Úpadek a rezignace – vysvědčení vlády pravice
6. srpna představila koalice Social Watch na tiskové konferenci národní zprávu za rok 2012 s titulem „Úpadek a rezignace“. Zpráva na zhruba třiceti stranách monitoruje vývoj v oblasti sociálního rozvoje a rovnosti pohlaví v uplynulém roce, přičemž se zabývá jak celkovou ekonomicko-sociální situací tak jmenovitě specifickými otázkami vzniku strukturální nezaměstnanosti a třídy „pracujících chudých“ – prekariátu, analýzou vztahů mezi profesní drahou mužů a žen a jejich důchodovým zabezpečením po neúspěšné reformě a také vývozem zbraní z ČR.
V úvodní části Zprávy se kolektiv autorů pouští do popisu vývoje hlavních sociálních a ekonomických ukazatelů v minulém roce. Ekonomka Ilona Švihlíková v rámci analýzy hospodářské situace konstatuje bezprecedentní propad spotřeby domácností, vysokou inflaci a propad všech segmentů hospodářství. V některých odvětvích jde přitom o chronickou krizi (stavebnictví) a jako celek se ekonomika ČR stále nachází pod svým vrcholem v roce 2008. Velký problém představuje také nezaměstnanost, zejména v některých regionech (Jeseníky).
V rámci rodinné a sociální politiky připomněla Linda Sokačová řadu neoliberálních reforem, které zhoršily postavení sociálně zranitelných skupin obyvatelstva, často však došlo k jejich zrušení (nucená bezplatná práce nezaměstnaných), nebo zpětné revizi (zrušení souběhu pobírání rodičovského příspěvku a příspěvku na péči pro rodiče hendikepovaných dětí – od konce roku 2012 je opět umožněno). Zpráva zmiňuje také zhoršení situace rodin s dětmi a pečujících žen z nízkopříjmových skupin v oblasti bydlení. V ČR stále neexistuje koncepce sociálního bydlení na celostátní úrovni a kvete byznys s chudobou v předražených ubytovnách s mizernou úrovní bydlení.
Vedle celkového propadu životní úrovně a sociálního postavení většiny obyvatel došlo podle Saši Uhlové v minulém roce k dalšímu, specifickému zhoršení postavení romské menšiny. Dále se zhoršuje situace sociálně vyloučených lokalit, jako jsou např. ústecké Předlice. Politici, úředníci a vlastníci domů odmítají řešit situaci chudých a zanedbaných čtvrtí. Celková frustrace většiny obyvatel z politického a sociálního vývoje ve spojení s místními problémy zanedbaných čtvrtí a rasismem vedla podobně jako v roce 2011 na několika místech k protiromským demonstracím a pokusům o pogromy (Břeclav, Duchcov). K podobným akcím začalo docházet i v místech, které mají k sociálnímu vyloučení daleko (České Budějovice – Máj).
Marcela Adamusová v rámci genderového aspektu sociálního vývoje konstatuje mírné zlepšení, pokud jde o zastoupení žen v krajské politice, které však stále nedosahuje ani 20%. Pozitivem je obnovení činnosti Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů.
V oblasti ochrany životního prostředí konstatuje Daniel Vondrouš velmi špatné čerpání peněz na ekologické projekty vinou nečinnosti Ministerstva životního prostředí, blokování mezinárodních ekologických iniciativ a dlouhodobě problematické fungování Národního parku Šumava. Pozitivem je pokračování programu zateplování domů, Zelná úsporám.
Za jedno z největších negativ posledního vývoje Zpráva považuje rostoucí beznaděj a rezignaci veřejnosti. Lidé jsou z nekonečných korupčních afér zcela otráveni, poslední protivládní demonstrace vykazují pouze malou účast a řada nevládních organizací se drží od politiky stranou.
Zajímavou součást zprávy tvoří analýza sociologa Jana Kellera o tzv. nové vlně dekonverze, nárůstu počtu lidí, kteří ve stávající sociální struktuře nemohou najít uplatnění a sociální uznání. Vzrůstá jak počet pracujících chudých tak osob ohrožených chronickou nezaměstnaností, kam patří lidé po padesátce, ale i mladí po škole bez praxe. Ani dosažení vysokoškolského vzdělání již mnohdy nechrání před nemožností uplatnit se za stávajících podmínek vlády a reprodukce kapitálu na pracovním trhu. K této situaci navíc dochází ve chvíli, kdy tradiční mechanismy integrace a sociální soudržnosti – odbory a systém celoživotní práce a sociální stát – čelí ohrožení a cílené destrukci ze strany neoliberálních politických sil. Hrozí nám ekonomická válka všech proti všem.
Radka Dudová ve Zprávě zkoumá efekt zmíněných neoliberálních reforem v oblasti důchodového zabezpečení s důrazem na rozdílné dopady na ženy a muže. Dochází k závěru, že reformy podporující vyšší ekvivalenci výše důchodů k předchozí výši platů, prodlužování rozhodného období pro stanovení výše důchodů (na období od 18. let až do doby přiznání důchodů) a nižší redistribuci od bohatých k chudým oslabují vzhledem k nerovnému postavení žen na pracovním trhu pozici žen, penzistek ve srovnání s muži. Plánovaný II. pilíř důchodového zabezpečení fungující na principu kapitálového spoření (z genderově nerovných mezd) by postavení žen ještě více znehodnotil.
V poslední kapitole zprávy kritizují Pavel Tkáč a Milan Štefanec pokračující vývoz českých zbraní do států a oblastí s rozsáhlým porušováním lidských zpráv nebo ozbrojenými konflikty. ČR vyvážela v roce 2011 zbraně například do Spojených arabských emirátů, Saudské Arábie, Egypta, Etiopie, Izraele, Ázerbájdžánu a Uzbekistánu. V minulosti se české zbraně použily v rámci rusko-gruzínské války o jižní Osetii a rovněž držely u moci Mubarakovu i Kaddafího diktaturu. Vývoz zbraní nejeví ani minimální známky transparentnosti a nepodléhá veřejné kontrole.
Social Watch je mezinárodní koalice občanských organizací zaměřená na vymýcení chudoby a jejích příčin, ochranu životního prostředí, boj proti diskriminaci a za naplňování sociálních a lidských práv. V ČR ji tvoří Ekumenická akademie Praha, Gender Studies, Fórum 50%, NESEHNUT9, Masarykova demokratická akademie, Alternativa 50+, Eurosolar a Trast pro ekonomiku a společnost.
Celou Národní zprávu Social Watch pro ČR za rok 2012 naleznete ke stažení ZDE