Venezuela odchází z Organizace amerických států
Ve čtvrtek 27. dubna začal proces odchodu Venezuely z Organizace amerických států (OAS). Důvodem se podle ministryně zahraničí Delcy Rodríguezové staly nejnovější pokusy této organizace sídlící ve Washingtonu o intervenci ve vnitřních záležitostech Venezuely.
„Oznámili jsme, že pokud budou pokračovat intervence a nerespektování naší suverenity, okamžitě vypovíme zakládací listinu OAS a zahájíme proces definitivního odchodu Venezuely z této organizace,“ sdělila Rodríguezová pro venezuelskou televizi s tím, že již padlo rozhodnutí v tomto směru.
Ministryně zahraničí vydala toto oznámení poté, co se Stálá rada OAS rozhodla na svém mimořádném zasedání 26. dubna uspořádat setkání ministrů členských zemí k „podiskutování současné situace ve Venezuele“. Z 34 členských států hlasovalo pro tento krok 19 zemí, 10 hlasovalo proti, 3 země se zdržely a 1 nehlasovala. Podle venezuelského velvyslance při OAS, Samuela Moncady, činily Spojené státy vůči řadě členských zemí nátlak, aby je donutily hlasovat pro tuto rezoluci vměšující se do vnitřních záležitostí Venezuely.
„Tato schůzka se koná v prostředí donucování členských států OAS“, uvedl Moncada s tím, že „tlak ze strany mocné vlády měl zjevně úspěch, jak můžeme vidět i v médiích“. Moncada rovněž zdůraznil, že kromě těchto manévrů se generální tajemník OAS Luis Almagro otevřeně vyslovil pro zahraniční intervenci ve venezuelských domácích záležitostech.
Podle velvyslance Venezuela trvá na tom, že rezoluce přijatá Stálou radou OAS 26. dubna představuje pokus o vměšování a odporuje zakládací listině organizace, která uvádí, že OAS nebude vstupovat do vnitřních záležitostí žádné ze členských států. Novináři DPA mezitím upozornili na fakt, že pokud by se proces trvající cca dva roky skutečně dokončil, byla by Venezuela první zemí, která by na základě vlastního rozhodnutí opustila OAS, protože Kuba byla v době studené války z organizace na nátlak USA vyloučena a ačkoliv bylo toto rozhodnutí v roce 2009 zrušeno, kubánské úřady daly najevo, že se do OAS nemíní vrátit. Stálá rada OAS zatím neurčila, kdy se oznámené setkání ministrů uskuteční. Naopak na žádost venezuelské ministryně zahraničí se 2. května uskutečnila v El Salvadoru schůze ministrů zahraničí států CELAC. Na tomto setkání Venezuela prezentovala důkazy o útocích na demokratických a ústavní pořádek země a o intervenčních akcích ohrožujících venezuelskou nezávislost, suverenitu a mír.
Opoziční skupiny vedou v posledních týdnech násilné pouliční protesty, které si [k 27. dubnu] vyžádaly 26 mrtvých a více než 430 zraněných stejně jako velké škody na obchodech a veřejných budovách. Venezuelský prezident Maduro přijal v prezidentském paláci Miraflores tisíce mladých lidí, kteří pochodovali pro mír a proti vlně násilí, která zachvátila zemi. „Kde je v ulicích chavismus, tam je i klid. Kde pochoduje revoluční mládež, tam je mír“, prohlásil prezident Maduro. Ten dále rovněž vyzval mládež země, aby „se sjednotila k zachování míru, k obraně veřejného vzdělávání, k obraně práva na práci, na sportovní vyžití, na tělovýchovu, hudbu, radost, štěstí a klidný život“.
Převzato z: http://en.granma.cu