Výzva k protestu proti rasistům v Budyšíně/Bautzenu
Na 15. března 2014 svolává demonstraci občanská iniciativa nazvaná „Bautzen se brání proti zneužívání (poskytování) azylu“. Mobilizace probíhá především prostřednictvím stránky na Facebooku a doposud se setkala s pozitivním ohlasem asi 3000 uživatelů. Nemýlíte se, pokud Vám to připomíná Schneeberg a rasistickou mobilizaci „občanské iniciativy“ kontrolované NPD. Nápadné jsou paralely jak v dikci, tak i v organizaci. NPD opět chce, prostřednictvím údajné občanské iniciativy, vyvolávat rasovou zášť a lovit hlasy příznivců v nadcházejících komunálních, evropských a zemských volbách. Těm chceme připomenout, že nebudeme nečinně stát stranou.
A to je ještě důležitější než kdy jindy: množství pravicově motivovaných útoků proti žadatelům o azyl, ubytovaných v Německu, se výrazně zvýšil. Federální kriminální policejní agentura (BKA) v roce 2013 registrovala zdvojnásobení na 58 pravicových trestných činů proti ubytovaným žadatelům o azyl. Sasko je s dvanácti útoky na tomto seznamu opět v čele smutného pelotonu. Podle nezávislých iniciativ je však množství akcí a útoků proti žadatelům o azyl mnohem vyšší a vykazuje rostoucí tendenci. Obdobně se zvýšil i (celkový) počet rasově motivovaných útoků. Podle Poradny pro oběti pravicově extremisticky orientovaného násilí – RAA Saska byl počet poradenských úkonů poskytnutých obětem rasistického násilí v tomto roce 85; ve srovnání se 60 úkony v předchozím roce. Měli bychom si opět uvědomit skrytý význam těchto čísel. Souvislost s nárůstem rasistického podněcování k nenávisti proti žadatelům o azyl a přistěhovalcům je zřejmá. O to pádnější důvod, abychom využili této příležitosti a praktickou solidaritou s postiženými zároveň projevili nezbytný a zároveň rozhodující odpor k jakékoli formě rasismu.
Otevřené rasistické podněcování k nenávisti a útoky na cizince a azylanty jsou jen jednou stranou mince. Ta druhá se projevuje v každodenním strukturálním a institucionálním rasismu. To je příčinou událostí, které se dějí všude v Německu, v Greizu, Schneebergu nebo teď v Bautzenu. Lidé, kteří žádají o azyl v Německu, jsou ubytováni ve starých školách, opuštěných kasárnách, na odlehlých místech. Tyto možnosti ubytování, srovnatelné s podmínkami ve věznicích, jsou důkazem, že rozhodně nejsou vítáni. Alternativní koncepty, jako je například decentralizované bydlení nebo dokonce samostatně pořízené bydlení již během azylového řízení, se téměř vůbec nevyužívá. Namísto empatie většinového obyvatelstva se apeluje na soucit s „oběťmi z“. Místo toho, aby se uplatnil princip politické a sociální rovnosti všech, je vyžadováno přizpůsobení (většinového obyvatelstva) na přítomnost „cizinců“.
Právě z tohoto důvodu je zapotřebí solidarity s uprchlíky a s jejich bojem za důstojný život. Ve skutečnosti se však tomuto triviálnímu požadavku věnuje v Sasku jen málo pozornosti. Naopak, saská zemská vláda zaútočila jednak slovně jako součást „diskuse o azylu“ používáním termínu „zneužívání azylu“, což je dikce NPD, a slibovanou tvrdší akcí proti žadatelům o azyl. A už dnes se chlubí vysokým počtem deportací (žadatelů o azyl) ze Saska. Protesty proti ubytování pro azylanty, jsou reprezentovány jako „legitimní zájmy“. Přijímací tábor ve Schneebergu je po protestech uzavřen. To je voda na mlýn vnitřním rasistům, kteří cítí, že jsou ve svých postojích podporováni. Současně se NPD prezentuje jako strana, která by „starosti a obavy“ občanů brala vážně – o tom svědčí letáky, informační stánky, stránky na Facebooku, zakládání občanských iniciativ a dokonce i organizování demonstrací. V případě akcí jsou na obálce hesla „Braňte se!“ nebo „Ne ubytovnám!“, ale uvnitř je obvykle NPD. Od toho se akce v Budyšíně neliší. V.i.s.d.P. z distribuovaných plakátů „Bautzen se brání proti zneužívání azylu“ se odkazuje na Scholl – Straße 4 ve městě Riesa – sídlo Deutsche Stimme Verlag, nakladatelství NPD, zemské organizace NPD a okresního sdružení NPD v Bautzenu.
V souhrnu procesů, které jsou namířené proti žadatelům o azyl se projevují potenciální i skutečné hrozby. Ať už jako žhářský útok, nebo jako demonstrace a pochodňové průvody, nebo ve formě řečí politiků, kteří mluví o omezení kapacity a nepřiměřených zátěží. Všude, kde se můžete těšit na speciální příležitosti, je ošklivá tvář rasismu naruší. I když jsou dnes odlišné formy a možnosti artikulace, vynořují se nám z paměti paralely z devadesátých let, kdy se v období po sjednocení z počátečních protestů vyvinul požár a vyústil v pogromy a smrtelné žhářství z Rostocku-Lichthagenu, Hoyerswerdy, Solingenu, Möllnu, Lipska a ostatních měst. A jejich důsledkem bylo virtuální zrušení práva na azyl.
Teď je důležité stanovit jasné a konzistentní postoje proti rasistickému davu v Budyšíně. Ale ani tam to nesmí skončit! Náš boj musíme nadále vést proti všem těm, kteří chtějí upřít jednotlivcům šanci na dobrý život – ať už v kancelářích s razítkem nebo na ulici s pochodní v ruce.
Práva platí pro všechny! Žádné další rasistické útoky!
Z webu http://refugeeswelcome.blogsport.eu přeložil Václav Bartoš