UNICEF: V Jemenu zemře dítě každých deset minut
komentář : vypnuto
Z Jemenu se stalo „živoucí peklo pro děti“, v němž každý rok zemře na podvýživu a jednoduše odvratitelné nemoci 30 tisíc dětí, prohlásil Geert Cappelaere, oblastní ředitel Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF) pro Blízký východ a severní Afriku.
Cappelaere promluvil během nedělní tiskové konference v Ammánu poté, co navštívil Jemen, a řekl, že „Jemen je dnes živoucím peklem ne pro 50 nebo 60 procent dětí – je živoucím peklem pro každého chlapce a každou dívku v Jemenu.“
Podle zprávy UNICEF dnes trpí akutní podvýživou 1,8 milionu jemenských dětí mladších pěti let a každý den se v těžké podvýživě nachází na 400 tisíc dětí. Cappelaere rovněž prohlásil, že „30 tisíc dětí zemře v Jemenu každý den na podvýživu“ a dodal, že „zároveň každých deset minut zemře v Jemenu dítě na nemoc, které by bylo možné jednoduše zabránit.“
Cappelaere po návštěvě v nemocnici al-Thawra, poslední zbývající oficiální nemocnici v al-Hudaja, poznamenal, že „chronickou podvýživou trpí polovina jemenských dětí mladších pěti let a více než milion těhotných a kojících žen trpí chudokrevností.“
„Když tyto ženy porodí, tak ví, že jejich děti mají nízkou porodní váhu a začínají tak celý koloběh podvýživy vedoucí k chronické podvýživě a všem důsledkům, které to na zdraví těchto dívek a chlapců zanechá.“ Zdůraznil, že tato čísla „nás všechny varují, do jak vážné situace jsme se dostali.“
Cappelaere vyzval válčící strany, aby ještě tento měsíc zahájily mírové rozhovory a odsouhlasily příměří a „nesmírně potřebnou“ cestu Jemenu k míru.
Navzdory rostoucímu mezinárodnímu tlaku na ukončení konfliktu, který přivedl Jemen na pokraj hladomoru, došlo k zesílení bojů u rebely drženého přístavního města Hodeida v Rudém moři, přes který do Jemenu proudí 70 procent dovozu. Proto OSN vyzývá k mírovým rozhovorům. Angelina Jolie, zvláštní zmocněnkyně Agentury OSN pro uprchlíky (UNHCR) rovněž vyzvala k okamžitému a dlouhodobému příměří a hájila potřebu celosvětové, životně důležité pomoci jemenským uprchlíkům. Jolie zdůraznila, že „mezinárodní komunita se o ukončení krize v Jemenu stará hanebně pomalu,“ a dodala, že „sledujeme situaci zhroucení Jemenu až do stádia, kdy se nachází na pokraji lidmi vyvolaného hladomoru a čelí nejhorší epidemii cholery, kterou svět zažil za několik desítek let.“