Venezuelská odpověď na koronavirus, která nás může překvapit
V několika hodinách od spuštění registrace se více než 800 Venezuelanů ve Spojených státech registrovalo přes webovou stránku provozovanou venezuelskou vládou do mimořádného letu z Miami do Caracasu. Tento bezplatný let byl navržen prezidentem Nicolasem Madurem, když se dozvěděl, že na 200 Venezuelanů bylo uvězněno ve Spojených státech po rozhodnutí jeho vlády zastavit v rámci ochrany proti koronaviru komerční lety. Slib jednoho letadla se změnil na 2 nebo i více letů, když se ukázalo, že mnoho Venezuelanů ve Spojených státech se chce přemístit zpět do vlasti. Situace ale zůstává nejasná, protože zákaz na lety do a ze země vyhlásila i americká vláda.
Lidem, kteří žijí jen ze zpráv přinášených mainstreamovými médii, může připadat zvláštní, kdo se o své vlastní vůli rozhodl odjet ze Spojených států do Venezuely. Time, The Washington Post, The Hill a the Miami Herald kromě dalších minulý týden ve svých názorových rubrikách popsaly Venezuelu jako chaotickou noční můru. Tyto mediální značky vykreslily obraz koronavirové katastrofy, vládní nekompetentnosti a národa třesoucího se na pokraji zhroucení. Skutečnost Venezuelské odpovědi na koronavirus se ale v těchto mainstreamových médiích vlastně vůbec neukazuje.
Navíc každý z těchto článků upozaďuje škody, které Venezuele způsobují sankce Trumpovy vlády, které měly devastující dopad na ekonomiku a zdravotnictví dávno před vznikem koronavirové pandemie. Tyto sankce ožebračily miliony Venezuelanů a negativně se podepsaly na infrastruktuře jako třeba výrobě elektřiny. Venezuela je omezována v nákupu důležitých a vzácných součástek pro své elektrárny a vznik výpadků dodávek pak vede k přerušení distribuce vody, která závisí na činnosti elektrických pump. Tyto dopady společně s řadou dalších důsledků hybridní války USA proti Venezuele způsobily pokles zdravotnických indikátorů napříč populací. V důsledku sankcí zemřelo na 100 tisíc lidí.
Přímo ve vztahu ke koronaviru způsobily sankce výrazné navýšení nákladů na testovací kity a zásobování léky a znemožnily venezuelské vládě nakupovat zdravotnické zařízení ze Spojených států (a řady evropských zemí). Tyto překážky by podle všeho měly nasměrovat Venezuelu k nejhoršímu scénáři podobnému situaci v Íránu (ostatně také sevřenému sankcemi USA) nebo v Itálii (pustošené škrty a neoliberalismem).
V protikladu k těmto dvěma zemím ale Venezuela podnikla proti koronavirové pandemii několik rozhodujících kroků. Díky nim a dalším faktorům se situace ve Venezuele nyní vyvíjí podle nejlepšího scénáře. V době napsání tohoto článku, 11 dní po prvním potvrzením případu nákazy, je v zemi zaznamenáno jen 86 nakažených a nikdo nezemřel. Její sousedé si zdaleka nevedou tak dobře: Brazílie má 1924 případů a 34 mrtvých; Ekvádor (nejhůře postižený) má 981 případů a 18 mrtvých; Chile má 746 případů a 2 mrtvé; Peru 395 případů a 5 mrtvých; Mexiko 367 případů a 4 mrtvé a Kolumbie 306 případů a 3 mrtvé (s výjimkou Mexika jde o vlády, které se zapojily do snah o změnu režimu ve Venezuele vedených Spojenými státy). Proč si Venezuela vede o tolik lépe než její sousedé v regionu?
Skeptici tvrdí, že Madurova vláda skrývá skutečná čísla a počty mrtvých, že se v zemi skoro netestuje, že není dost léků ani talentu odpovědně pandemii řešit. Ale fakta jsou jiná:
Zaprvé, ve vládním úsilí postavit se pandemii hraje neocenitelnou roli mezinárodní solidarita. Čína zaslala diagnostické kity, které umožní otestování 320 tisíc Venezuelanů, a vedle toho také tým expertů a tuny zdravotnického materiálu. Kuba vyslala 130 doktorů a 10 tisíc dávek interferonu alfa 2B, léku, který pomáhá s uzdravováním pacientů s Covid-19. Rusko vyslalo první z řady zásilek lékařského vybavení a kitů. Tyto tři země, o kterých americký zahraničně politický establsihment hovoří jako o skupině zla, nabídly solidaritu a materiální pdoporu. Spojené státy nabídly jen více sankcí a Mezinárodní měnový fond, o kterém se všeobecně ví, že je kontrolován USA, odmítla Venezuele mimořádnou půjčku 5 miliard dolarů, kterou podporuje dokonce i Evropská unie.
Zadruhé, vlád rychle připravila plán na zamezení šíření choroby. 12. března, den před prvním potvrzeným případem, vyhlásil prezident Maduro stav zdravotní nouze, zakázal shromažďování a zrušil lety z Evropy a Kolumbie. 13. března, Den první, byl u dvou Venezuelanů detekován Covid-19; vláda reagovala zrušením výuky, vyhlášením povinného používání roušek v metru a na hranicích, uzavřením divadel, barů a nočních klubů a omezením činnosti restaurací na výdejní okénka a dovoz jídel. Ještě jednou opakujeme, že tohle se odehrálo v den prvního potvrzeného případu. Mnoho států USA k těmto krokům nepřistoupilo dodnes. V Den 4 byla vyhlášena celonárodní karanténa a byl aktivován online portál Sistema Patria (Domácí systém) sledující možné případy Covid-19. V den 8 bylo nakaženo 42 osob a přibližně 90 % populace se řídilo karanténou. V den 11 vyplnilo webový dotazník v Sistema Patria přes 12,2 milionu lidí. U více než 20 tisíc jedinců, kteří udali, že jsou nemocní, proběhla přímo v jejich domech návštěva profesionálních lékařů a 145 z nich bylo indikováno na testování přítomnosti koronaviru. Vláda odhaduje, že bez těchto opatření by dnes měla Venezuela 3000 nakažených a velký počet úmrtí.
Zatřetí, venezuelský národ byl na řešení krize připraven. V uplynulých sedmi letech si Venezuela prošla smrtí široce oblíbeného vůdce, násilnými pravicovými protesty, ekonomickou válkou charakterizovanou nedostatkem zboží a hyperinflací, sankcemi, které zničily ekonomiku, pokračujícími snahami o převrat, pokusy o vojenské povstání, napadáním veřejných služeb, výpadky elektřiny, masovou emigrací a hrozbami vojenského zásahu USA. Koronavirus je jiným typem hrozby, ale předchozí krize vytvořily mezi venezuelským lidem rezistenci a zesílily solidaritu mezi komunitami. Na ulicích není vidět panika; místo toho jsou lidé v klidu a chovají se podle pokynů zdravotníků.
Začtvrté, masová organizace a lidé na prvním místě. Do popředí boje s nákazou se dostaly komuny a organizované komunity, které vyrábějí roušky, udržují v chodu systém potravinového zásobování (balíčky potravin na 1 měsíc pro 7 milionů rodin), umožňují lékařské návštěvy dům od domu a kontrolují používání roušek a ochrany na veřejnosti. Pro návštěvy domů bylo vycvičeno přes 12 tisíc mediků v posledním nebo předposledním ročníku studia. Vláda rozhodla o odložení splátek nájemného, zavedla zákaz propuštění z práce, dala pracujícím finanční bonusy, zakázala telekomunikačním společnostem kohokoliv odpojit od telefonu nebo internetu, dohodla se s hotelovými řetězci o případném poskytnutí 4000 lůžek, pokud by se krize prohlubovala, a slíbila proplácení platů zaměstnanců v malých a středních podnicích. Navzdory zdravotní krizi navíc spojené s hospodářskou krizí a sankcemi se Venezuela rozhodla zajistit lidem jídlo, bezplatnou zdravotní péči a široké testování a také ulevit dělnické třídě od dalších ekonomických tlaků.
Americká vláda zatím neopověděla na výzvu Madurovy vlády umožnit výjimku pro Conviasa Airlines, národního leteckého přepravce zahrnutého pod sankční opatření, letět s Venezuelci, kteří uvízli ve Spojených státech zpět do Caracasu. Vzhledem k tomu, co se v USA děje, kde léčba Covid-19 vyjde lidi na skoro 35 tisíc dolarů a vláda zvažuje dát prioritu ekonomice před lidskými životy, asi Venezuelané ve Spojených státech došli k závěru, že pro fyzické a ekonomické přežití koronaviru bude mnohem lepší, budou-li v zemi, která si zdraví občanů váží víc než podnikových zisků.