Ve volbách na Donbasu uspěly stávající hlavy států
komentář : vypnuto
11. listopadu se v Doněcké lidové republice (DLR) a Luganské lidové republice (LLR) konaly navzdory panice a pokryteckým prohlášením „západních demokracií“ regulérní volby Hlav státu a poslanců zákonodárných sborů známých jako Lidové sověty. Šlo o první volby na území lidových republik od listopadu 2014, přičemž konání samostatných komunálních voleb na území neuznaných republik je fakticky znemožněno Minskými ujednáními. Na konání parlamentních a prezidentských voleb se ovšem tato ujednání, přes mediální prskání Američanů, NATO a jejich vazalů včetně České republiky, nevztahují, takže dohody s Minsku, které Ukrajina vesele porušuje již čtyři roky, tu obcházeny nebyly.
V DLR zvítězil ve volbách Hlavy států z pěti kandidátů a kandidátek stávající držitel úřadu Denis Pušilin kandidující za společenské hnutí Doněcká republika, když získal 60,85 procent hlasů. Pušilin (narozený v roce 1981v Makajevce) má již v politice značné zkušenosti; Od 19. května 2014 působil jako předseda Nejvyššího resp. Lidového sovětu DLR, a to až do 18. července 2014, kdy při politických a vojenských turbulencích na tuto funkci rezignoval. 2. listopadu 2014 byl nicméně opět zvolen poslancem Lidového sovětu DLR, 14. listopadu 2014 se stal jeho místopředsedou a 11. září 2015 pak znovu jeho předsedou. Od 7. září 2018 po zavraždění Alexandra Zacharčenka se stal z rozhodnutí Lidového sovětu úřadující Hlavou DLR. Zároveň již od 9. září 2014 pracoval jako stálý zástupce DLR při mírových jednáních v Minsku.
Pušilinovou prioritou pro budoucí období vývoje DLR je pokračování ve strategickém programu Síla Donbasu, který byl schválen v květnu 2018. V jeho rámci již došlo například k zvýšení mezd zaměstnanců veřejného sektoru a snížení cen pohonných hmot. Plán rozvoje DLR dále předpokládá mj. vznik sto tisíc nových pracovních míst do roku 2022 nebo zlepšení výběru daní.
Za Pušilinem se umístili další kandidáti, Roman Chramenkov s 14,2 %, Jelena Šiškinová s 9,3 %, Roman Jeftifejev se 7,75 % a Vladimír Medvěděv s 6,5 %. 1,5 % hlasovacích lístků bylo neplatných.
Ve volbách do Lidového sovětu získalo 74 křesel (+6 oproti roku 2014) sociální hnutí Doněcká republika, k němuž patřil i zavražděný prezident Alexandr Zacharčenko. 26 zbývajících křesel (-6 oproti roku 2014) obsadilo sociální hnutí Svobodný Donbas. Novými poslanci byli zvoleni např. předseda Odborové federace DLR Maxim Paršin, předseda Organizace zdravotně postižených Jaroslav Lisobej, předseda Svazu spisovatelů DLR Fjodor Berezin, předsedkyně Výkonného výboru hnutí Doněcká republika Natalia Volkovová, nebo neúspěšní kandidáti na Hlavu státu, Jelena Šiškinová a Roman Chramenkov.
V LLR zvítězil ve volbách Hlavy státu s 68,3 % stávající držitel úřadu Leonid Pasečník, který tuto pozici zastává od 24. listopadu 2017. Předtím pracoval od 9. října 2014 jako ministr národní bezpečnosti LLR. Ve volbě porazil vyzyvatele Olega Kovala (16,55 %), Natalii Sergunovou (7,95 %) a Ludmilu Rusnakovou (5,9 %).
Pasečník za svoji prioritu označil pokračování v pětiletém rozvojovém plánu LLR, který pokrývá časové období let 2018-2023. Zejména zdůraznil zajištění bezpečnosti státu, politickou, kulturní a hospodářskou spolupráci s Ruskem a boj proti korupci. Jeho protikandidáti vyzvedli investice do průmyslu a zemědělství i rozvoj školství a ochranu životního prostředí.
Ve volbách do Lidového sovětu uspělo sociální hnutí Mír Lugansku (74,12 %), zatímco vyzyvatelé z Luganského ekonomického svazu získali něco přes čtvrtinu hlasů. Dosud měl Mír Lugansku 70 % poslaneckých míst. Obě společenská hnutí spolu nicméně v současné situaci spolupracují.