• Úvodní stránka
  • Kdo jsme
  • Články
  • Právní poradna
    • Občanské právo
    • Pracovní právo
    • Správní právo
    • Právní rady pro aktivisty
    • Novinky a články
    • Zákony a příručky
  • Publikace
  • Odkazy
  • Kontakty
  • Kemp
facebook

31
LED
2013

Za historií antifašismu a vzpomínka na Honzu Kučeru

Autor: Jiří Svoboda, Vlastimil Lepšík
komentář : vypnuto

BroschuerePrezentace brožury německých antifašistů

V sobotu 19. ledna se v Liberci uskutečnila prezentace projektu čtrnácti mladých německých antifašistů, kteří se rozhodli zmapovat antifašistický odboj z období nacistické diktatury a s ním spojená místa a památníky.

Akce přilákala několik desítek převážně mladých lidí. Přišli si vyslechnout a diskutovat ambiciózní dílo, které si dalo za úkol posílit internacionální vazby v regionu.

Na počátku úsilí německých antifašistů stála výzva postavit se proti jakýmkoliv projevům nacionalismu, jež, zvláště v době prohlubující se ekonomické krize, opět sílí. Hledali prostor, jak připomenout události, které se staly, a které tak bolestivě zasáhly do soužití národů nejen v našem regionu.

Založili tedy „Iniciativu pro žijící památnou kulturu“ a za cíl si vytkli sepsání brožury, která by se mohla stát zdrojem poučení nejen pro jednotlivce, ale dokonce i pro kolektivy. Své dílo totiž chtějí rozšířit i do škol, kde by mohlo výrazně pomoci pro pochopení a připomenutí toho, co se stalo. Je důležité znát i onu „drobnou“ historii boje proti fašismu a nacismu a vzpomenout na všechny, kteří dali všanc svoji svobodu a až příliš často i své životy.

Během osmnáctiměsíční práce autoři procházeli archívy, hledali záznamy a dokumenty, vedli rozhovory s pamětníky, obcházeli všechna místa a vše i natáčeli. Zcela v duchu projektu bylo i zapojení přátel z Čech a Polska. I Nová antikapitalistická levice participovala na vzniku této brožury. Pomáhali jsme s materiály a namluvili českou část videa.

Na konci práce je atraktivní brožura v němčině, češtině a polštině a přiložené DVD obsahující namluvený text s doprovodným videem z popisovaných míst. Z DVD měli diváci možnost shlédnout dvě ukázky, které ukázaly hrůzu nacismu. První ukázkou byly záběry koncentračního tábora Heinewalde v bývalém renesančním zámku, kde byli vězněni a týráni levicoví odpůrci nacismu. Ve druhém obraze jsme se dostali do místa bývalé „léčebny“ duševně chorých, tzv. „Katharinenhofu“ v Großhennersdorfu, kde se aplikoval program Euthanasie, což bylo cílené vyvražďování postižených lidí, převážně dětí.

V prvním vydání bylo natištěno 100 ks brožur, po kterých se jen zaprášilo. Již nyní se připravuje revidovaný reprint, kde budou opraveny drobné tiskové chyby, které se tam, vinou časového presu, dostaly. Zároveň se usilovně pracuje na webových stránkách, kde budou veškeré informace volně k dispozici. V současnosti stránky obsahují základní informace o brožuře, památných místech a o někdejších antifašistických bojovnících tohoto regionu. Autoři ale počítají, že do dvou měsíců již budou veškeré práce na stránkách dokončené a web plně funkční. Tím ovšem celý projekt nekončí a součástí prezentace byla i výzva ke všem zúčastněným, aby se zapojili s případnými náměty.

Honza Kučera

Celé setkání mělo ještě jeden rozměr, neboť téměř připadlo na výročí tragického úmrtí Honzy Kučery – příbramského antifašisty, ubodaného na schodech restaurace agresivním náckem. Akce byla pojata i jako uctění Honzovy památky a jako připomenutí boje proti xenofobii, rasismu, fašismu a nacismu, které bohužel nejsou historií, ale smutnou realitou dnešních dní.

Je tomu už pět let, co Honzu zavraždili, ale vzpomínka na jeho statečný boj v nás žije dál. Jako pieta byla v místě prezentace vystavena Honzova fotografie se zapálenými svíčkami a letáčky, informujícími o vraždě Honzy rukou zfanatizovaného nácka. Pořídili jsme také hromadný snímek libereckých a žitavských antifašistů se vzpomínkovým transparentem, který byl posléze vyvěšen na most u liberecké knihovny.

Bolestivá historie i přítomnost nás varují a ukazují na nutnost postavit se náckům kdekoliv a kdykoliv. Na pracovištích, ve školách i na ulicích musíme společně bojovat proti jejich chorobně nenávistné ideologii. Budeme prosazovat emancipaci, rovnoprávnost a sociálně spravedlivou společnost bez nacistů.

Společná fotka v Liberci jako vzpomínka na zavražděného Jana Kučeru:

Vzpomínkový transparent vyvěšený u liberecké knihovny:

Čest památce všech antifašistů!
Nezapomeneme! Neodpustíme!

Jiří Svoboda

Více o případu zavražděného Honzy Kučery:
http://nezapomeneme.antifa.cz

Web průvodce po antifašistických památnících a památných místech v německo-česko-polském trojmezí:
http://www.gedenkkultur.info/

Jako doplnění uveřejňujeme vyjádření NAL k brožuře a k její prezentaci na podzim v Žitavě:
Prezentace – Antifašistická minulost německo-česko-polského trojmezí

Na 8. listopadu si Iniciativa pro žijící památnou kulturu (Initiative für lebendige gedenkkultur) ve spolupráci s místní skupinou Die Linke připravila prezentaci knižního vydání průvodce po antifašistických památnících a pamětních místech německo-česko-polského trojmezí. Akce, které se v žitavské knihovně Christiana Weise zúčastnilo přes dvě desítky zájemců, prezentovala 18 měsíční práci dvacetičlenného kolektivu. Podnět, který vedl k vytvoření práce v rozsahu menší knihy, přibližuje jeden z prezentujících: „Stav pomníku, který má připomínat účastníka antifašistického odboje v ebersbašské místní části Neugersdorf, byl špatný. S nápadem na jeho rekonstrukci proto byla nejprve oslovena místní městská rada. Avšak dle mínění jednotlivých radních, peníze na restauraci památníku mohly být uvolněny jen s podmínkou odstranění a změny jeho nápisu mimo původní jasnou antifašistickou výpověď, a to v duchu dnešní doby. Nacistický režim na něm měl být srovnán s érou NDR.“

Toto se podle prezentujícího stalo rozhodující událostí, při které se lidé různého věku sešli u antifašistických památníků (pokud se ještě dochovaly) a dohledávali a dokumentovali jejich historii. Přitom se nezaměřovali jen na německou stranu trojmezí, ale pátrali také v Polsku a České republice. Že se ve výsledku cílem tohoto projektu nestalo jen samotné vydání příručky, komentuje následovně: „Díky rodící se diskuzi ohledně znovuzavedení hraničních kontrol na německé straně trojmezí a s ní spjatým nebezpečným nacionalismem, bylo rovněž cílem tohoto projektu dát znamení pro vzájemné porozumění a poučení. Netolerance a stupňování nacionalistických pocitů přitom k režimu tzv. „národního socialismu“ vedly. Výzkum a dokumentace dějin památníků a pamětních míst může být také připomínkou, aby se nic podobného již neopakovalo.“

Rozhovory s očitými svědky, bádání v archivech a mnoho rešerší dalo vzniknout práci, která byla uvedena nejen knižně v českém, německém a polském jazyce, ale též v mluvené fotoprezentaci na příbalovém DVD. Že se jedná o dobrovolnou práci v rámci kolektivu autorů bez nároku na odměnu, pozná čtenář mimo jiné na řadě typografických a překladových chyb. Jejich četnost však není natolik vysoká, aby při četbě rušila. Na jejich dodatečné opravě se již pracuje. Obsah příručky se soustředí především na přesný popis a dokumentaci památníků a pamětních míst, přičemž hodnocení jejich významu nechává na čtenáři.

Na příběhu odborového domu Swarzer Adler v Žitavě tak například můžeme sledovat vztah nacistů k dělnickému hnutí – po dobytí moci v roce 1933 byl jimi přepaden. Jestliže se kdysi, podobně jako dnes, nacistické organizace oháněly záštitou práv pracujících, text pamětní tabule na odborovém domě by nám měl připomínat realitu: „V roce 1920 byla tato budova zřízena jako nový odborový dům. V roce 1933 zde SA týrala antifašistické odbojáře.“

Prezentovaná příručka ale také na případu padlých příslušníků české finanční stráže dokumentuje silný poválečný nacionalismus vítězů. Na pomníku u severočeského Varnsdorfu se proto můžeme dočíst, že tito zaměstnanci československého represivního aparátu „padli sraženi vražednou rukou našich odvěkých nepřátel.“ Nacionalismus, tentokrát český, zde opět zastíral internacionalistickou povahu dělnického hnutí a komu nakonec posloužil k získání moci je z dějin dobře patrné.

Vlastimil Lepšík

Profilový obrázek
O autorovi

Komentáře

comments

Social Share

  • google-share

Právní poradna

Zápis závazku prodat v budoucnu nemovitost do katastru

28 září, 2021

Minusové hodiny - nepravidelně rozvrhovaná pracovní doba

27 září, 2021

Má zaměstnavatel nárok na náhradu při vracení pracovní pomůcky?

15 srpna, 2021

Odkazy

Nadcházející akce

  • Momentálně nejsou naplánované žádné akce
AEC v1.0.4

Kalendář akcí

AEC v1.0.4

Štítky

Afrika Akce Amerika Antifašizmus Antikapitalismus Antirasizmus Armáda Asie Blízký východ Česká politika čína Ekologie Ekonomika Evropa Evropská unie Filosofie Historie imperialismus Kultura Latinská Amerika Levá perspektiva Levice Liberec Média Německo Odbory a pracoviště Palestina Politika Potraviny Praha Protivládní hnutí Rozhovor Rusko Školství Socialismus Sociální otázky Společnost Spravedlnost Svět Ukrajina válka Vězeňství Z domova Zdravotnictví Ženy a gender

Video

Levá Perspektiva o.s.

Občanské sdružení na obranu sociálně vyloučených, upozaděných a
diskriminovaných lidí včetně prevence sociální exkluze. Provozujeme
levicový, informačně-publicistický web a internetovou právní poradnu.
Aktivně vystupujeme proti fašismu, rasismu, homofobii a všem formám
diskriminace.

Aktuální články

Intenzivní protesty proti plánům české vlády zvýšit věk odchodu do důchodu

25 dubna, 2023

Stažení cel EU na ukrajinské obilí selhalo, protože východoevropské země vystoupily do opozice

24 dubna, 2023

Boje v Chartúmu ohrožují poslední pokus o příměří

22 dubna, 2023

Po přijetí penzijní reformy vyšli francouzští pracující opět do ulic

18 dubna, 2023

Stávka bezpečnostních pracovníků letišť v Německu

17 dubna, 2023

Archivy

  • Duben 2023
  • Březen 2023
  • Únor 2023
  • Leden 2023
  • Listopad 2022
  • Říjen 2022
  • Září 2022
  • Srpen 2022
  • Červenec 2022
  • Červen 2022
  • Květen 2022
  • Duben 2022
  • Březen 2022
  • Únor 2022
  • Leden 2022
  • Prosinec 2021
  • Listopad 2021
  • Říjen 2021
  • Září 2021
  • Srpen 2021
  • Červenec 2021
  • Červen 2021
  • Květen 2021
  • Duben 2021
  • Březen 2021
  • Únor 2021
  • Leden 2021
  • Prosinec 2020
  • Listopad 2020
  • Říjen 2020
  • Září 2020
  • Srpen 2020
  • Červenec 2020
  • Červen 2020
  • Květen 2020
  • Duben 2020
  • Březen 2020
  • Únor 2020
  • Leden 2020
  • Prosinec 2019
  • Listopad 2019
  • Říjen 2019
  • Září 2019
  • Srpen 2019
  • Červenec 2019
  • Červen 2019
  • Květen 2019
  • Duben 2019
  • Březen 2019
  • Únor 2019
  • Leden 2019
  • Prosinec 2018
  • Listopad 2018
  • Říjen 2018
  • Září 2018
  • Srpen 2018
  • Červenec 2018
  • Červen 2018
  • Květen 2018
  • Duben 2018
  • Březen 2018
  • Únor 2018
  • Leden 2018
  • Prosinec 2017
  • Listopad 2017
  • Říjen 2017
  • Září 2017
  • Srpen 2017
  • Červenec 2017
  • Červen 2017
  • Květen 2017
  • Duben 2017
  • Březen 2017
  • Únor 2017
  • Leden 2017
  • Prosinec 2016
  • Listopad 2016
  • Říjen 2016
  • Září 2016
  • Srpen 2016
  • Červenec 2016
  • Červen 2016
  • Květen 2016
  • Duben 2016
  • Březen 2016
  • Únor 2016
  • Leden 2016
  • Prosinec 2015
  • Listopad 2015
  • Září 2015
  • Srpen 2015
  • Červenec 2015
  • Červen 2015
  • Květen 2015
  • Duben 2015
  • Březen 2015
  • Únor 2015
  • Leden 2015
  • Prosinec 2014
  • Listopad 2014
  • Říjen 2014
  • Září 2014
  • Srpen 2014
  • Červenec 2014
  • Červen 2014
  • Květen 2014
  • Duben 2014
  • Březen 2014
  • Únor 2014
  • Leden 2014
  • Prosinec 2013
  • Listopad 2013
  • Říjen 2013
  • Září 2013
  • Srpen 2013
  • Červenec 2013
  • Červen 2013
  • Květen 2013
  • Duben 2013
  • Březen 2013
  • Leden 2013
  • Prosinec 2012
  • Listopad 2012
  • Říjen 2012
  • Září 2012
  • Srpen 2012
  • Červenec 2012
  • Červen 2012
  • Květen 2012
  • Duben 2012
  • Březen 2012
  • Únor 2012
  • Únor 2010
  • Leden 2010
  • Prosinec 2009
  • Listopad 2009

Štítky

Afrika Akce Amerika Antifašizmus Antikapitalismus Antirasizmus Armáda Asie Blízký východ Bydlení Ekologie Ekonomika Evropa Evropská unie Filosofie Historie imperialismus Kultura Latinská Amerika Levice Levá perspektiva Liberec Média Německo Odbory a pracoviště Palestina Politika Potraviny Praha Protivládní hnutí Rozhovor Rusko Socialismus Sociální otázky Společnost Spravedlnost Svět Ukrajina válka Z domova Zdravotnictví Česká politika čína Školství Ženy a gender
© 2013 Levá perspektiva, o.s. Všechna práva vyhrazena.