Venezuela úspěšně poráží chudobu!
Zatímco další země regionu Jižní a střední Ameriky bojují s extrémní chudobou, někdy zasahující až 53 procent obyvatel, jako je tomu v Haiti, Bolívarovská Venezuela snížila procento lidí v krajní chudobě na 4,9. Stalo se tak navzdory ekonomickým turbulencím roku 2015 díky masivním sociálním investicím a iniciativě, jak uvedl viceprezident pro sociální rozvoj, Gladys Requena.
Když byl v roce 1998 prvně zvolen prezidentem Venezuely Hugo Chavez, žilo v extrémní chudobě 21 % obyvatel Venezuely. Od té doby se pod socialistickou vládou Chavezovy strany PSUV podařilo díky různým „misím“ a iniciativám zlepšit životní podmínky milionů lidí.
„Velká bytová mise“, kterou založil bývalý venezuelský prezident Hugo Chavez v roce 2011, již do dnešních dnů odevzdala s 80% cenovou dotací zhruba 742 tisíc bytů lidem, kteří dříve obývali otřesné chatrče slumů nebo žili v kovových kontejnerech a na ulici. Pomáhá tak bojovat s desítky let trvajícím bytovým deficitem, který bolívarovská revoluce zdědila po předchozích vládách. Jenom v jediný den, 4. listopadu 2015, odevzdala vláda uživatelům v devíti venezuelských státech a v hlavním městě Caracasu 966 bytů v panelových domech, kde každý byt o celkové rozloze 72 metrů čtverečních disponuje třemi ložnicemi, obývacím pokojem, jídelnou, kuchyní, dvěma koupelnami a prádelnou.
Prezident Maduro se vsadil, že si oholí svůj ikonický knír, pokud k 31. 12. 2016 Venezuela nedosáhne jednoho milionu takto postavených a odevzdaných bytů. Pouze v Caracasu se nyní dostavuje 12 464 bytů. Vedle toho se milionům Venezuelanů zlepšilo prostředí v okolí jejich bydliště díky okrašlovací misi Barrio Nuevo Tricolor.
Zdravotnická mise Barrio Adentro („Ve své čtvrti“) založená již v roce 2003 umožnila do dnešních dnů 705 milionů bezplatných návštěv praktického lékaře. Ve své první fázi se zaměřila na zpřístupnění zdravotní péče obyvatelům dělnických čtvrtí, slumů a vzdálených venkovských oblastí. Do roku 2006 tak s pomocí kubánské vlády a jí vyslaných lékařů vzniklo bezmála dva tisíce ambulancí praktických lékařů v místech, kde lidé měli velmi omezené možnosti jít se vůbec léčit k lékaři. Do dnešních dnů stoupl počet těchto ordinací na více než deset tisíc!
V dalších letech pokračovala vláda druhou, třetí a čtvrtou etapou mise Barrio Adentro, během nichž bylo vytvořeno 1170 rehabilitačních a diagnostických center, zlepšeno vybavení 160 již existujících nemocnic a vytvořeno 16 nových, vysoce specializovaných nemocničních zdravotních zařízení, mezi nimiž je nejznámější Latinskoamerická nemocnice dětské kardiologie Gilberto Rodrigueze Ochoy v Caracasu. V ní se od roku 2006 bezplatně léčilo s komplikovanými srdečními problémy na 8000 dětí nejen z Venezuely, ale i z Nikaraguy, Hondurasu, Kolumbie a dalších zemí. V řadě případů zde proběhly operace nedostupné ve většině rozvojových zemí světa.
Výdaje na sociální projekty pokračují navzdory domácí i mezinárodní opozici k redistribučním projektům venezuelské vlády. Tato opozice vede proti vládě ekonomickou válku prostřednictvím inflace, keťasení a nelegálního vyvážení zboží. Bez ohledu na to venezuelský viceprezident Jorge Arreaza prohlásil na setkání států Latinské Ameriky a Karibiku, CELAC, že v následujících letech dojde k úplnému vymýcení extrémní chudoby v zemi.
Ze stránek http://www.telesurtv.net vybral, přeložil a doplnil Nikola Čech