Washington vyslal vojáky na Taiwan a eskaluje vztahy s Čínou
Pokud americká vláda urychleně nestáhne své vojenské síly z čínské provincie Taiwan, Čína může vyslat své vlastní vojenské jednotky k obraně svého území, vyhlásil 8. října redakční článek v Global Times, deníku Komunistické strany Číny
Global Times svůj postoj vysvětlil: „Musíme naprosto jasně označit rozmístění amerických vojenských jednotek na Taiwanu jako ´invazi´. Pevninská Čína má právo podniknout vojenský úder proti těmto jednotkám v jakýkoliv okamžik. Ohledně jejich bezpečnosti nemáme žádné závazky. Jakmile dojde k válce v Taiwanském průlivu, bude tento vojenský personál Spojených států zničen jako první. Takovýmto prohlášením musíme dát Washingtonu jasně najevo, že rozehrál nebezpečnou hru, kterou na sebe nevyhnutelně přivolává možnost úderu, a riskuje tak životy mladých amerických vojáků.“
7. října informoval the Wall Street Journal o zhruba dvaceti jednotkách amerických zvláštních sil a jejich podpory, které „tajně operují na Taiwanu a již nejméně rok tak cvičí místní vojenské síly.“ The Global Times poukazují, že „tím, že Spojené státy zveřejnily tuto zprávu prostřednictvím anonymních úředníků, podnikly další krok od skrytého k polootevřenému rozvrácení klíčových podmínek pro fungování diplomatických vztahů mezi pevninskou Čínou a Spojenými státy.“
Americká vláda oficiálně uznává, že Taiwan je čínskou provincií, nikoliv samostatným státem. Aktuální kroky Bidenovy administrativy – tajné vyslání speciálních vojenských sil do čínské provincie – proto porušují jak americké, tak mezinárodní právo.
Taiwan je zásadní spornou otázkou. Boj o Taiwan, který byl vždy považovaný za provincii Číny, probíhá již od roku 1949, kdy čínská lidově osvobozenecká armáda vyhnala proamerickou loutku Čankajška a jeho nacionalistickou armádu z pevniny na tento ostrov, kde se mu dostalo ochrany Pentagonu.
Šanghajské komuniké: jedna Čína
Spojené státy souhlasily s vydáním čínské provincie Taiwan, jak i slíbily v Šanghajském komuniké z 28. února 1972.
Spojené státy podepsaly závazek, že „USA uznávají, že všichni Číňané na obou stranách Tchajwanského průlivu trvají na tom, že existuje pouze jedna Čína a že Taiwan je její součástí. Vláda Spojených států tuto pozici nezpochybňuje. Potvrzuje svůj zájem na poklidném urovnání tchajwanské otázky samotnými Číňany.“
Trumpova vláda ale opustila většinu dlouhodobé politiky USA vůči Číně a Taiwanu a dokonce zvažovala, že by Taiwanu garantovala oficiální uznání a velvyslanectví ve Washingtonu. Bidenova vláda na Trumpově politice vůči Číně nic nezměnila.
Demokratická členka Kongresu, poslankyně Elaine Luria ve sloupku ve Washington Post 11. října napsala, „Kongres musí v otázce Taiwanu rozvázat prezidentu Bidenovi ruce,“ čímž vyzvala k činu, který by prezidentovi umožnil obejít Kongres při vyhlášení války Číně.
Deník Stars and Stripes vydávaný Pentagonem nesl 12. října titulek „Plukovník námořní pěchoty ve výslužbě říká, že Spojené státy musí vést o Taiwan jadernou válku s Čínou.“
Za protičínskou kampaní stojí vládnoucí třída
Skončilo tedy smíření mezi Washingtonem a Pekingem, které představovalo Šanghajské komuniké?
Tento rozpad vztahů není jen dílem Donalda Trumpa nebo Joe Bidena. Vychází ze strachu převládající části americké vládnoucí třídy, že pokus o svržení čínského socialismu zevnitř selhal stejně jako selhala předchozí vojenská agrese v letech 1949-1975.
V 70. letech, když se Čína „otevřela“, vzaly obří kapitalistické monopoly čínské trhy útokem. Silné socialistické jádro Čínské lidové republiky ale zůstalo zachováno. A čím silnější se Čína stávala, tím více se Wall Street bojí její hospodářské dominance a tím více se Pentagon bojí její dominance vojenské.
25. února oznámil čínský prezident Si Ťin-ping, že se od roku 1981 dostalo díky obrovským intervencím čínského státu a Komunistické strany Číny z chudoby 853 milionů Číňanů.
Čínská technologická a ekonomická síla – podobně jako její pozoruhodná odpověď na koronavirus (4636 celkových úmrtí ve srovnání s více než 718 tisíci ve Spojených státech) – zjednalo socialismu novou úctu.
Nepřátelství americké vládnoucí třídy k čínskému boji za vybudování socialistické společnosti je důvodem nové studené války a skutečnou hrozbou pro vypuknutí války horké.
Převzato z: https://www.struggle-la-lucha.org/