrh č. 5371);

— O změně některých legislativních aktů Ukrajiny o optimalizaci pracovněprávních vztahů č. 7251 ze dne 6. dubna 2022 (návrh č. 7251).

Na webu parlamentu se 15. června objevily srovnávací tabulky s aktualizovaným obsahem návrhů zákonů. Některým autoritativním odborníkům se podařilo prohlásit, že projekt č. 5371 nyní plně vyhovuje standardům EU a ILO. To je ale vyvráceno stejnými závěry hlavního právního oddělení Nejvyšší rady. „Vylepšování“ dokumentů služebníky kapitálu mělo většinou „kosmetický“ charakter a místy vedlo ke zhoršení postavení pracujícího lidu. Kromě H. Treťjakové provedl nejtoxičtější pozměňovací návrhy její zástupce v „sociálním“ výboru V. Struněvič, obviněný z účasti na korupčních schématech. Na jaké změny byste si tedy měli dát pozor?

Návrh č. 5371: „zjednodušená“ smlouva a mizerná náhrada

Tento návrh vyvolal pobouření kvůli myšlence uzavřít konkrétní pracovní smlouvy v podnicích do 250 zaměstnanců, na které se nevztahují obecné záruky definované zákoníkem práce Ukrajiny. Jak uvedl Hlavní právní odbor VR, „přílišná individualizace podmínek pracovní smlouvy“ s sebou nese rizika diskriminace zaměstnanců. Zaměstnavatel totiž může zaměstnancům vykonávajícím stejnou práci stanovit různé mzdy, jiné podmínky pro výkon práce přesčas a různé pracovní režimy. Jak je uvedeno v odst. 5 Závěru, zákon nadále poskytuje „neomezené možnosti ukončit pracovní smlouvu z podnětu zaměstnavatele“. To zahrnuje následující ustanovení: (1) zaměstnavatel má právo dát zaměstnanci výpověď s náhradou; (2) ke „zjednodušenému“ odvolání se nevyžaduje souhlas volené odborové organizace; (3) Strany mohou ve smlouvě určit další důvody pro ukončení nebo ukončení pracovní smlouvy.

1. Zjednodušení regulace. Pojem „smluvní režim úpravy pracovněprávních vztahů“ byl v textu nahrazen neméně pokryteckým pojmem „zjednodušený režim úpravy pracovněprávních vztahů“. Je jasné, že zjednodušení se ukázalo jako krajně jednostranné. Zároveň bylo na naléhání samotného předsedy Nejvyšší rady Ruslana Stefančuka vyloučeno absurdní pravidlo, že na vztahy mezi zaměstnanci a zaměstnavateli lze aplikovat obecná ustanovení občanského zákoníku o smluvních vztazích.

2. Odpočívej bez peněz. Jednak bylo odstraněno pravidlo o možnosti odkladu dovolené za podmínek uvedených v pracovní smlouvě. Nicméně změny čl. 49-5 zákoníku práce: mzda zaměstnancům za celou dobu dovolené za kalendářní rok nesmí být vyplacena před nástupem dovolené, pokud tak stanoví pracovní nebo kolektivní smlouva (novela č. 89 od V. Struněviče). Je možné, že zaměstnanci budou čekat na peníze na dovolenou po dovolené.

3. Zlevňování libovůle. Změn doznaly články upravující právo zaměstnavatele ukončit „zjednodušenou“ pracovní smlouvu (čl. 49-8 zákoníku práce). Objevilo se pravidlo, podle kterého musí být ukončení pracovní smlouvy z podnětu zaměstnavatele provedeno… s odůvodněním (uvedením důvodů). Je nepravděpodobné, že se budete moci proti takové výpovědi odvolat, protože zákon nestanoví žádné požadavky na doložení! Pokud v předchozí verzi návrhu musel zaměstnavatel v případě „bezdůvodného“ propuštění vyplácet náhradu ve výši 3 minimálních platů, nyní se navrhuje, aby tato částka byla vyplácena, pouze pokud délka trvání služby pro zaměstnavatele přesahuje jeden rok. Je-li odpracovaná doba kratší než jeden měsíc, dostane zaměstnanec 0,5násobek minimální mzdy (novela V. Struněviče č. 188).

Návrh č. 7251: Pozastavení zůstává, záruky pro vojáky jsou zrušeny

Tento návrh zákona byl méně kritizován, protože přinesl jak některé výhody pro zaměstnavatele, tak minimalizoval hrozby zákona č. 2136 o stanném právu. Návrh č. 7251 umožní zaměstnavatelům propustit zaměstnance v případě nepřítomnosti delší než 4 měsíce a v případě poškození podniku v důsledku nepřátelství. Zástupci oligarchů při „optimalizaci“ dokumentu úplně zapomněli na dělníky: došlo k oslabení norem, které měly bránit zneužívání pozastavení pracovní smlouvy.

1. Pozastavení je na dlouhou dobu. Předpokládalo se, že pozastavení pracovní smlouvy bude povoleno pouze se souhlasem vojensko-civilní správy. Jakmile bude projekt schválen jako celek, museli by zaměstnavatelé, kteří pozastavili smlouvy, získat ex post schválení těchto rozhodnutí. Ale v nové verzi smlouvy bude platit pouze pozastavení smluv s úředníky státních orgánů a orgánů místní samosprávy. Ostatní zaměstnanci získají právo, nebudou-li s přerušením souhlasit, obrátit se na Státní službu práce, jejíž úředníci budou moci po dohodě s vojenskou správou vydat zaměstnavateli příkaz. To znamená stanovit presumpci práva vlastníka. Mechanismus je těžkopádný a jeho důsledky pro zaměstnance jsou nejisté, zdůrazňuje hlavní právní oddělení. Novelizován je také zákon č. 2136, který umožňuje zaměstnavatelům nezávisle stanovit 6denní pracovní týden (novela č. 125 G. Treťjakové). V současné době to vyžaduje rozhodnutí vojenského velení.

2. Zasáhnout vojáky. Pravidlo o zkrácení dodatečné placené dovolené pro bojovníky na 7 kalendářních dnů bylo vyloučeno. Bylo však rozhodnuto odvolat další záruku: záruku stanovenou v čl. 119 zákoníku práce, pravidlo, které ukládá zaměstnavateli povinnost udržovat výdělky mobilizovaných zaměstnanců (novela č. 75 G. Treťjakové).

3. Cena za porušení. Dodatek č. 73 V. Struněviče, který snižuje výši náhrady za zpoždění konečného vyúčtování, bude mít hmatatelné důsledky. V současné době, pokud zaměstnavatel neprovede výpočet mzdy v den výpovědi, může zaměstnanec inkasovat náhradu ve výši průměrného výdělku za každý den prodlení až do dne skutečného výpočtu (§ 117 zákoníku práce). Maximální doba, za kterou bude možné kompenzaci účtovat, bude podle novely pouze 6 měsíců. To zužuje právo na právní ochranu a odrazuje zaměstnavatele od včasného vyplácení finančních prostředků .

Popsané novinky, pokud budou schváleny ve druhém čtení, zničí pracovněprávní systém, a to zase může prohloubit společenskou krizi. Zvítězí ambice odporných poslanců a nenasytnost zaměstnavatelů nad zájmy těch, kteří pracují a chrání Ukrajinu? Hlas lidu proti těmto projektům by měl být hlasitější než kdy jindy. Koneckonců, cena za chybná politická rozhodnutí bude pro zemi, její ekonomiku a bezpečnost příliš vysoká.

Vitaly Dudin, kandidát právních věd

https://rev.org.ua/trudova-reforma-staye-shhe-nebezpechnishoyu/

Profilový obrázek
O autorovi

Komentáře

comments

Social Share

  • google-share

Právní poradna

Zápis závazku prodat v budoucnu nemovitost do katastru

28 září, 2021

Minusové hodiny - nepravidelně rozvrhovaná pracovní doba

27 září, 2021

Má zaměstnavatel nárok na náhradu při vracení pracovní pomůcky?

15 srpna, 2021

Odkazy

Nadcházející akce

  • Momentálně nejsou naplánované žádné akce
AEC v1.0.4

Kalendář akcí

AEC v1.0.4

Štítky

Afrika Akce Amerika Antifašizmus Antikapitalismus Antirasizmus Armáda Asie Blízký východ Bydlení Česká politika čína Ekologie Ekonomika Evropa Evropská unie Filosofie Historie imperialismus Kultura Latinská Amerika Levá perspektiva Levice Média Německo Odbory a pracoviště Palestina Politika Potraviny Praha Protivládní hnutí Rozhovor Rusko Školství Socialismus Sociální otázky Společnost Spravedlnost Svět Ukrajina válka Vězeňství Z domova Zdravotnictví Ženy a gender

Video

Levá Perspektiva o.s.

Občanské sdružení na obranu sociálně vyloučených, upozaděných a
diskriminovaných lidí včetně prevence sociální exkluze. Provozujeme
levicový, informačně-publicistický web a internetovou právní poradnu.
Aktivně vystupujeme proti fašismu, rasismu, homofobii a všem formám
diskriminace.

Aktuální články

Veřejný sektor v Německu vstoupil do výstražné stávky

16 března, 2023

Británie si stále myslí, že je impériem, ale císař je nahý

16 března, 2023

Otřes amerického finančního světa po pádu dvou velkých bank

15 března, 2023

Protestní pochod dělníků a studentů v Ekvádoru

15 března, 2023

140 let od úmrtí Karla Marxe

14 března, 2023

Archivy

  • Březen 2023
  • Únor 2023
  • Leden 2023
  • Listopad 2022
  • Říjen 2022
  • Září 2022
  • Srpen 2022
  • Červenec 2022
  • Červen 2022
  • Květen 2022
  • Duben 2022
  • Březen 2022
  • Únor 2022
  • Leden 2022
  • Prosinec 2021
  • Listopad 2021
  • Říjen 2021
  • Září 2021
  • Srpen 2021
  • Červenec 2021
  • Červen 2021
  • Květen 2021
  • Duben 2021
  • Březen 2021
  • Únor 2021
  • Leden 2021
  • Prosinec 2020
  • Listopad 2020
  • Říjen 2020
  • Září 2020
  • Srpen 2020
  • Červenec 2020
  • Červen 2020
  • Květen 2020
  • Duben 2020
  • Březen 2020
  • Únor 2020
  • Leden 2020
  • Prosinec 2019
  • Listopad 2019
  • Říjen 2019
  • Září 2019
  • Srpen 2019
  • Červenec 2019
  • Červen 2019
  • Květen 2019
  • Duben 2019
  • Březen 2019
  • Únor 2019
  • Leden 2019
  • Prosinec 2018
  • Listopad 2018
  • Říjen 2018
  • Září 2018
  • Srpen 2018
  • Červenec 2018
  • Červen 2018
  • Květen 2018
  • Duben 2018
  • Březen 2018
  • Únor 2018
  • Leden 2018
  • Prosinec 2017
  • Listopad 2017
  • Říjen 2017
  • Září 2017
  • Srpen 2017
  • Červenec 2017
  • Červen 2017
  • Květen 2017
  • Duben 2017
  • Březen 2017
  • Únor 2017
  • Leden 2017
  • Prosinec 2016
  • Listopad 2016
  • Říjen 2016
  • Září 2016
  • Srpen 2016
  • Červenec 2016
  • Červen 2016
  • Květen 2016
  • Duben 2016
  • Březen 2016
  • Únor 2016
  • Leden 2016
  • Prosinec 2015
  • Listopad 2015
  • Září 2015
  • Srpen 2015
  • Červenec 2015
  • Červen 2015
  • Květen 2015
  • Duben 2015
  • Březen 2015
  • Únor 2015
  • Leden 2015
  • Prosinec 2014
  • Listopad 2014
  • Říjen 2014
  • Září 2014
  • Srpen 2014
  • Červenec 2014
  • Červen 2014
  • Květen 2014
  • Duben 2014
  • Březen 2014
  • Únor 2014
  • Leden 2014
  • Prosinec 2013
  • Listopad 2013
  • Říjen 2013
  • Září 2013
  • Srpen 2013
  • Červenec 2013
  • Červen 2013
  • Květen 2013
  • Duben 2013
  • Březen 2013
  • Leden 2013
  • Prosinec 2012
  • Listopad 2012
  • Říjen 2012
  • Září 2012
  • Srpen 2012
  • Červenec 2012
  • Červen 2012
  • Květen 2012
  • Duben 2012
  • Březen 2012
  • Únor 2012
  • Únor 2010
  • Leden 2010
  • Prosinec 2009
  • Listopad 2009

Štítky

Afrika Akce Amerika Antifašizmus Antikapitalismus Antirasizmus Armáda Asie Blízký východ Bydlení Ekologie Ekonomika Evropa Evropská unie Filosofie Historie imperialismus Kultura Latinská Amerika Levice Levá perspektiva Liberec Média Odbory a pracoviště Palestina Politika Potraviny Praha Protivládní hnutí Rozhovor Rusko Socialismus Sociální otázky Společnost Spravedlnost Svět Ukrajina válka Vězeňství Z domova Zdravotnictví Česká politika čína Školství Ženy a gender
© 2013 Levá perspektiva, o.s. Všechna práva vyhrazena.