V Argentině byla unesena a mučena učitelka, která vařila pro děti obědy
komentář : vypnuto
Učitelka z Buenos Aires byla unesena a únosci na její tělo vytetovali do krve nápis „Už žádné hrnce“ jako narážku na to, že organizovala obědy pro studenty v době 40% chudoby uprostřed pokračující krize argentinské ekonomiky.
V Argentině dochází k tomu, že protestující učitelé jsou mučeni za bezplatné rozdávání školních obědů. Učitelka ve Vzdělávacím středisku (ECE) 801 nacházejícím se na samém okraji Buenos Aires byla ve středu 12. září při odchodu z práce směrem domů unesena. Tři mužští útočníci nacpali Corinu De Bonisovou do vozdila, nasadilo ji masku a vyrylo ji na břicho ostrým nástrojem španělsky slova „Už žádné hrnce“. Muži pak De Bonisové hrozili smrtí a sdělili ji, že má „být zticha“ – teprve pak ji pustili.
Jednotné odbory pracovníků ve vzdělávání v Buenos Aires (Suteba) únos a mučení učitelky z ECE 801 odsoudily. Ve stejném zařízení o pouhé dva měsíce dříve došlo k výbuchu plynu, který způsobil smrt dvou lidí. „Tyto zbabělé akce… nezastaví legitimní snahu o důstojnost našich lidí,“ řekl sekretář Suteby Roberto Baradel na středeční tiskové konferenci. Prohlásil, že to co se stalo, „je velmi vážné“.
De Bonisová a další učitelé z CEC organzovali poslední tři měsíce pro děti z domů nedaleko školy 801 zdarma školní obědy, protože škrty vlády ve vzdělávacím systému způsobily, že školy nemají topení ani teplá jídal. K jejich překvapení si pro jídlo začali chodit i členové komunity, kteří si v době, kdy se argentinské ekonomika potácí v recesi, nemohou dovolit opatřit jídlo.
Guvernérka provincie Buenos Aires, konzervativní politička Maria Eugenia Vidalová, sdělila, že její úřad zahájí, pokud jde o pozadí útoku vyšetřování. „Poskytneme také De Bonisové psychologickou pomoc,“ ujistila.
Komise paměti v provincii Buenos Aires vydala prohlášení, v němž organizace „vyjadřuje mimořádné znepokojení nad únosem a mučením,“ které si učitelka musela prožít. „Únos a mučení Coriny je netolerovatelné a je to důsledek oficiálních praktik a charakteru veřejné debaty, která diskredituje pracovníky ve školství, znevěrohodňuje jejich postoje a omezuje jejich právo na protest, co pak podporuje, legitimizuje a podněcuje represivní akce a násilí vůči nim,“ píše se v komuniké.
Od převzetí úřadu osekal argentinský prezident Mauricio Macri dotace na energie a vodu a zavedl sérii dalších škrtacích opatření včetně omezení starobních důchodů, zrušení tisíců pracovních míst ve veřejném sektoru a zmražení mezd s cílem snížit veřejný deficit a v konečném důsledku si usmířit mezinárodní investory a MMF, od něhož si vláda půjčila 50 miliard dolarů. Tato politika vedla k znehodnocení pesa na úroveň 40 pesos za dolar a inflace dosáhla minulý rok 25-30 procent. Vláda v neúspěšné snaze stabilizovat hospodářskou situaci vyprodala od července přes miliardu pesos a zvedla úrokovou míru na 60 procent.
Minulý týden jeho vláda zkonsolidovala několik ministerstev, mezi nimi Ministerstvo školství, které iniciovala v Buenos Aires velké protestní akce. Učitelé se minulý týden rozhodli ukončit svoji iniciativu, když obdrželi sérii výhrůžek smrtí a násilím. Koncem srpna dokonce dostali telefonickou výhrůžku, aby „přestali jebat s hrnci“, což oznámili na policii. Vláda poskytla sendviče se šunkou a sýrem a kousky ovoce, ale to bylo podle učitelů málo.
„Děti potřebují pořádně jíst. Začali jsme pro ně vařit teplé obědy za dary od učitelů, rodin, obchodníků a odborů Suteba a od Asociace státních pracovníků (ATE)“, řekla Leila Mendel Revillová, ředitelka CEC801. Vedle omezení dodávek plynu má podle ní škola problémy i s dodávkami vody a stavem infrastruktury.
Podle Revillové byly výhrůžky směřovány i vůči dalším školám v okolí a učitelkám bylo sděleno, aby „se vrátily k učení“ a „nelezli do politiky.“ Jedna matka, která pomáhá s přípravou jídla, místním médiím sdělila, že „tyto hrozby jsou politické. Nechtějí, aby se vědělo, jaký zde máme hlad.“
Začátkem tohoto měsíce vydal Dětský fond OSN (UNICEF) zprávu, podle které dnes 40 procent argentinské mládeže žije v chudobě ve srovnání s nějakými 25 procenty u celé populace. Úředníci UNICEF urgovali vládu, aby „upřednostnila a posílila financování sociální ochrany a zdvojnásobila úsilí ve prospěch dětí (nebo bude čelit) obrovským důsledkům týkajících se dětí a dospívajících.“
Již před začátkem argentinského školního roku minulého března požadovaly učitelské odbory nárůst mezd a vložení ustanovení do jejich pracovních smluv, které by zajistily růst mezd podle inflace. Ve čtvrtek a pátek učitelé stávkovali proti útokům i nízkým mzdám, což už je skoro dvacátý den, kdy došlo v tomto roce k zastavení práce.