V Praze proběhla krátká pieta za oběti masakru v Oděse
V neděli 2. listopadu uplynulo právě půl roku od tragických událostí v ukrajinské Oděse. Zde došlo 2. května k vyhrocenému střetu mezi místními odpůrci popřevratové vlády prezidenta Turčynova a premiéra Jaceňuka a většinou z Kyjeva a západní Ukrajiny dopravenými aktivisty Majdanu, kterým asistovaly i zástupy místních a charkovských ultrapravicových fotbalových ultras. Střet vyústil v útok aktivistů Majdanu na budovu odborů, v níž se skrývali odpůrci popřevratové vlády a pro-ruští aktivisté. Po zásahu Molotovovými koktejly skončila budova v plamenech. V důsledku udušení resp. otravy dýmem, ale také na zranění způsobená střelnými zbraněmi, pádem z oken a bitím zemřelo minimálně 36 osob.
Oděský masakr se stal vedle střelby na Majdanu a následného svržení prezidenta Janukovyče jedním ze zlomových momentů první fáze ukrajinské krize, která následně vyústila v občanskou válku. Stejně jako postřílení více než stovky lidí na hlavním kyjevském náměstí nedošlo ani v případě událostí v Oděse ze strany kompetentních ukrajinských úřadů nikdy k jejich důkladnému, transparentnímu vyšetření, zveřejnění výsledků a potrestání viníků. V otázce průběhu celého 2. května a zejména samotného útoku na dům odborů tak zůstává řada zásadních nejasností, dokonce není s určitostí znám ani přesný počet obětí a jejich jména. Mnoho lidí z tzv. Kulikova pole (zastřešující platforma oděských odpůrců Majdanu) se ostatně dodnes pohřešuje.
Jisté ovšem je, že pomajdanovské, personálně prolustrované úřady v Oděse i Kyjevě zjevně nemají zájem se k této události vracet jiným způsobem, než že za ni učinily v posledku zodpovědné „pro-ruské separatisty“ a potažmo samotné Rusko. Lidé, kteří měli to štěstí, a podařilo se jim ukrýt se mimo dům odborů, nebo požár v domě odborů přežili, se dnes potýkají se snahou o svojí kriminalizaci ze strany ukrajinské tajné služby. Patří k nim i oděský levicový aktivista organizace Borotba, Alexej Albu, který si z 2. května odnesl zranění, aby byl následně vyšetřován a před zatčením se zachránil pouze útěkem na Krym. Rozhovor s ním věnovaný událostem v Oděse i jeho politickému aktivismu v nejbližší době zveřejníme na stránkách Levé perspektivy.
Půlroční smutné výročí každopádně nezůstalo nepovšimnuto. V Praze se organizátoři ze skupin Anti-Majdan Praha a Evropané proti válce rozhodli pojmout vzpomínku na ně jako pietu a memento proti etnickému i jinému násilí, fašismu a válce.
U petičního stánku Anti-Majdanu na Staroměstském náměstí, kde je možné podepsat mj. petice na podporu prezidenta Zemana za jeho postoje ke krizi na Ukrajině, nebo petici za vystoupení České republiky z NATO, se v neděli v patnáct hodin sešlo pár desítek aktivistů a zainteresovaných občanů zapálit svíčku jako vzpomínku na ty, kteří zemřeli 2. května v Oděse, ale také na tisíce dalších obětí ukrajinského konfliktu.
K lidem promluvila spisovatelka a protirestituční a protiválečná aktivistka, Lenka Procházková. Podle ní došlo mlčením a nezájmem hlav evropských států o masakr v Oděse k překročení meze, za níž začíná cesta k bezpráví. Podle Procházkové musí občané v celé Evropě přestat mlčet k projevům ohrožujícím výsledky staletých snah o budování svobodnější a demokratičtější společnosti, jinak se stanou spoluviníky neradostné budoucnosti našich dětí.
Publicista a sociolog Marek Řezanka si posteskl, že při oceňování osobností u příležitosti svátku 28. října nezazněla jména lidí, kteří na Ukrajině zemřeli v boji proti fašismu. Také média věnují mrtvým z Oděsy jen minimum prostoru, a proto je dobře, že se u stánku zapálilo poměrně dost svíček připomínajících tyto oběti. Podle Řezanky je problémem, že školy neučí o podstatě toho, co je fašismus, co se dělo ve 30. letech v Evropě a jak se fašisté dostali k moci. Vzhledem k roli dnešních západních „demokracií“ na Ukrajině a stejných západních „demokracií“ ve 30. letech (a zdaleka nejen v době Mnichova) to byla připomínka více než trefná!
Na závěr akce došlo k uctění mrtvých z Oděsy minutou ticha, poděkování ze strany organizátorů a oznámení dalších aktivit, které pražský Anti-Majdan a další organizace plánují pořádat.