Důvody pro výpověď z důvodu zdravotního stavu
Jsem zaměstnaná ve výrobním podniku přes pracovní agenturu. Asi po půl roce jsem začala mít zdravotní problémy při práci s lepidlem,které se postupně zhoršovaly. V té době jsme měli celozávodní dovolenou.Já osobně jsem čerpala 14 dnů dovolené (v průběhu této dovolené došlo k viditelnému zklidnění zdravotních problémů). Po opětovném nástupu do zaměstnání se zdrav. problémy znovu viditelně zhoršovali. Po informování o této zkutečnosti mého zaměstnavatele( pracovní agenturu) mi bylo odpovězeno , že pro tyto případy jsou pojištěni. Byl po mě vyžadován doklad od lékaře , že nemohu pracovat s lepidlem. Lékař vyhodnotil tuto situaci tak že jí musí prošetřit klinika pracovního lékařství. Byla jsem tři měsíce na nemocenské. Výsledek byl že nejsem alergická na dané lepidlo i když mám stále viditelné poškození kůže. A na pracovišti mohu být na té samé pozici jen ze zvýšenou ochranou ( tekuté rukavice a krémy).Hned první den po nemocenské mě zaměstnavatel (prac. agetura) nevpustil na pracoviště a nařídil mi dovolenou dva dny než proběhne jim vyžádaná lékařská prohlídka. Mám pocit že se jedná o šikanu ze strany zaměstnavatele. Když se dozvěděl že můj zdrav. problém řeší klinika prac. lékařství nedoplatil mi poslední mzdu s benefity (stravenky za každý odpracovaný den).Po mé urgenci mi navrhl že mi mzdu doplatí ale já musím podepsat výpovědˇdohodou ( okamžité ukončení prac. poměru), když jsem nesouhlasila peníze mi nevyplatil. Po nemocenské nařídil dovolenou před nástupem na směnu a následně lékařskou prohlídku i když mi nenechal provézt vstupní prohlídku při nástupu. Poradte mi jak mám postupovat.
Odpověď:
Dobrý den,
ze zdravotních důvodů Vám může dát zaměstnavatel výpověď pouze za následujících podmínek:
a) nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice, nebo
b) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě zdravotní způsobilost.
Předpokladem pro uplatnění kteréhokoli z obou zmíněných výpovědních důvodů je předchozí lékařský posudek vydaný poskytovatelem pracovnělékařských služeb. Poskytovatelem těchto služeb je osoba v oboru všeobecné praktické lékařství, zpravidla lékař, s nímž má zaměstnavatel sjednánu dohodu o poskytování těchto služeb podle zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách. Takový lékařský posudek nesmí nepřipouštět jiný odborný závěr než výše uvedený. Důvodem pro výpověď podle písm. b) například není, pokud by posudek pouze doporučoval změnit práci, pracovní nezpůsobilost dle písm.. b) rovněž musí být dlouhodobá, krátkodobá tímto důvodem není.
V případě výpovědi se aplikuje dvouměsíční (příp. delší, pokud ji máte se zaměstnavatelem sjednanou) výpovědní doba. V případě výpovědi dle písm. B) máte nárok na odstupné dle délky trvání pracovního poměru u zaměstnavatele ve výši nejméně:
• méně než 1 rok = 1 průměrný měsíční výdělek,
• alespoň 1 rok a méně než 2 roky = 2 průměrné měsíční výdělky,
• alespoň 2 roky = 3 průměrné měsíční výdělky.
Výše uvedeného odstupného je minimální, pokud dohoda se zaměstnavatelem či např. kolektivní smlouva nestanoví výši odstupného vyšší.
V případě výpovědi dle písm. a) se odstupné poskytuje ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku zaměstnance. Jestliže se zaměstnavatel své odpovědnosti v případě pracovního úrazu nebo nemoci z povolání zprostí, odstupné zaměstnanci nepřísluší (např. z důvodu, že si pracovní neschopnost zavinil zaměstnanec).
Ze zdravotních důvodů může být rozvázán pracovní poměr i dohodou. I v takovém případě pak máte nárok na odstupné.
Ze zdravotních důvodů můžete i okamžitě zrušit pracovní poměr. Podmínkou pak je, že předložíte lékařský posudek. V něm musí být vyjádřeno, že nemůžete dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví. Další podmínkou je, že zaměstnavatel Vám neumožní v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro Vás vhodné práce. V tomto případě máte nárok na náhradu mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby. Zpravidla se jedná o dvojnásobek měsíčního průměrného výdělku.
Za odpracovanou dobu máte samozřejmě nárok na výplatu mzdu; výplatu nesmí zaměstnavatel podmiňovat např. dohodou o rozvázání pracovního poměru.
Na základě výše uvedeného spíše doporučujeme nepřistupovat na rozvázání pracovního poměru a další postup zvážit dle následného pracovního posudku. Postup je však závislý na Vašem aktuálním zdravotním stavu. Pokud jsou např. důvody pro uznání dočasné pracovní neschopnosti, pak můžete být mezitím v pracovní neschopnosti.