Začíná první virtuální Světové sociální fórum
Od soboty 23. ledna do neděle 31. ledna proběhne první virtuální Světové sociální fórum. Akce s dvacetiletou tradicí (první Světové sociální fórum proběhlo v lednu 2001 v brazilském Porto Alegre) se bude letos konat kvůli pandemii covid-19 pouze na dálku, nicméně nedostatek přímého kontaktu bude aspoň částečně kompenzován prodlouženou dobou trvání akce.
Již první den nabídne program virtuální pochod nazvaný Světový pochod otevřenosti za práva, spravedlnost, demokracii a dobrý život, během něhož dojde k prezentacím předáků zúčastněných organizací ze všech koutů světa pomocí videa, k představení bojů a aktivit a uvedení témat, kterými se fórum zabývá.
Zahajovacím světovým panelem „Jaký svět dnes a zítra potřebujeme? Ne ten z Davosu“ bude setkání sedmi osobností z řad odpůrců neoliberální globalizace. Podle aktuálních informací mezi nimi jsou malijská politička, bývalá ministryně a autorka Aminata Traoré, renomovaný indický ekolog Ašiš Kothari, bývalý brazilský prezident Lula da Silva, Lejla Khaledová z vedení Lidové fronty za osvobození Palestiny, kurdská feministka Melike Yasardová, význačná honduraská lidskoprávní a environmentální aktivistka Miriam Mirandová a bývalý řecký ministr financí Yanis Varoufakis.
Následovat bude šest dní, kdy během každého proběhne jedna nebo dvě velké panelové debaty na témata mír a válka, ekonomická spravedlnost, vzdělání a kultura, feminismus a diverzita, práva původních obyvatel, demokracie, sociální spravedlnost a ekologie a klimatické otázky. Vedle těchto velkých panelů bude v jednotlivých dnech probíhat další program v režii jednotlivých zúčastněných organizací, hnutí a kolektivů. Mezi tématy budou například zprávy z bojů indických rolníků proti Módiho neoliberálním reformám, nebo z odporu lokálních a domorodých komunit vůči Bolsonarově vládě v Brazílii, problematika rasismu, plundrování nerostného bohatství nadnárodními korporacemi, otázka nepodmíněného základního příjmu, práva služebného personálu, násilí na nezávislých novinářích, teologie osvobození, posílení veřejného vlastnictví, boj proti vykořisťování a zneužívání dětí, ekosocialismus, problém zadlužení, přístup k vodě jako základní lidské právo, pochopitelně řada otázek týkajících se pandemie covid-19 a mnoho dalšího. Panely a prezentace budou prostoupeny také workshopy, promítáním dokumentárních snímků a kulturním programem.
Předposlední den Fóra jsou naplánována jednotlivá shromáždění k určitým tématům, která jsou organizována minimálně pěti organizacemi a mají za cíl vytvořit prostor pro vznik společných akčních plánů a programových stanovisek nebo prohlášení. 31. ledna bude celé Světové sociální fórum ukončeno tzv. Agorou, lidovým tržištěm aktivit, kampaní a iniciativ plánovaných pro rok 2021 jednotlivými aktéry. Cílem je připravit kalendář akcí a sdílený plán činností do příštího světového sociálního fóra, které by se již mělo konat fyzicky v Mexiku.
Světová sociální fóra, přes řadu nedostatků a problémů spojených s difúzním organizačním a politickým rámcem a charakterem řady organizátorů, zásadním vlivem reformistických a buržoazně-liberálních struktur, profesionálních nevládních organizací apod. představují významné platformy globálního odporu k současnému neoliberálnímu kapitalistickému systému, místa představení, diskusí a plánování sociálních a solidárních aktivit a jejich koordinací.
Program virtuálního Světového sociálního fóra 2021 naleznete ZDE.