• Úvodní stránka
  • Kdo jsme
  • Články
  • Právní poradna
    • Občanské právo
    • Pracovní právo
    • Správní právo
    • Právní rady pro aktivisty
    • Novinky a články
    • Zákony a příručky
  • Publikace
  • Odkazy
  • Kontakty
  • Kemp
facebook

22
ÚNO
2021

USA a Evropa na kolenou, Číně se předpokládá vysoký růst

Štítky: čína, Ekologie, Ekonomika, Svět
Autor: Telesur
komentář : vypnuto

Mezinárodní měnový fond (MMF) předpovídá, že 60 % růstu světové ekonomiky v roce 2021 připadne na Čínu. Pro Spojené státy bude lepší snažit se si to u Číny nerozházet.

Nejnovější zpráva MMF obsahuje překvapující sdělení. Zatímco podle očekávání uvádí, že světová ekonomika v roce 2020 poklesne s mediánem odhadů poklesu na 4,4 %, a příští rok se vydá znovu růst s 5,2 %, již velmi zajímavý je odhad, že celých 60 % z tohoto růstu si připíše jediná země: Čína. MMF uvádí, že v roce 2020 Čína rostla o 1,9 %, o 0,9 procentních bodů více než předpokládala červnová zpráva MMF. V roce 2021 má podle odhadů MMF růst ekonomika Číny o 8,2 %. To je mnohem více, než je odhad pro Spojené státy činící 3,1 %. MMF uvádí: „Zatímco oživení v Číně proběhne rychleji, než se původně očekávalo, dlouhý návrat světové ekonomiky k předpandemické úrovni zůstane náchylný na možná selhání.“ Cesta k předchozímu vrcholu tak bude podle MMF „pravděpodobně dlouhá, nejistá a plná možných zvratů zpět.“ Ve skutečnosti se ukazuje, že druhá vlna infekce a uzávěrek koncem roku 2020 v Evropě a stále rostoucí křivka nakažených a mrtvých ve Spojených státech nedávaly a nedávají šanci k oživení ani na konci roku 2020 ani v roce 2021.

Obtíže s očkováním na covid-19 znamenají, že Evropa, Japonsko ani Severní Amerika nemají reálné výhledy vrátit se k významnému růstu. Koncem října se v Evropě zadrhly rozhovory o oživovacím hospodářském balíčku a nejistota kolem Brexitu podtrhla chaos na komerčních a finančních trzích. Více stimulů a další nákup dluhopisů Evropské centrální banky určitě udrží lodě ekonomiky na hladině, ale již je neumožní pevně kormidlovat k růstu. Japonská banka vyjadřovala nejistotu jak k vývoji na konci roku 2020 tak pro celý letošní rok. Vláda premiéra Jošihida Sugy již není ochotná vyhlásit další podpůrný balíček, ačkoliv dříve nebo později to stejně bude muset udělat. Spojené státy mají problémy samy se sebou, mezi dubnem a červnem 2020 jejich ekonomika poklesla o 9 % a není moc naděje na rychlé dorovnání těchto ztrát. Také hektické prezidentské volby v závěru roku přispěly k nejistotě, ale i nadějím na změnu, nicméně všeobecně se počítá s tím, že jistého zlepšení situace nelze dosáhnout, nebude-li pandemie pod kontrolou.

Průmysl chipů

V protikladu k tomu se v Číně vrací život do normálu, vnitřní turistika zažívá růst a obchodní aktivita se vrátila na předpandemickou úroveň. Americká obchodní válka, která si začátkem roku 2020 připsala proti Číně určité úspěchy, se nyní jeví spíše poškozovat zájmy samotných amerických výrobců. Světová obchodní organizace některá opatření této obchodní války zrušila. Vláda Spojených států se snažila zbavit své závislosti na dodavatelském řetězci zahrnujícím Čínu a zlomit pozici čínských technologických firem. Jedním z použitých nástrojů bylo zabránit americkým výrobcům chipů, jako je třeba Intel, prodávat počítačové chipy čínským firmám, jako je třeba Huawei. Nátlak z Washingtonu nyní zabránil americkým společnostem dodat čínské firmě Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) stroje na výrobu počítačových chipů. Peking se v uplynulých třiceti letech snažil o rozjetí vlastní průmyslové výroby chipů. V dnešní situaci kvůli omezením nastoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem vynaložila čínská vláda velké úsilí vytvořit společnosti vyrábějící chipy, například HiSilicon. Čím ostřejší byla omezení proti Číně, tím tvrději pracoval čínský stát i podnikatelská komunita na vytvoření domácích průmyslových kapacit. Tato skutečnost brzy popožene čínský růst a způsobí další pokles americké ekonomiky.

V posledních dvou desetiletích utratila čínská vláda na podporu svých společností vyrábějících chipy okolo 50 miliard amerických dolarů. Společnosti jako Cingua Unigroup a SMIC obdržely od vlády obrovské prostředky na vytvoření čínského chipového segmentu. Přesto však do dnes pouze 27 % chipů používaných čínskými firmami pochází ze samotné Číny; díra, kterou bude třeba v případě úplného výpadku dodávek chipů od amerických společností zacelit, je tedy hodně velká. Komise pro národní rozvoj a reformu v Číně vydala pokyn, že firmy nemají mrhat prostředky a musí se soustředit na vývoj nových technologií. Vzhledem k historii čínského průmyslu, zejména zkušenosti, s jakou se stal světovým lídrem ve využití sluneční energie, je pravděpodobné, že se brzy stane bezmála soběstačným i ve výrobě chipů. To hluboce zasáhne dnešní praktický monopol amerických firem na výrobu těchto komponentů. Růst chipového sektoru dále popožene celkový růst čínské ekonomiky. Jenom málo lidí v Číně si dnes myslí, že se jejich budoucnost nejeví v zářivějších barvách než budoucnost jiných zemí.

Zelená cesta

V září minulého roku se čínský prezident Si Ťin-pching zavázal, že země dosáhne v roce 2060 uhlíkové vyváženosti. Na půdě Valného shromáždění OSN Si prohlásil: „Cílíme dosáhnout vrcholu produkce oxidu uhličitého před rokem 2030 a uhlíkové neutrality před rokem 2060.“ Pokud toto Čína zvládne, pak vzkřísí k životu dnes prakticky mrtvé Pařížské dohody o klimatických změnách z roku 2015. Profesor Zhang Xiliang z Univerzity Cingua v Pekingu uvedl, že země bude muset do roku 2060 zdvojnásobit svoji výrobu elektrické energie, ale nikoliv pomocí zdrojů na fosilní paliva, ale pomocí nových slunečných, větrných, jaderných a vodních elektráren. Vláda se zavázala vydat na tento přechod obrovské částky, především pak na klíčové opuštění elektráren spalujících uhlí.

Pro Siho není zelená agenda nějakým novým koníčkem. Již v době, kdy byl tajemníkem Žejianského provinčního výboru Komunistické strany Číny, prohlásil, že „průzračné vody a svěží hory představují neocenitelné bohatství.“ Šlo o hlasité volání po ochraně životního prostředí. Čínské emise oxidu uhličitého na jednotku hrubého domácího produktu (HDP) se od roku 2005 snížily o polovinu; lze očekávat, že v příštím desetiletí dojde k podobnému propadu. Pozorovatelé již konstatují, že pokud se Číně podaří být do roku 2060 uhlíkově vyrovnanou zemí, pak budou splněny i různé závazky učiněné ohledně vypouštění skleníkových plynů. Jak pokud jde o příspěvek k světovému růstu, tak pokud jde o snížení celkového vypouštění skleníkových plynů, se dnes Čína jeví jako zachránce řešící problémy světa.

Koncem října proběhlo 5. plenární zasedání 19. Ústředního výboru Komunistické strany Číny. Na programu byl plán růstu v době 14. pětiletého plánu (2021-2025), především rozvoj dlouhodobých cílů podporujících ekonomický růst. Třináctý pětiletý plán (2016-2020) splnil do něj vkládaná očekávání, například celkové navýšení HDP na 100 bilionů juanů (15 bilionů amerických dolarů) v roce 2019 a nárůst HDP na hlavu na hodnotu 10 tisíc dolarů. V tomto období HDP rostlo především díky rozvoji čínského technologického sektoru zahrnujícího sítě 5G, BeiDou navigační satelitní systém, vlastní výrobu chipů a rozvoj průmyslu dopravních letadel (který vyprodukoval letadlo C919). To vše věštilo Číně dobrý osud. Problémem zůstává, jak si Spojené státy, které v tuto dobu prochází velkým ekonomickým poklesem, poradí s rychlým tempem čínského růstu a jejím technologickým náskokem. Čínská vláda prohlásila, že bude pokračovat do nových špičkových technologií, mezi nimi i do zelených technologií. Tyto vládní výdaje zajistí, že Čína vyvine nové technicky špičkové produkty včetně robotů a vysokorychlostních vlaků. Kombinace těchto vládních výdajů s americkými bariérami vzniklými v rámci obchodní války umožní Číně zaměřit se na vlastní design a výrobu komunikačních prostředků a ekologických technologií.

Součástí plánovacího procesu byla i diskuse investic do technologií i do podpory čínského přístupu k řešení světových záležitostí. Čína se zavázala podporovat lidovou vakcínu a zabránit očkovacímu nacionalismu (praktikovanému Západem) a také zajistit nízkoúročené nebo bezúročné rozvojové fondy, které by s očkováním pomohly silně zadluženým státům. Z pohledu západních velvyslanectví vypadá tento přístup jako svádění západní populace, ale když se na to díváme z pohledu Siho vládního kabinetu, jde o peníze vynaložené na zlepšení životní úrovně obyvatel Číny. Je to právě tento přístup – obrany myšlenek socialistického rozvoje – který vede ke skutečnosti, že v tomto roce Čína zachrání svět z krize. Pokud Čína odpouští dluhy jiných států, vytváří dopravní síť napříč Asií a Evropou a pumpuje prostředky do vytvoření infrastruktury na celém kontinentu, pak se Číně bezpochyby podaří zachránit svět.

Na druhou stranu Spojené státy se zuby nehty snaží pokračovat v určitém druhu války proti Číně. Ale válka jakéhokoliv druhu si nezíská podporu ani ve Spojených státech, zejména když bude Čína muset vypálit jednu ze svých raket Dong Feng proti americké vojenské lodi narušující její výsostné vody. Pro USA by bylo lepší soustředit se na to, co dělá Čína dobře a dojít s ní k smíru, aby plody ekonomické aktivity daly obyčejným Američanům právo na rozhodování o své vlastním životě místo toho, aby ti jen dřeli na stále větší pohodlí svých superboháčů.

Profilový obrázek
O autorovi

Komentáře

comments

Social Share

  • google-share

Právní poradna

Zápis závazku prodat v budoucnu nemovitost do katastru

28 září, 2021

Minusové hodiny - nepravidelně rozvrhovaná pracovní doba

27 září, 2021

Má zaměstnavatel nárok na náhradu při vracení pracovní pomůcky?

15 srpna, 2021

Odkazy

Nadcházející akce

  • Momentálně nejsou naplánované žádné akce
AEC v1.0.4

Kalendář akcí

AEC v1.0.4

Štítky

Afrika Akce Amerika Antifašizmus Antikapitalismus Antirasizmus Armáda Asie Blízký východ Bydlení Česká politika čína Ekologie Ekonomika Evropa Evropská unie Filosofie Historie imperialismus Kultura Latinská Amerika Levá perspektiva Levice Liberec Média Německo Odbory a pracoviště Palestina Politika Potraviny Praha Protivládní hnutí Rozhovor Rusko Školství Socialismus Sociální otázky Společnost Spravedlnost Svět Ukrajina válka Z domova Zdravotnictví Ženy a gender

Video

Levá Perspektiva o.s.

Občanské sdružení na obranu sociálně vyloučených, upozaděných a
diskriminovaných lidí včetně prevence sociální exkluze. Provozujeme
levicový, informačně-publicistický web a internetovou právní poradnu.
Aktivně vystupujeme proti fašismu, rasismu, homofobii a všem formám
diskriminace.

Aktuální články

Intenzivní protesty proti plánům české vlády zvýšit věk odchodu do důchodu

25 dubna, 2023

Stažení cel EU na ukrajinské obilí selhalo, protože východoevropské země vystoupily do opozice

24 dubna, 2023

Boje v Chartúmu ohrožují poslední pokus o příměří

22 dubna, 2023

Po přijetí penzijní reformy vyšli francouzští pracující opět do ulic

18 dubna, 2023

Stávka bezpečnostních pracovníků letišť v Německu

17 dubna, 2023

Archivy

  • Duben 2023
  • Březen 2023
  • Únor 2023
  • Leden 2023
  • Listopad 2022
  • Říjen 2022
  • Září 2022
  • Srpen 2022
  • Červenec 2022
  • Červen 2022
  • Květen 2022
  • Duben 2022
  • Březen 2022
  • Únor 2022
  • Leden 2022
  • Prosinec 2021
  • Listopad 2021
  • Říjen 2021
  • Září 2021
  • Srpen 2021
  • Červenec 2021
  • Červen 2021
  • Květen 2021
  • Duben 2021
  • Březen 2021
  • Únor 2021
  • Leden 2021
  • Prosinec 2020
  • Listopad 2020
  • Říjen 2020
  • Září 2020
  • Srpen 2020
  • Červenec 2020
  • Červen 2020
  • Květen 2020
  • Duben 2020
  • Březen 2020
  • Únor 2020
  • Leden 2020
  • Prosinec 2019
  • Listopad 2019
  • Říjen 2019
  • Září 2019
  • Srpen 2019
  • Červenec 2019
  • Červen 2019
  • Květen 2019
  • Duben 2019
  • Březen 2019
  • Únor 2019
  • Leden 2019
  • Prosinec 2018
  • Listopad 2018
  • Říjen 2018
  • Září 2018
  • Srpen 2018
  • Červenec 2018
  • Červen 2018
  • Květen 2018
  • Duben 2018
  • Březen 2018
  • Únor 2018
  • Leden 2018
  • Prosinec 2017
  • Listopad 2017
  • Říjen 2017
  • Září 2017
  • Srpen 2017
  • Červenec 2017
  • Červen 2017
  • Květen 2017
  • Duben 2017
  • Březen 2017
  • Únor 2017
  • Leden 2017
  • Prosinec 2016
  • Listopad 2016
  • Říjen 2016
  • Září 2016
  • Srpen 2016
  • Červenec 2016
  • Červen 2016
  • Květen 2016
  • Duben 2016
  • Březen 2016
  • Únor 2016
  • Leden 2016
  • Prosinec 2015
  • Listopad 2015
  • Září 2015
  • Srpen 2015
  • Červenec 2015
  • Červen 2015
  • Květen 2015
  • Duben 2015
  • Březen 2015
  • Únor 2015
  • Leden 2015
  • Prosinec 2014
  • Listopad 2014
  • Říjen 2014
  • Září 2014
  • Srpen 2014
  • Červenec 2014
  • Červen 2014
  • Květen 2014
  • Duben 2014
  • Březen 2014
  • Únor 2014
  • Leden 2014
  • Prosinec 2013
  • Listopad 2013
  • Říjen 2013
  • Září 2013
  • Srpen 2013
  • Červenec 2013
  • Červen 2013
  • Květen 2013
  • Duben 2013
  • Březen 2013
  • Leden 2013
  • Prosinec 2012
  • Listopad 2012
  • Říjen 2012
  • Září 2012
  • Srpen 2012
  • Červenec 2012
  • Červen 2012
  • Květen 2012
  • Duben 2012
  • Březen 2012
  • Únor 2012
  • Únor 2010
  • Leden 2010
  • Prosinec 2009
  • Listopad 2009

Štítky

Afrika Akce Amerika Antifašizmus Antikapitalismus Antirasizmus Armáda Asie Blízký východ Bydlení Ekologie Ekonomika Evropa Evropská unie Filosofie Historie imperialismus Kultura Latinská Amerika Levice Levá perspektiva Liberec Média Německo Odbory a pracoviště Palestina Politika Potraviny Praha Protivládní hnutí Rozhovor Rusko Socialismus Sociální otázky Společnost Spravedlnost Svět Ukrajina válka Z domova Zdravotnictví Česká politika čína Školství Ženy a gender
© 2013 Levá perspektiva, o.s. Všechna práva vyhrazena.