Washington tlačí na Berlín, aby dodával zbraně Ukrajině
Washington může využít plynovodu Nord Stream 2 k nátlaku na Berlín, aby dodával zbraně na Ukrajinu. Myslí si to Fjodor Lukjanov, ředitel vědeckého výzkumu při Nadaci Valdajského mezinárodního diskusního klubu, který to 23. ledna uvedl pro RIA Novosti.
Lukjanov uvedl, že Spojené státy se dosud vyhýbaly většímu tlaku vůči Německu, neboť platí, že jde o jejich hlavního spojence v Evropské unii. S ohledem na to se Washington dokonce spokojil s kompromisem i v otázce plynovodu Nord Stream 2, na němž má Německo svůj zájem.
„Nevylučuji ale možnost, že Washnigton nyní obnoví své manipulace s Nord Stream 2, zejména protože v Kongresu panuje prakticky úplný konsenzus na tom, aby byl tento projekt zablokován [pomocí sankcí]. A dodávky zbraní na Ukrajinu, třeba jen symbolické, budou další cenou, kterou bude muset Berlín za spuštění plynovodu zaplatit.,“ uvedl Lukjanov.
Dodal pak, že rostoucí geopolitické napětí kolem Ukrajiny si může vynutit „větší rozsah aktivit“. Z vojenského hlediska přitom ani nezáleží, zda Německo bude na Ukrajinu zbraně dodávat nebo ne. Dodávky z Německa jsou důležité jako symobl „jednoty mezi spojenci,“ řekl Lukjanov.
Je dobré připomenout, že vedle Spojených států a Velké Británie dodávají zbraně na Ukrajinu také Litva, Lotyšsko, Estonsko, Polsko, Česká republika, Bulharsko, Francie, Rumunsko, Turecko a Kanada.
Již dříve Wall Street Journal citoval své zdroje o neochotě Berlína dodávat zbraně na Ukrajinu a neschválení estonského transferu německých dělostřeleckých zbraní do Kyjeva.
Stavba plynovodu Nord Stream 2 je již zcela hotova a koncem prosince minulého roku byly oba tubusy plynovodu naplněny plynem, jehož přeprava do Německa je tak připravena. Spuštění provozu ale bylo oddáleno zdlouhavým certifikačním řízením pro operátora plynovodu. Certifikaci provádí jak německý regulační úřad, tak Evropská unie.