Vojenské cvičení „Defender 2020“ je americkou agresí u ruských a běloruských hranic
Vojenský kontingent srovnatelný svojí velikostí s divizí armády Spojených států bude na jaře přepraven přes Atlantický oceán do Evropy, aby se zde zapojil do cvičení „Defender Europe 2020“ a dalších operačně-bojových výcvikových aktivit.
Půjde o největší rozmístění amerických vojenských jednotek v Evropě od konce studené války. Čtyři bojové brigády stejně jako řada velitelských a podpůrných jednotek bude přemístěna přímo z území USA.
Celkem je plánováno přemístit na Starý kontinent na 20 tisíc amerických vojáků a něco kolem 20 tisíc zbraní a vojenského zařízení. Většina personálu bude přemístěna především leteckou dopravou na největší evropská letiště a následně bude pokračovat po zemi. Využití velkých letišť na území evropských států je určeno jejich polohou a důležitostí v plánech na přemístění vojsk k dějišti pravděpodobných vojenských akcí.
Přeprava zbraní, techniky a dalšího materiálu bude primárně probíhat po moři. Vojenský náklad z amerických přístavů v Charlestonu, Savannah, Beaumontu, Port Arthuru a řady texaských přístavů se bude přesouvat do belgických Antverp, nizozemského Vlissingenu, německého Bremenhavenu a estonského Paldiski a následně bude pokračovat vlakem na místo svého určení.
Podle oficiálních informací poskytnutých armádou Spojených států amerických budou v Evropě rozmístěny následující síly, které se zúčastní operačně-bojových výcvikových aktivit:
3800 mužů z 2. bojové brigádní skupiny 1. obrněné divize z Fort Bliss (Texas), jejíž plný bojový stav činí 4413 mužů.
3800 mužů z 2. obrněné brigádní skupiny 3. jízdní divize z Fort Stewart (Georgia)
3800 mužů ze 116. bojové brigádní skupiny z Boise (Idaho)
1750 osob z 3. jízdní divizní bojové letecké brigády
1000 mužů z 1. bojové brigádní skupiny 82. výsadkové divize z Fort Bragg (Severní Karolína) a 150 mužů z velení divize.
300 mužů z 13. velitelství expedičních sil z Fort Hood (Texas)
250 lidí z 807. lékařského podpůrného velitelství ze Salt Lake City (Utah)
500 osob z velitelství 1. jízdní divize z Fort Hood (texas)
350 mužů z 1. velitelství jízdního dělostřelectva z Fort Hood (Texas)
250 osob z velitelství 1. jízdní podpůrné brigády z Fort Hood (Texas)
200 osob z velitelství 168. ženijsní brigády z Vickburgu (Mississippi)
250 osob z 44. zdravotnické brigády z Fort Bragg (Severní Karolína)
600 mužů z 11. spojovací brigády z Fort Bliss (Texas)
Je potřeba zdůraznit, že cvičení se bude odehrávat na území Německa, Polska, Litvy, Lotyška, Estonska a dalších pěti zemí. Budou se v během něj nacvičovat akce pro případ využití principů kolektivní obrany podle 5. článku Washingtonské úmluvy.
Během cvičení „Defender Europe 2020“ je dále plánováno vyzkoušet nové vojenské technologie, jako je umělá inteligence, nadzvukové zbraně a roboti. Tyto inovace nejsou překvapivé, neboť scénář cvičení počítá s vojenskou situací odehrávající se v roce 2028.
Paralelně k „Defender Europe 2020“ se Američané zúčastní řady dalších manévrů jak pod hlavičkou NATO, tak na bilaterální úrovni, které spojuje scénář nárůstu počtu jednotek rozmístěných podél hranic s Běloruskem a Ruskem. Jedním z nich bude i cvičení velitelského štábu v německém Grafenwohru, které se pravděpodobně stane „zkušebním polem“ pro nové koncepce válčení včetně doktríny současně probíhajících bojových akcí na více bojištích.
Minsk ani Moskva takové rozsáhlé pohyby sil NATO blízko svých hranic nebudou ignorovat a v Bělorusku pravděpodobně dojde vedle již fungujících taktických praporů S-400 také k rozmístění ruských raketových obranných systémů a letectva.